Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pereti de rigips in bucatarie sau baie?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

 argentum, on 22 mai 2017 - 04:52, said:


In primul rand apar tensiuni in placa. Se deformeaza, pui si umiditatea existenta si cade faianta peste tine cand faci baia saptamanala. Apoi, daca ai ajuns acolo, eu nu te vad bine cu acea umiditate in pereti. Sa spynem ca nu,ti apare o cultura de mycegai, din ala mare si des, blanos, dar ai pe cumatra igrasie etc.
Se hidroizoleaza baia, important e sa se prevada o buna ventilatie.
Am vazut solutia cu baie din rigips la pensiuni.
Nu era o problema cu igrasia, aveau ventilatie prevazuta..

#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 weberstein, on 21 mai 2017 - 13:09, said:

Am vazut ca vor sa inceapa o constructie pe langa Pta Iancului. Ideea e ca spun ca o sa fie ceva de lux, deci preturi de lux, Dar cu pereti de rigips...
Care e experienta voastra cu acesti pereti de rigips?

Exista constructii cu preturi de lux si pereti de rigips.Le zice pereti de rigips de lux,ca asa vrea sarlatanul autonumit dezvoltator imobiliar.

#21
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 TheWarrior, on 22 mai 2017 - 08:22, said:


Se hidroizoleaza baia, important e sa se prevada o buna ventilatie.
Am vazut solutia cu baie din rigips la pensiuni.
Nu era o problema cu igrasia, aveau ventilatie prevazuta..

Sa nu fiu inteles gresit. Poti pune si rigips normal in baie si/sau verde etc.
Eu atrag atentia ca ala verde nu e supermann ma rog super-rigips si daca l'ai pus pe ala stai linistit.
Daca urmezi pasii, e ok.
De exemplu daca aplici izolatie e bine. La fel, e bine de aplicat un chit de rosturi de buna calitate, adaugat un aditiv pt o protectie marita la apa etc

O alta chestie ce as atrage atentia la montaj. De regula, nu se face diferenta intre baie si dormitor spre exemplu. Si se pun profilele la aceeasi distanta. Daca la dormitor poti merge pe 50-60cm, la baie e bine sa mergi pe 40cm.
Noi avem obiceiul sa placam cu faianta toti peretii pana rasuna a cavou. Toata acea faianta e f grea. Ofera un suport corespunzator. Pune profilele mai des. Pt 2-4 profile in plus, costul e minim, dar castigul pe termen lung e mare

#22
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Dacă pereții din rigips sunt facuti ca la carte e ok. Eu am toată casa in rigips, pereții externi sunt in cărămidă termică iar la partea de interior am montat pe structura rigips. Toata instalația trece prin spatele rigipsului fara sa fac șanțuri in cărămidă, intre pereti am poliester si lana de sticlă.

#23
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006

 argentum, on 22 mai 2017 - 14:43, said:

Noi avem obiceiul sa placam cu faianta toti peretii pana rasuna a cavou. Toata acea faianta e f grea. Ofera un suport corespunzator. Pune profilele mai des. Pt 2-4 profile in plus, costul e minim, dar castigul pe termen lung e mare

nu inteleg de ce se mai pune in TOATA baia faianta.
in baile moderne am vazut ca se pune faianta doar pe partea dusului/cazii, restul lavabila de calitate.

eu am ales sa construiesc o casa pe structura cadre si in interior pereti de rigips.acolo unde peretii despartiori, intre 2 camere sau baie si camera, necesita o izolate fonica mai buna o sa pun 2 foi de rigips sau una mai groasa, bineinteles cu vata intre.

#24
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 27.09.2016
In teorie se pot face peretii despartitori din gips carton. Toti producatorii mari de sisteme de gips carton ofera solutii de izolare fonica / placi speciale pentru zone umede samd. Problemele la acest tip de pereti sunt sunt legate de improvizatii (utilizarea de produse sau detalii diferite fata de cele recomandate de producatorii de sisteme) - din dorinta de a face economii sau pur si simplu din nestiinta.

De asta a aparut ideea (corecta in 90% din cazuri) ca peretii din gips carton sunt prosti.

#25
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 sg_solei, on 29 mai 2017 - 15:34, said:



nu inteleg de ce se mai pune in TOATA baia faianta.
in baile moderne am vazut ca se pune faianta doar pe partea dusului/cazii, restul lavabila de calitate.

eu am ales sa construiesc o casa pe structura cadre si in interior pereti de rigips.acolo unde peretii despartiori, intre 2 camere sau baie si camera, necesita o izolate fonica mai buna o sa pun 2 foi de rigips sau una mai groasa, bineinteles cu vata intre.

Doua foi sunt mai bune decat una, te simti mai impacat. Altfel, a doua e cvasi inutila. Pui foi multiple acolo unde normele psi o cer.
Se exploateaza o frica irationala, o temere si constructorii propun, uite punem foi duble. Dar constructorul face bani pe chestia asta.
Izolarea fonica nu creste proportional cu efortul financiar adus de celelalte foi.
Un zid interior, facut din 2 for de 12mm, cate una de fiecare parte, cu 10cm de vata intre este super suficient. Iti amintesc ca la "mamalor", in america, unde 99% din case se construiesc cu rigips, standardul nu cere vata si 99% din aceste case, nu au vata la peretii despartitori. Doar doua placi de rigips.
Foloseste banii aia la alte lucruri in casa ta cea noua, ai destule de imbunatatit. Sa adaugi o a treia sau a patra placa la un perete astfel construit, sunt bani, nu neaparat irositi, dar cam pe acolo.


#26
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Eu am doua foi de gips pe fiecare parte strict ca sa nu mai sune a gol. Pe profile de 50, cu vata la mijloc suna mai degraba ca un perete de zidarie. Si pot avea si prize/doze/tevi intr-un perete cu grosimea totala 100mm. La cativa lei/mp de placa e un upgrade extrem de ieftin si merita fara indoieli.
Iar unde am avut de suspendat chestii grele, am folosit UA-uri, si inca n-am gasit ceva sa nu suporte fara emotii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate