Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Acumulator acid sau gel ?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Ce acumulator tine mai mult.. pt a alimenta un radio auto stationar .. pe gel gen cele de la upc sau cu acid .. gen cele de la atv sau moto ?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Cele AGM stocheaza mai multa energie.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Ambii sunt acizi de fapt, cei cu gel sunt doar etanşi şi suportă mai bine curenţi mari şi descărcări rapide.
Pt. un radio care consumă puţin ambele variante sunt OK, dacă bateria e de capacitate mare. La preţuri egale bateria cu gel va avea capacitate mult mai mică.

Edited by mihaicozac, 21 May 2017 - 15:12.


#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Pentru nevoile tale cele cu gel sunt mai recomandate, per total vor avea o durata totala de viata mai lunga.

#5
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Depinde de modul de utilizare - daca vrei sa lasi pana cand tensiunea pe baterie scade la limita inferioara (10.5-11V depinde de producator) si apoi sa o incarci si tot asa, atunci AGM (nu gel - astea sunt mai scumpe si au o curba de incarcare deosebita fata de cele normale/AGM, deci trebuie incarcator special pentru ele).
Daca o incarci mai des, atunci nu are mare importanta ca e normala sau AGM.
Cele obisnuite nu suporta multe descarcari pana la limita inferioara.

Edited by radu000, 21 May 2017 - 15:43.


#6
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 powershot, on 21 mai 2017 - 15:04, said:

Ce acumulator tine mai mult.. pt a alimenta un radio auto stationar .. pe gel gen cele de la upc sau cu acid .. gen cele de la atv sau moto ?
cele auto-moto au un curent de descarcare mare, dar pentru un timp mai scurt.
cele stationare, cu descarcare profunda, au un curent de descarcare mic dar intr-un timp mai indelungat.

pentru ce vrei tu, a 2-a varianta e cea buna.

#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 powershot, on 21 mai 2017 - 15:04, said:

Ce acumulator tine mai mult.. pt a alimenta un radio auto stationar .. pe gel gen cele de la upc sau cu acid .. gen cele de la atv sau moto ?
Un radio auto stationar poate furniza o anumita putere , depinde de ce incinte ai, si cum doresti sa-l folosesti.
In functie de sarcina sa vei avea un anumit consum pe ora.
Trebuie sa gasesti o baterie capabila sa furnizeze acel consum / ora si vezi cam cate ore te tine sistemul.

#8
CARBON365

CARBON365

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2011

 powershot, on 21 mai 2017 - 15:04, said:

Ce acumulator tine mai mult.. pt a alimenta un radio auto stationar .. pe gel gen cele de la upc sau cu acid .. gen cele de la atv sau moto ?
E musai acumulator?
Poti folosi cu incredere o sursa de PC

#9
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Neaparat acumulator. Unde va fi folosit.. nu e 220v.

#10
CARBON365

CARBON365

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2011

 powershot, on 21 mai 2017 - 17:22, said:

Neaparat acumulator. Unde va fi folosit.. nu e 220v.
Eu am un radio auto montat la bateria UPS ....dar nu am lasat sa mearga doar pe acumulator.
Nu cred sa tina mai mult de 24h pe un acumulator de 12A cum am eu.

#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Mai revin ca vad ca nu te-ai prins de problema.....

La acel radio auto asculti in casti sau in boxe ? Doua boxe sau patru cum este el conceput ?
Daca asculti in casti ai un consum minim, cu doua boxe creste semnificativ, iar cu 4 nu mai povestim.
Daca ai volumul la minim tine mai mult , daca vrei discoteca, ai nevoie de energie la maxim....

#12
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Deci... consumul nu cred ca e mare. Difurile sint mici... 2 bucati.
Timp functionare cam 2..3 ore pe zi si radio. Exclus cd.. stik.

Din ce scrie mai sus sa inteleg ca.. o baterue de sursa cu gel.. de 4 ..5 ah ar fii mai longeviva ?

#13
CARBON365

CARBON365

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2011

 powershot, on 21 mai 2017 - 17:49, said:

Deci... consumul nu cred ca e mare. Difurile sint mici... 2 bucati.
Timp functionare cam 2..3 ore pe zi si radio. Exclus cd.. stik.

Din ce scrie mai sus sa inteleg ca.. o baterue de sursa cu gel.. de 4 ..5 ah ar fii mai longeviva ?
Ia de 9A macar...

#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
La 5 Ah nu merge nici o zi la audiţie normală.

#15
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Uite ceva care se potriveste cu ce vrei (daca nu te hotarasti la mai mare): http://www.caranda.r...oduct/dc12-7-2/
Ai radio-ul respectiv la dispozitie? Alimenteaza-l la o sursa/baterie de 12V si vezi cat consuma. Asa poti aprecia cam cat ar tine bateria respectiva.

#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Din ce motiv ai da 100 lei sa spunem pe un acumulator si nu pe o scula ca aceasta http://www.emag.ro/c...0/pd/DMHDP7BBM/ ?
Acel acumulator trebuie purtat permanent la redresor - adica acolo unde ai 220v
Un radio ca cel de mai sus are 2x1,5w rms , difuzoare cu magnet neodim cu bass profund pentru dimensiunile lui , bt incorporat nesperat de bun iar radio cu o antenuta mai lunga merge chiar bine .
Un alt avantaj este posibilitatea incarcarii de la o baterie portabila care cu siguranta exista pentru device-uri de prin casa . Functioneaza cu un acumulator de nokia tip bl-5 de 400mah dar gasesti de 1100mah
Daca e ceva aparat pentru radioamatorism atunci nu zic nimic , nu este bun ce am dat eu... pentru ascultat programe radio si nu numai e peste cap .

Edited by ldpe, 21 May 2017 - 20:06.


#17
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu folosesc un radio casetofon auto Blaupunkt de vreo 5 ani cu 2 boxe japoneze de 40w recuperate de la un vechi pick-up alimentat de la două baterii auto de 60Ah, recuperate și acestea de la un depozit de fier vechi și încărcate permanent pe timpul zilei de un panou fotovoltaic printr-o chinezărie de regulator de 3$, dar nu am grețuri de alimentarea unui banal radio și acesta funcționează uneori non stop 24 din 24 fără să-mi fac probleme că nu am curent în baterii chiar dacă nu-i soare, doar în timpul zilei când îmi mai aduc aminte mai schimb din când în când cleștii de încărcare când pe un acumulator când pe celălalt .Posted Image

#18
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Un redresor mic gen cele cum sant pe laptoape... l.am luat de la Lidl.. incarca auto si moto.. oare are si tehnologie agm ?

Asa ... am o masinuta cu radio.. merge pe un acu de tel nokia. Are usb.. sd.. antena. Receptia radio in zona cam deficitara... de aceea am optat pt un radio adevarat Philips.. cu o receptie excelenta. I.am pus intr.o cutie de scule.. 2 difuri si e portabil.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate