Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Viata din anii 50-60'

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 04.03.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IiOO9Z_Y_HU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Zona mea de suflet din Roma rupta de saracie a anilor 50, cladirile sunt tot alea dar mai puse la punct,  au disparut artizanii si s-a umplut de baruri(unele bune) si hipsteri, rromii (adica ma rog, au disparut aia ai lor si au aparut "cantareti" si cersetori de la noi) :)

Edited by ionutzitaly, 23 May 2017 - 17:26.


#38
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Iata cateva fotografii din zona pietei Universitatii....si Romana in anii 50"

*Se observa ca tramvaiele circulau de la Piata Romana pe Magheru spre Piata Universitatii.

Attached Files


Edited by xmanyacs77, 23 May 2017 - 20:14.


#39
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Am o matusa care stă în blocul asta, la Romana, apartamente au un salon mare, sint spațioase.
La ,,coloane ", peste drum, a stat fratele meu, acolo apartamentele sint mai urite, un hol lung cu o bucatarioara în capăt, camere mici cu acces din acel hol.

L.E. Nu stiu daca se găsesc pe net poze cu benzinăria de lîngă hotel Lido, acum în acel loc este o parcare.

Attached Files


Edited by crisstonne, 23 May 2017 - 20:42.


#40
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
Britanicii au preluat muzica Rock'n'Roll, Rythm and Blues, Blues Americană şi au "conceput" Invazia Britanică (aia muzicală). Cele mai 2 cunoscute trupe: Betales şi Rolling Stones (ultima e încă activă).
Din păcate, aşa precum există suporteri idioţi care se iau la bătaie din cauză că unii ţin cu o echipă şi alţii cu alta, pe motive muzicale existau la propriu bătăi Mods versus Rockers: https://en.wikipedia...ods_and_rockers

Edited by djl, 23 May 2017 - 22:16.


#41
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Inca 3 fotografii din capitala anilor 50"

Attached Files



#42
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Imagini speciale cu iarna din 1954 si celebra cartela pentru paine din 1956.......pentru @Neaceasca85.Posted Image

Attached Files


Edited by xmanyacs77, 25 May 2017 - 05:25.


#43
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,459
  • Înscris: 15.06.2007
Am si io o intrebare: cand a ramas Romania mai exact in urma occidentului, sau altfel zis, cand a fost Romania pe aceasi treapta cu occidentul? Dupa primul razboi mondial? Inainte de el?  


#44
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

View Posttfmercedez, on 13 iunie 2017 - 19:10, said:

Am si io o intrebare: cand a ramas Romania mai exact in urma occidentului, sau altfel zis, cand a fost Romania pe aceasi treapta cu occidentul? Dupa primul razboi mondial? Inainte de el?  
Perioada interbelica a fost cea in care ne-am apropiat de nivelul occidental din cauza ca:
Romania era o democratie cu toate problemele cunoscute in vreme ce altii erau supusi dictaturii sau in razboi civil.
A existat boom-ul petrolier care a finantat si lucrari publice pe langa o gramada alte segmente economice.
Dupa reformele agrare si electorale, marea majoritate a locuitorilor au devenit proprietari si cetateni. Desi strict financiar erau saraci totusi in contextul de atunci a fost un salt urias dovada cea mai buna fiind explozia demografica din anii 20 mali ales.
Romania era mult mai diversa etnic sau religios cu toata lumea traind intr-un laissez-faire unii fata de altii. A rezultat in mod firesc o inflorire culturala in toate domeniile.
Erau vremurile in care marile afaceri din Europa sau America erau conduse direct de fondatori sau familiile lor si era cea mai mare mandrie in epoca pentru un industrias, sa zicem, sa faca investitii si donatii catre orasul sau regiunea de unde proveneau. La fel si in raport cu tara lui. Nu existau consilii impersonale ca acum care nu au nicio legatura cu nimic doar cu gandul la profit. In Romania unul ca Malaxa investea in educatia muncitorilor sai, se construiau diverse edificii pentru muncitorii industriasului cutare sau cutare, in acelasi soi paternalist ca in occident.


#45
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
Sunt curios cam cât ar fi durat, la ritmul de dezvoltare din 1934-1939 să avem electricitate în măcar 90% din locuinţele urbane, ca elevii din familile sărace să nu mai cumpere cărţi luate din gropile de gunoi (de unde puteau lua şi scarlatină) şi să nu mai vedem în oraşe oameni fără încălţăminte.

#46
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 17 iunie 2017 - 11:37, said:

Sunt curios cam cĂąt ar fi durat, la ritmul de dezvoltare din 1934-1939 să avem electricitate Ăźn măcar 90% din locuințele urbane, ca elevii din familile sărace să nu mai cumpere cărți luate din gropile de gunoi (de unde puteau lua și scarlatină) și să nu mai vedem Ăźn orașe oameni fără Ăźncălțăminte.
Luand ca termen de comparatie Spania, Grecia sau sudul Italiei, regiuni la momentul respectiv mult mai sarace si lipsite de resurse, as zice ca pe la sfarsitul anilor 50 s-ar fi facut lucrurile astea insa mult mai cu cap decat mobilizarea comunista. Lucrarile de la Bumbesti Livezeni si Salva Viseu au inceput la sfarsitul anilor 30 si nimeni dintre "burghezi" nu isi inchipuia atunci  cate vieti omenesti or sa fie pierdute cand au reluat munca brigazile de tineri voluntari din 1948 incolo.


#47
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă nu ne-ar fi furat Sovieticii atât petol, am fi obţinut venituri pentru mai multe (şosele, electrificare de căi ferate...).
Din păcate înainte de ei a supt bani (nu atât de mulţi precum invadatorul) camarila lui Carol al II-lea.

#48
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Eu tot spun si repet, dacă nu erau cele două războaie, bine, hai, să nu avem al doi-lea război mondial, cu toată mentalitatea noastră locală anapoda, tot eram ca occidentalii, azi, poate nu de prim rang, dar eram la nivel de occident.

#49
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Nu razboiul in sine ne-a terminat, ci urmarile lui.  Putea fi si razboiul, daca nu furau comuistii puterea, sprijiniti de rusi, tot la nivelul occidentului eram.

#50
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Da, e mișto cum le zici tu @barboso :roflmaofast:
Ce vreau eu să demontez, truismele că dacă nu era "ceașc* nu se făcea nimic.
Stupid, urmai cursul occidentului, mai ales dacă nu aveai războaie.
Măcar de mina a doua, dar tot occidentali eram.

#51
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
"Uite pentru ce am făcut io ce am făcut, doamnă! Că
sunt înaintea icoanei și Dumnezeu așa să mă ajute dacă
mint
 Mi-a omorât unchiu ăsta. Uite-l! Mi l-a-mpuș -
cat când a venit comuniștii. Văr primar cu tata, părinții,
frați. Nu puteau face comunismul de el, d-aia l-a împuș -
cat. Că el era comerciant: a avut moară, mașină de lână,
manufactură, prăvălie
 Avea unde munci lumea, toți
ținea la el. N-avea copii, săracu, și ajuta. Ajuta săracii,
văduvele de la 1916, că i-a murit și lui un frate, Nicu, în
război. Doamnă, unu era Gheorghe Șuța din Domnești!
Domn! Domn! Îi plăcea să învețe lumea carte și să fie
vrednică, să muncească. Nu pot eu să vă spun ce om bun
și driept iera. Și comuniștii l-au împușcat. Uite, de asta
am urât io comuniștii

L-au omorât degeaba, doamna".
Elisabeta Rizea despre unchiul ei Gheorghe Suta

Marea durere a secolului XX a Romaniei cu repercusiuni pana acum o reprezeinta macelarirea acestor oameni si inlocuirea lor cu "omul nou".

Edited by Kokoshmare, 17 June 2017 - 18:05.


#52
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,459
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcrisstonne, on 17 iunie 2017 - 17:10, said:

Da, e mișto cum le zici tu @barboso :roflmaofast:
Ce vreau eu să demontez, truismele că dacă nu era "ceașc* nu se făcea nimic.
Stupid, urmai cursul occidentului, mai ales dacă nu aveai războaie.
Măcar de mina a doua, dar tot occidentali eram.
Eram acuma peste ungaria, cam pe unde  este polonia/ cehia. Sau croatia.

#53
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
La Ungaria au pus imagini din Bulgaria...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FS89TRQsRBk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdjl, on 17 iunie 2017 - 11:37, said:

Sunt curios cam cât ar fi durat, la ritmul de dezvoltare din 1934-1939 să avem electricitate în măcar 90% din locuinţele urbane, ca elevii din familile sărace să nu mai cumpere cărţi luate din gropile de gunoi (de unde puteau lua şi scarlatină) şi să nu mai vedem în oraşe oameni fără încălţăminte.
Se miscau repede guvernele pe atunci, mai mult de 200 de ani nu avea cum sa dureze!

View Postcrisstonne, on 17 iunie 2017 - 17:10, said:

Da, e mișto cum le zici tu @barboso Posted Image
Ce vreau eu să demontez, truismele că dacă nu era "ceașc* nu se făcea nimic.
Stupid, urmai cursul occidentului, mai ales dacă nu aveai războaie.
Măcar de mina a doua, dar tot occidentali eram.
De fapt sintem si vom fi un popor balcanic!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate