Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Recomandare compactă nouă benzinară sau hibrid cu automată

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Frate-meu vrea o compactă în 4 uși, nouă, benzinară sau hibridă în care să aibă suficient loc pentru mărimea lui (înălțime: 200 cm) și să fie confortabilă la drum lung.

Regim de plimbare: 50% oraș și restul pe Autobahn sau Landstraße (care la regim cu autostrada seamănă). Vă face maxim 20.000 km cu ea (se va conduce în principal în Germania).

Nu vrea diesel că se cam impute treaba cu legislația în câțiva ani, crede el.

Ce model? Ce motorizare? Ce cutie automată? Și eventual și un motiv nu numai "ia VW că am eu și merge bine".  Buget maxim 30.000 €.

Se poate lua și SH dar de la o filială oficială (mașină veche de 1-2 ani cu maxim 50.000 km documentați la bord).

P.S. Să nu fie break. Hatchback sau berlină.

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ab 259 euro monatlich ohne Anzahlung!
Mazda 6.

#3
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Toyota Prius care este hibrida sau ceva mai ieftin la intretinere Dacia Logan eventual cu GPL sau CNG stiu ca in Germania gasesti mai repede CNG decat GPL

#4
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Mazda 6 se încadrează la compacte?

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu, dar e traznet! Posted Image

#6
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

 ericmario, on 21 mai 2017 - 09:19, said:

Nu, dar e traznet! Posted Image
Teoretic cu cât mai mare cu atât mai bine. Cel puțin pentru el. Nu e chiar pechinez prin Germania deși pe aici bărbații sunt ceva mai înalți.

Marimea nu se prea pupă cu orașul în schimb. :) Iar pe automată depășește bugetul.

Mazda 3 in schimb cu automată și motorul aspirat de 120 CP și pachetul Touring e aproape 25 k Euronen. E o opțiune cu condiția să încapă la volan. :D

Edited by LeopardSurd, 21 May 2017 - 09:23.


#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Aruncă o privire si la Opel Astra 2017, am citit mai multe review-uri despre ea si pare un model reușit. Spatiul din interior e apropiat de cel al unui Golf 7, adică destul de mare.

#8
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
eu am 193 si am o mare problema cand imi caut o masina. Articulatia genunchilor trebuie sa stea ori la 90 grade, ori la 180. alt unghi si am o problema. In acest sens, iti zic ce masini mi-au placut mie tare mult fiindca incap in ele :

1) skoda citygo/VW UP. asta pe automata mai mult de 12.000 nu te costa. e o cutie haioasa si mica, fara pretentii si incredbil de spatioasa inauntru.
2) Toyota prius. am condus 3000 km modelul anterior celui actual si a fost foarte ok.
3) Renault Clio IV - poti da scaunul soferului atat de in spate incat sa atingi bancheta cu el. asta conduc acum si piciorul stang imi sta intins dar sacrific un loc in spate.
4) stiu ca este peste buget dar am vazut recent alfa romeo giulia si...ramane loc dupa ce am intins piciorul stang, deasemenea si in spatele meu. modelele pe benzina pleaca de pe la 30-32.000.

#9
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Giulia găsește SH dacă vrea. Eu am 1,92 m și încap foarte ok într-o Fiesta MK7 deși configurarea scaunului pentru un confort optim e problematică: dacă fac loc la picioare nu mai ajung corect la volan și schimbător. Frate-meu cu 2,02 m nu încape în Fiesta asta decât ca pasager pe dreapta. Ca șofer stă în ea cum stăteam eu în fosta Dacia 1300 din '72 a lui taică-meu. Foarte incomod indiferent cum reglează volanul, scaunul în lungime și înălțime și suportul lombar.

Nu încape într-o subcompactă, are nevoie de o compactă sau una ceva mai mare dar care să fie ok și pentru oraș.

#10
erdgas

erdgas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.01.2017
Audi A6 Hybrid.
Am avut una si am fost foarte multumit de ea.

#11
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

 erdgas, on 21 mai 2017 - 19:40, said:

Audi A6 Hybrid.
Am avut una si am fost foarte multumit de ea.
Asta e din ciclul: să scriu și eu ceva de florile mărului.

#12
erdgas

erdgas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.01.2017
Topicul se numeste "recomandare compacta noua benzinara sau hibrid cu automata"
ce am facut eu a fost sa dau o recomadare.
Masina recomandata de mine se incadreaza in cerintele topicului.

Poti inchide topicul daca nu te intesereaza sfaturile noastre sau faci comentarii pline de plictis.

Un multumesc era suficient.

#13
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

 erdgas, on 21 mai 2017 - 21:47, said:

Topicul se numeste "recomandare compacta noua benzinara sau hibrid cu automata"
ce am facut eu a fost sa dau o recomadare.
Masina recomandata de mine se incadreaza in cerintele topicului.

Poti inchide topicul daca nu te intesereaza sfaturile noastre sau faci comentarii pline de plictis.

Un multumesc era suficient.
Se încadrează o laie. Și la preț te-ai uitat. De când costă un A6 hibrid 30 k de coco? Matale ești ăla cu plictisul.

Plus că mă îndoiesc că A6 e în clasa compactă unde găsești Golf, Focus, Leon și altele.

#14
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Toyota C-HR.are dimensiuni de compacta și se încadrează în buget.

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Da' fratele tau nu poate sa-si faca cont pe SP si sa ceara el detaliile ? Macar am stii cu certitudine ce vrea " el " ... altfel fiecare isi da cu presupusul cam cum bauieste .
Dpmdv un suv gen SX4 ar fi o alegere buna si la confort si la bani , dar pana nu merge fratele tau sa testeze masina vorbim povesti .

#16
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

 Baxon, on 22 mai 2017 - 08:13, said:

Da' fratele tau nu poate sa-si faca cont pe SP si sa ceara el detaliile ? Macar am stii cu certitudine ce vrea " el " ... altfel fiecare isi da cu presupusul cam cum bauieste .
Dpmdv un suv gen SX4 ar fi o alegere buna si la confort si la bani , dar pana nu merge fratele tau sa testeze masina vorbim povesti .
Nu are chef sa-si faca cont pe SP doar pentru asta. Are el conturi pe alte balarii dar nu pe asta. Plus ca e frate-meu nu vreo ruda indepartata.  
SX4 are un amic si nu incape frate-meu in ea cum trebuie. Despre design, prefera cum arata o Mazda 3 sau 6 actuala decat un VW Jetta sau Golf. Dar se descurca si asa. Important e sa incapa. :D

Mazda 3 va testa saptamana asta, dar trebuie sa gaseasca automata la filiala.

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Hyundai Elantra ( in asta sigur incape lejer la " carma " ) .

#18
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
A condus macar un hibrid sa vada cum e? Ca degeaba zice el ca i-ar place si noi i-am recomanda, daca dupa ce va face un drive test va fi dezamagit.
Parerea mea e sa se uite la o Corolla break hibrid (daca ii place) sau Prius (desi cred ca depaseste bugetul). Iar ca masini normale, are de unde alege. Sunt multe masini bune in bugetul asta. Incepand cu Octavia TSI cu DSG si echipata bine si terminand cu Audi A3 sau Skoda Kodiaq.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate