Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Data crearii unui fisier - tabu in Linux?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

asa cum stiu mai toti userii de linux, spre deosebire de Windows, in Linux, este f dificil sa vezi data crearii unui fisier.

Conform POSIX, Linuxul are 3 time-stamps ("stampile cu timpul"):
- acces (atime - cand fisierul a fost ultima oara accesat)
- modifiy (mtime - cand fisierul a fost ultima oara modificat)
- change (ultima data cand s-a schimbat meta fisierului, permisiunile)

Comanda pt a vedea time-stampurile este:

Quote

stat <nume fisier>

Este posibil a se vedea si data crearii (incepand cu ext4 numai!), dar nu e un lucru facil (nu pt userii obisnuiti, care nu au un nivel de indemnare mai ridicat).

Eram curios - de ce, spre deosebire de windows, in familia linux, a se vedea data crearii e "tabu" ?
E vreun motiv intemeiat din punct de vedere tehnic (i.e. vulnerabilitati etc) sau doar...cutuma, obicei?

Multumesc

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Unele chestii ai zice de baza sint extrem de primitive. Acum vreun an am incercat sa gasesc vreun file manager grafic (inclusiv consola/ncurses) si care sa copieze fisierele cu timestamp-ul la nanosecunda suportat default de nu stiu cind (nu ca vroiam eu sa am precizia dar ca sa nu apara ca e alt timestamp pentru chestii precum rsync) si nu stia nici un file manager. Midnight commander acum stie, dar trebuie sa ti-l compilezi din surse ca nu s-a propagat modificarea.

Sau incearca sa gasesti in du (sau orice altceva) o combinatie sa-ti arate exact suma bytes-ilor din structura pe care i-o dai, fara overhead de cit maninca directorul sau alte chestii (ca sa poti compara daca ai doua directoare egale la size total pina la byte). Nici o sansa.

#3
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
WYSIWYG. De ce ai impresia că Linux ar trebui să imite modelul windows sau invers?
Habar n-am care-i motivul, mie mi se pare mai importantă data ultimei modificări/ accesări. În fine, poți crea fișiere/ directoare cu nume+ dată dacă ții morțiș la așa ceva!

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu-i vorba neaparat cine copiaza pe cine ci ca e de asteptat ca userul sa aibe la indemina sculele user-space pentru chestii normale, nu sa sape cu debugfs nu stiu cit timp ca sa gaseasca o informatie banala despre un fisier.

Scuze de si mai mult off-topic dar alt exemplu similar e cum gasesti cita memorie iti maninca zfs-ul, nu asa la bit ci gen 240+GB din 256 (da, RAM). Nici una dintre sculele normale user-space nu binevoieste sa te ajute, iti dispare memoria si nu se stie pe unde. Iti trebuie un debugger si sa folosesti un macrou pentru kernel debugging, WTF?

#5
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Si eu care credeam ca activitatea firmelor de stat si felul primitiv in care-si desfasoara activitatea e tabu!
E moca? Functioneaza excelent si iti permite usor sa-i urmaresti starea cu multe open source-uri?

Orice ai dori si nu are, te poti adapta. Cum generezi fisierele alea pe disk?


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpinguinul666, on 21 mai 2017 - 13:14, said:

E vreun motiv intemeiat din punct de vedere tehnic (i.e. vulnerabilitati etc) sau doar...cutuma, obicei?
Pai ai zis chiar tu: POSIX. Nu toate sistemele de fisiere pastreaza asa ceva, chiar daca ext4 poate tot nu-i suficient pentru kernel sa-l extraga asa din palarie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate