Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

AcademiX GNU/Linux beta 4

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
dany2015

dany2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.01.2015
AcademiX GNU/Linux beta 4!
-Debian Stretch
-Installer schimbat, permite instalarea pe calculatoare dotate cu UEFI
-kernel 4.9
-iso 32/64 bit
-XFCE
-EDU versiunea 0.19
Instalare
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UUdEwbyMjD4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sxp4TPiZ818?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Download
https://academixproject.com/download/

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdany2015, on 21 mai 2017 - 08:45, said:

-EDU versiunea 0.19

Ce-i asta mai exact?

#3
dany2015

dany2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.01.2015

View Postdani.user, on 21 mai 2017 - 08:50, said:

Ce-i asta mai exact?
O distributie Linux pentru educatie, a mai fost prezentata aici
https://forum.softpe...emix-gnu-linux/

#4
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Debian 9 Stretch , inclusiv Jessie , permit instalarea UEFI fara probleme, chiar asta rulez acum.

root@heimdall:~# efibootmgr
BootCurrent: 0001
Timeout: 1 seconds
BootOrder: 0001,0002
Boot0001* debian
Boot0002* Hard Drive

Debian stretch vine cu 4.9.25 acum. Cu ce e asta deosebit in afara de faptul ca vine cu "EDU"?


Adica, e un Stretch cu repository de bagi "EDU" ?

Sau doar e un installer care vine predefinit cu aplicatii pentru educatie, adica development = 0, doar o incropitura predefinita pentru educatie ?

Apropo, in installerul default din Stretch ai optiunea de a selecta la desktop env. Gnome, XFCE, LXDE, Mate, KDE, adica...ce incerci sa ne vinzi aici ?:)

Edited by ct03nut, 21 May 2017 - 09:19.


#5
dany2015

dany2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.01.2015
Ai facut tu vreo "incropitura predefinita pentru educatie" ? Ai idee ce este in el ? Eu zic sa mai cauti....

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdany2015, on 21 mai 2017 - 08:59, said:

O distributie Linux pentru educatie, a mai fost prezentata aici
https://forum.softpe...emix-gnu-linux/

Am intrebat ce-i EDU versiunea 0.19,  nu AcademiX care inteleg ca-i o distributie.

Edited by dani.user, 21 May 2017 - 09:25.


#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Apreciez efortul, dar nu apreciez risipa de resurse umane de a face o distributie.

Daca nu si trimiteti patch-uri upstream la alte proiecte, ceea ce faceti e zero barat.

O fi open-source si gratuit, dar statul nu se pricepe si prefera sa plateasca. Iete la tanc apare si "AcademiX", in romana, gata sa acapareze piata.

Deci, sa revizuim:

1. nu vad o lista de patches trimise altor proiecte
2. nu vad un bug tracker
3. nu vad code versioning
4. nu vad un build system

Vad 2 link-uri de download iso si doua checksums. Adica fix pix.

Edited by shogun1, 21 May 2017 - 18:49.
Limbaj


#8
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Detaliaza. Da am facut ceva similar. Am realizat primul port Slackware pentru prima generatie de raspberry Pi, a fost doar o joaca, nimic serios.

Ce contine EDU ala? Ai scris macar niste COD? adica...Elementary e Ubuntu ca baza dar are interfata sa proprietara scrisa in VALA, ubuntu are unity la care va renunta, oricum nu mai are ca baza Debian de mult, e o alternativa, orice distributie care are la baza alta distributie , are ceva proprietar in ea. Academix asta, ce are deosebit, proprietar de se diferentiaza de debian + instalarea manuala a pachetelor din "EDU" ?

Deci e un debian stretch cu repository-uri suplimentare 3rd party din ce am vazut prezentat pe site.

http://distrowatch.c...bution=academix Nu exista aici, nu exista deloc :D

Edited by ct03nut, 21 May 2017 - 09:36.


#9
dany2015

dany2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.01.2015
"Ce contine EDU ala" ... decat vreo 120 aplicatii pentru educatie, cel putin 30 din ele nu le gasesti pe nicio distributie Linux pentru educatie, in rest sunt aplicatii pentru educatie specifice Debian....Laboratoare virtuale pe care nu le gasesti pe distributii Linux pentru educatie....

Ca tot intrebati ce si cum? Imi aratati si mie o distributie Linux facuta de la 0(zero)??? Cine zice ca a facut distributie Linux de la ZERO il rog sa se priveasca in repo la orice distributie LInux serioasa si sa vada cate pachete sunt acolo... Puteti incepe cu Debian/ Slackware/ Fedora etc si dupa aia discutam... Si mie imi este foarte usor sa scot repo de la Debian (pe toate) sa le pun repo al meu si sa spun ca eu am facut si am dres...
Cei de la Debian lucreaza la repo actuale de ani intregi si tot au diverse probleme, ma indoiesc ca vreo echipa cu 4-5 programatori poate relua toate acele pachete in timp util...

"Iar cum stiu eu Romania, cel mai probabil urmariti sa incropiti un proiect prin care puteti sifona bani de la stat."... Nu esti tu primul care ma acuza si probabil nici ultimul... Observi cate contracte am cu statul roman? Deja am buzunarele bine si un carucior cu € nici nu mai am loc in apartament unde sa pun teancurile de $.......

#10
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Multumesc, raspunsul tau nu a fost de absolut nici un ajutor, ce te-am intrebat si ce ai raspuns. Ai ceva propietar facut acolo in afara de a aduna toate aplicatiile facute de altii intr-una pe care ti-o insusesti?

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Fara adresarea punctuala a urmatoarelor probleme:

1.
2.
3.
4.

nu vad seriozitate.

#12
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postct03nut, on 21 mai 2017 - 09:52, said:

Ai ceva propietar facut acolo in afara de a aduna toate aplicatiile facute de altii intr-una pe care ti-o insusesti?

Aşa! Ce frumos!  Daţi-i în cap!
Ceva similar cu capra vecinului.
Aici trebuie să vină unul ca să întrebe de linux; să fie luat în "balon", nu unul care "ştie cu ce se mănâncă"!

Noi ştim, o ardem pe SP ca specialişti, dar nu vrem să contribuim(măcar cu o idee), doar să băgăm contre!
Decât aşa, mai bine ne abţinem!

Edited by shogun1, 21 May 2017 - 19:31.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postjobist, on 21 mai 2017 - 10:58, said:

Aşa! Ce frumos!  Daţi-i în cap!
Resorturile distributiei cu pricina sunt stiute de autor, nu cred ca el si-a bazat dorinta pe trei pareri de aici. Insa, daca tot vrei sa faci o distributie, macar aseaz-o pe niste principii ale distributiilor de succes. A fost intrebat despre elemente normale, care sa demonstreze ca nu-i doar unul care customizeaza o distributie cunoscuta (asa cum sunt destule asa-zise distributii).

Edited by neagu_laurentiu, 21 May 2017 - 11:13.


#14
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Nene, e de apreciat faptul ca a facut asa ceva dar sa o prezinti ca o distributie inovatoare, ca suporta UEFI boot, ca are kernel 4.9, ca nu a detaliat ce inseamna sau ce contine "EDU"  mi se pare pueril. E pur si simplu o joaca a unor copii (de apreciat, repet) care incearca sa vanda produsul ca fiind o "inovatie" , ca si cum ar crea ei de la 0 acel pachet "EDU". Nu poti sa iti pui pe net produsul si sa-l "vinzi" cu vorbe mari, cand de fapt nu ai facut mai NIMIC.

La sfarsitul zilei e un ISO Debian 9 Stretch RC3 cu mai multe repository-uri in /etc/apt/sources.d. Atat !

Ca o gluma, e produsul perfect pentru a spala bani de catre institutiile statului ca au platit marea si sarea pentru o distributie special destinata educatiei etc. :D

Eu zic sa urcati produsul pe SEAP si sa faceti niste "deal-uri" :P

Edited by ct03nut, 21 May 2017 - 11:18.


#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postjobist, on 21 mai 2017 - 10:58, said:

Noi ştim, o ardem pe SP ca specialişti, dar nu vrem să contribuim(măcar cu o idee), doar să băgăm contre!
Decât aşa, mai bine ne abţinem!
Am ridicat 4 probleme concrete pe care, daca le adreseaza, proiectul lui se poate evidentia prin ceva constructiv.

Altfel, e doar efort aiurea, care nu imbunatateste si/sau aduce nimic.

Apreciez orice om care munceste, pe om insusi. Dar daca munca e fix pix, atunci e fix pix.

Edited by OriginalCopy, 21 May 2017 - 11:22.


#16
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@all: Ok, relax please! Omul a făcut un anunț, ce face el în timpul liber e treaba lui, vreți să-i folosiți/ testați/ apreciați munca ok, nu vreți tot ok, dar nu-i gigea să-i săriți la beregată!
Mulțumesc pentru înțelegere!

@dany2015: fă te rog un efort și răspunde punctual la întrebările colegilor, un dialog constructiv și eficient ar limpezi apele. Mulțumesc!

Edited by shogun1, 21 May 2017 - 18:50.


#17
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Ca sa nu scriu doar "de rau ce sunt", am bootat imaginea live:

Aveti atasata lista de pachete.

$cat /etc/apt/sources.list
###Debian 9 Stretch
deb http://ftp.us.debian.org/debian/ stretch main contrib non-free

deb http://security.debi...debian-security stretch/updates main contrib non-free
deb http://ftp.us.debian.org/debian/ stretch-proposed-updates non-free contrib
###AcademiX GNU/Linux
deb [trusted=yes] http://sourceforge.n.../files/testing/ stretch main contrib non-free


$ls /etc/apt/sources.list.d
┌─[live@uefi]─[/etc/apt/sources.list.d]
└──╼ $
└──╼ $uname -a
Linux uefi 4.9.0-2-amd64 #1 SMP Debian 4.9.18-1 (2017-03-30) x86_64 GNU/Linux
┌─[live@uefi]─[/etc/apt/sources.list.d]
└──╼ $

M-am lamurit, EDU ala este un fel de manager de pachete, mai simplu un soft care ii da o comanda apt install catre pachet. NIci macar nu vine cu ele instalate.

De la prima deschidere si instalare a unui pachet am parte de un freeze a "aplicatiei" EDU.

Attached Files


Edited by ct03nut, 21 May 2017 - 11:56.


#18
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Mulțumesc c-ai verificat singur situația, dacă mai ai ceva impresii te rog să le împărtășești, bănuiesc că și inițiatorul are nevoie de-un feedback obiectiv! Altfel putem lua o pauză s-așteptăm să mai spună inițiatorul câte ceva?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate