Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Sfat rezolvare probleme placa sunet

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Salut,

Am o dilema si drept urmare apelez la cei care se pricem mai bine decit mine la placile de sunet.
- PC-ul meu este echipat cu o placa de baza Asus P5B-E cu placa de sunet 5.1 incorporata, SoundMAX. De ceva vreme am un contact imperfect la una dintre mufe si ma tot inebuneste autodetect-ul ca ma tot intreaba ce sistem am cuplat la ea.
- Ca si solutie, m-am gindit sa ma apuc intr-o zi sa-i schimb toate mufele, avind in vedere ca mai am o placa identica prin dulap. (nu stiu daca va fi usor sa fac treaba asta)
- Intre timp mi-am amintit ca am o placa audio foarte veche, pe care am folosit-o prea putin timp (banuiesc ca pe vreamea lui Win98), model Creative CT4750. Daca caut bine, posibil sa mai am si CD-ul cu driverele originale, insa nu cred ca ma ajuta, deoarece parca vad ca nici macar de XP nu stie (sau poate ca stie si am uitat eu de cind o am Posted Image)

Ce ma sfatuiti sa fac ? Sa incerc sa repar placa on bord ? Sau sa incerc sa folosesc placa Creativ ?

Edited by florin71_skoda, 21 May 2017 - 18:44.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ma indoiesc sa poti repara placa de baza... Dupa "reparatie" sigur va trebui sa o arunci. Cumpara o nioua placa de sunet, o infigi in pci  si gata!

Inca ceva: vezi ca autodetectul ala sa fie de la vreo problema a firului baxelor/ castilor. Mai intai incearca alte boxe sa vezi ce si cum...

#3
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
Sau poti dezactiva autodetectul , scapi de stres si ramai si cu bani in buzunar.

#4
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 _R_A_D_U, on 21 mai 2017 - 18:52, said:

Aha, deci nu-i chiar asa de simplu cum credeam eu, sa schimb mufele placi de sunet on bord.
Dar legat de placa Creative CT4750, pe care deja o am, ce parerea ai ? Este prea veche ca sa ma mai chinui cu ea ?

 vldc, on 21 mai 2017 - 18:53, said:

L-am dezactivat de citeva ori, dar reapre din diverse motive necunoscute

Edited by florin71_skoda, 21 May 2017 - 18:59.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 florin71_skoda, on 21 mai 2017 - 18:56, said:

Aha, deci nu-i chiar asa de simplu cum credeam eu, sa schimb mufele placi de sunet on bord.
Dar legat de placa Creative CT4750, pe care deja o am, ce parerea ai ? Este prea veche ca sa ma mai chinui cu ea ?


L-am dezactivat de citeva oi, dar reapre din diverse motive necunoscute
Ma indoiesc sa gasesti drivere la creativul ala... Incearca totusi, poate merge cu ala generic al windowsului.

#6
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Mda, deci singura solutie este sa-mi schimb calculatorul cu totul si cu ocazia asta sa trec la ceva mai "modern".
Sau sa am grija sa-i dezactivez autodetectul cind reapare.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
Sigur ca se poate inlocui mufa (am inteles ca ai de schimb), cu 100 de lei se rezolva intr-un service tv sau gsm.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 florin71_skoda, on 21 mai 2017 - 19:01, said:

Mda, deci singura solutie este sa-mi schimb calculatorul cu totul si cu ocazia asta sa trec la ceva mai "modern".
Sau sa am grija sa-i dezactivez autodetectul cind reapare.
Oricum, placa ta de baza, lga 775, e destul de veche. Ai pe ea macar un  Q6600? Posibil sa ai si ceva condensatori umflati. Pina nu verifici, n-ai de unde sti.

#9
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,872
  • Înscris: 10.02.2011
Mufe de schimbat se pot schimba daca ai ciocan de lipit, da nu merita sa te joci ca risti sa-ti bulesti placa daca faci vreun scurt. Din pacate creative stau foarte prost la capitolul drivere da s-ar putea sa ti-o recunoasca windows-ul si sa-ti mearga din prima, incearca sa vezi. Parca ziceai ca ai CD-ul cu drivere originale, de ce nu-l folosesti pe ala ?

#10
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pai cu 100 de lei schimb placa cu totul :D

Eu ma gindeam sa schimb eu tot blocul de mufe
Attached File  Untitled.png   156.83K   4 downloads

#11
daviok

daviok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 04.11.2007
Nu e asa greu dar depinde ce scule ai. Trebuie ceva cu varful subtire si de putere mai mica ca sa nu arzi circuitele.
Daca zici ca mai ai o placa si nu-ti mai trebuie, fa-ti mana pe ea si dezlipeste mufa.
Vezi ca iti trebuie neaparat pompa de fludor. Fara e mai complicat.
Daca nu te pricepi risti sa strici placa definitiv. E pe riscul tau  :)

Edited by daviok, 21 May 2017 - 19:18.


#12
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Iti garantez ca dupa incercare o sa fi nevoit sa cumperi alta placa de baza.  Am dat eu cateva mufe dealea jos si merge doar cu aer cald, cu letcon sau pistol de lipit nu ai ce face acolo..

 daviok, on 21 mai 2017 - 19:17, said:

Nu e asa greu dar depinde ce scule ai. Trebuie ceva cu varful subtire si de putere mai mica ca sa nu arzi circuitele.
Daca zici ca mai ai o placa si nu-ti mai trebuie, fa-ti mana pe ea si dezlipeste mufa.


E fix pe dos, ai nevoie de putere calorica sa poti da carcasa metalica jos de pe placa

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
si sfatul meu este sa o lasi asa cum e acum, e drept ca e frustrant un mesaj sacaitor sa tot apara, dar daca mai ai de gand sa folosesti acel pc, mai bine te chinui asa, ori investesti in altul mai bun sau mai nou decat ceea ce ai, in functie de buget si aia e

#14
daviok

daviok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 04.11.2007

 A10, on 21 mai 2017 - 19:20, said:

Iti garantez ca dupa incercare o sa fi nevoit sa cumperi alta placa de baza.  Am dat eu cateva mufe dealea jos si merge doar cu aer cald, cu letcon sau pistol de lipit nu ai ce face acolo..

E fix pe dos, ai nevoie de putere calorica sa poti da carcasa metalica jos de pe placa

Eu am schimbat mai demult mufa atx de pe placa de baza cu un pistol de lipit. Eu nu zic ca e ideal  asa dar cu putina grija merge. Nu vorbesc din auzite. In fine...

#15
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012

 daviok, on 21 mai 2017 - 19:30, said:


Eu am schimbat mai demult mufa atx de pe placa de baza cu un pistol de lipit. Eu nu zic ca e ideal  asa dar cu putina grija merge. Nu vorbesc din auzite. In fine...

Diferenta intre mufa atx si cea cu conectori audio e ditamai bucata de tabla care se prinde in 4 puncte pe placa de baza. Si eu tot din practica (foarte multa) ti o spun

#16
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Am 2 pistoale si un letcon foarte mic, insa nici chiar exagerat de mic. Aer cald nu am. Am un"feon industrial"  pe care-l folosesc la tuburile contractile, dar banuiesc ca nu ma ajuta cu nimic in cazul de fata.
Asta este, o sa las placa in pece. Sau eventual daca o sa am timp cinva, o sa incerc sa vad cit de usor pot da jos blocul de mufe de pe placa veche, ca oricum nu mai am la ce sa o folosesc. Cind o sa se strice asta pe care o folosesc acum, mai mult ca sigur ca voi schimba PC-ul.

#17
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
Fara preheater e foarte greu sa scoti de acolo mufa veche, cablajul e multistrat. Tot la fel de greu e de montat si mufa recuperata, trebuie extras foarte bine excesul de aliaj din zona. E destul de grea lucrarea, 100 de lei e o suma minima.

#18
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
In loc sa o dai jos, ai incercat sa o cureti ? sigur e vorba de praf, poate ceva scame adunate pe acolo, si ceva oxid...
Cu pc ul oprit, da cu spray contact G22 in interiorul mufei pe unde intra jack ul(vezi ca gasesti la aia din zona industriala, electrosil sau cum le mai zice) si introduci de cateva ori jackul audio apoi il scoti, eventual cu un betisor cu vata dar rada nu esti atent risti sa ti ramana fire de bumbac inauntru. Sunt 90% sigur ca dupa o curatare o sa mearga.
Si desigur verifica si firele, jackurile ca poate si alea is defecte sau oxidate.
g22 e dry contact cleaner, dupa ce se usuca nu lasa urme si nu are uleiuri in compozitie. Poti incerca si cu alcool izopropilic

Edited by A10, 21 May 2017 - 20:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate