Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Achiziție telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Salutare!
Am acum un Note 4, al doilea, acesta are cam un an și jumătate. Pe primul l-am achiziționat cu precomanda, deci folosesc acest model de la lansare.
Zilele trecute, ma gândisem sa schimb telefonul. M-am uitat pe net și, ma credeți sau nu, nu am găsit niciun telefon interesant.
Subiectul de fata nu are rolul de a slavi, probabil cel mai bine realizat telefon Samsung (din perspectiva utilizatorului), ci de a aduce în discuție un fapt care mie mi se pare interesant. Daca în urma cu câțiva ani, Nokia cam stabilirea mersul lucrurilor, ne luam fiecare ce putea și eram mulțumiți de achiziție. Într-adevăr Nokia producea, aproape pana spre declin, telefoane bune, testate, dar scumpe.
Acum, avem Android. Si pe acest Segment, un no name pe vremuri în industrie, Samsung. Acest producător, vine pe piață cu, probabil, cel mai puternic hardware al unui brand deja consacrat în Romania (intenționat exclud producătorii 100% chinezi), la preturi ridicate (un flagship ajunge la vreo mie de E), dar cu nenumărate și consecutive de la model la model, defecte de fabricație. Sunt un utilizator de Note după cum spuneam, este primul meu Samsung și, la vremea sa, cel mai puternic, sau, haideți sa spun unul dintre cele mai puternice telefoane la nivel mondial. Ei, pe acest segment, vreau sa va aduc la cunoștință, dacă nu știați ca:

1). Aceasta serie de telefoane ale producătorului coreean este una, cumva, exclusivista, cu funcționalitate specifica, dar preț pe măsură.
2). Note 3- vopseaua de pe rama din plastic se exfolia;
3). Note 4- rama strâmbă și deși prezentata de Samsung pe site (cred ca apare și acum) ca metalica, din plastic și acoperita cu un strat subțire și firav, de aluminiu. Dupa câteva loturi strâmbe, defectul ramei strâmbe a fost corectat (motiv pentru care am vândut eu primul Note și achiziționat un altul);
4). Note 5- maximum de exclusivitate și cumva (zic eu), un efort titanic de mărire a prețului: Samsung decidă sa nu vândă oficial (un model de telefon foarte apreciat de altfel) , și în Europa; totuși, din cauza aspectului de clona Galaxy, impactul asupra clienților nu a fost chiar cel scontat;
5). Note 7, deoarece 6 este număr cu ghinion prin cultura lor, aduce primul fiasco (după puținele mele cunoștințe in domeniu), când un producător mare, retrage de pe piața o gama întreagă de produse din cauza unui defect grav de fabricație (bateriile explodau). Total aiurea, primeai un aparat din seria Galaxy (și parca și o pereche de ochelari de RV, nu-mi mai amintesc exact, ca premiu de consolare).
6). Note 8- las loc aici ;)

Țineți cont de faptul ca toate aceste telefoane se aflau în fruntea produselor de genul, cu Android, dpdv al prețului. Deci, scumpe, dar insuficient testate, deci, proaste.
Si uite asa, ajungem sa folosim expresii de pe vremea bunicilor, cum ar fi "nu mai sunt dom'le, nici telefoanele ce erau".

Ma leg de Samsung, dar nu uit nici de Sony cu serii de telefoane (Z2, Z3 cel putin) telefoane ce se supraîncălzeau, LG cu și mai multe serii cu probleme hardware grave (o componenta electronica se dezlipea) și câți și mai câți.

Ma opresc aici, dar revin la nota de început a subiectului (ca sa zic asa):"eu ce telefon sa-mi iau?"

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si pana la urma ce vrei sa zici cu asta ? :))) Stiu cum e note 4... nu l-as da pana nu moare.

#3
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Fiindcă ești obișnuit cu ecran mare, Huawei Mate 9 mi se pare cel mai potrivit. Arunca un ochi, poate o să-ți placă.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
M@nuel, o sa ma uit de el, dar as vrea ceva mai recent.

View PostTruculMagic, on 20 mai 2017 - 23:22, said:

Si pana la urma ce vrei sa zici cu asta ? Posted Image)) Stiu cum e note 4... nu l-as da pana nu moare.
Pai, vreau sa spun ca preturile sunt mari, dar calitatea slaba.

AM mai vrut sa evidentiez cum un mare producator, sau mari producatori, realizeaza siruri de greseli, lucru de inadmis la acel nivel, zic eu.

#5
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 03.01.2013
La Oneplus 3T te-ai uitat? Pe site-ul lor il iei la ~1850 de lei.
Sau, daca nu te grabesti, in iunie-iulie ar trebui sa apara Oneplus 5, care ar trebui sa intreaca Galaxy S8, mai ales din pricina pretului.

#6
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

View PostM@nuel, on 20 mai 2017 - 23:25, said:

Fiindcă ești obișnuit cu ecran mare, Huawei Mate 9 mi se pare cel mai potrivit. Arunca un ochi, poate o să-ți placă.
Cat de desumflat am fost eu cand am aflat ca Mate9 nu e DSFA ... chiar ma gandeam daca sa inlocuiesc P9-le (care este DSFA) cu Mate9.
Nu ca ar avea ceva P9-le, chiar imi place, ma gandeam doar daca m-as obisnui cu un ecran mai mare.

Edited by shymano, 21 May 2017 - 00:17.


#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
e asa lung postul, ca nici nu stiu de unde sa incep trolling-ul     :lol:

in primul rand, samsung a produs dintotdeauna telefoane bune, care concurau de la egal cu nokia. imi aduc aminte cu placere de telefoanele din anii 2000, t400, c100, d900... ca sa mentionez doar cateva. nu zic ca nokia facea telefoane slabe, zic ca samsung nu era nici atunci mai prejos. ca lumea cumpara mai mult nokia, e cam ca cu vw-ul in domeniul masinilor in ziua de azi   :)   nu fac nici de departe masini stralucite, au dat-o in bara grav de cateva ori, dar au tot pompat bani in marketing si s-a vazut in vanzari.

problemele cu diverse modele au venit de la presiunea pietei - s-a schimbat foarte rapid piata in ultimii ani si au fost mereu nevoiti sa lanseze telefoanele cat mai repede. nu isi permit luxul de a le testa cum trebuie, pt ca in ziua de azi un model nou este obsolete in 6 luni - un an. deja la 3 luni dupa lansare, nu prea il mai cumpara nimeni la pretul de lansare, pt ca intre timp apar alte flagship-uri de la alti producatori. plus concurenta serioasa a chinezilor...

pe de alta parte, mai exista si alte optiuni, pe langa android - nu inteleg formularea 'acum avem android'. vrei calitate fara compromisuri? iei apple si ai scapat de griji. da, stiu ca au avut si ei partea lor de probleme cu lansari grabite si fortate, dar in niciun caz de amploarea celor de la samsung. daca mergi maine dimineata la mall si iei un iphone nou, ai garantia ca o sa mearga fix asa cum spune reclama cel putin 2-3 ani. fara vopsea sarita, fara rame indoite, fara baterii care explodeaza. da, nu are ecran curbat si 12 procesoare, dar daca nu te ocupi cu benchmark-uri de telefoane, n-o sa simti diferenta.

#8
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

View Postborn2lose, on 21 mai 2017 - 02:14, said:

vrei calitate fara compromisuri? iei apple si ai scapat de griji. da, stiu ca au avut si ei partea lor de probleme cu lansari grabite si fortate, dar in niciun caz de amploarea celor de la samsung. daca mergi maine dimineata la mall si iei un iphone nou, ai garantia ca o sa mearga fix asa cum spune reclama cel putin 2-3 ani. fara vopsea sarita, fara rame indoite, fara baterii care explodeaza. da, nu are ecran curbat si 12 procesoare, dar daca nu te ocupi cu benchmark-uri de telefoane, n-o sa simti diferenta.
Adica asa cum o sa mearga si un S8 inca 3 ani de acum fara probleme. Deci care e diferenta? Unde e compromisul ala?

Vorbesti de apple cu i6S care se inchidea iarna daca il tineai in frig? Sau de i7 care nu exceleaza cu nimic in fata unui S7 sau S8?

Edited by alin62, 21 May 2017 - 15:12.


#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Scuze, Apple nu este pentru cei care stiu sa citeasca. Punct.

Iar pana la Androi, Smasung a produs numai baliga de taur. Punct iar.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Am scris cu picioarele.

Si am fost mult prea acid. Doresc neapărat Android, sa plecam de aici.

#11
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Am gasit un telefon interesant.

https://ithot.ro/umi...era-foto-duala/

Edited by iliemirea, 23 May 2017 - 14:04.


#12
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View PostYOUR_GOD, on 21 mai 2017 - 19:36, said:

Am scris cu picioarele.

Si am fost mult prea acid. Doresc neapărat Android, sa plecam de aici.
Eu, daca banii nu ar fi o problema, mi-asi lua Xiaomi Mi Mix...
http://www.gsmarena....mi_mix-8400.php

Edited by d-ardeleanu, 23 May 2017 - 14:28.


#13
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Care are camera foto vai de mama ei, fara IOS si cu senzor slab.

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postiliemirea, on 23 mai 2017 - 14:03, said:

Am gasit un telefon interesant.

https://ithot.ro/umi...era-foto-duala/
Este intr-adevar interesant, dar cine sunt acestia?

#15
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Oricum initiatorul a specificat ca nu doreste telefon chinezesc.

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postkiario, on 23 mai 2017 - 14:46, said:

Care are camera foto vai de mama ei, fara IOS si cu senzor slab.
Damn!

As vrea sase giga de RAM si camera Sony...sau buna sa fie.

View Postkiario, on 23 mai 2017 - 14:58, said:

Oricum initiatorul a specificat ca nu doreste telefon chinezesc.
Pai, vreau pe cineva care chiar sa existe la noi. As vrea si suport. Clar, caut o marca deja consacrata.
Daca LG nu ar fi avut problema aceea, mi-as fi luat G6. Si V20 imi place tare.

#17
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Eu as merge pe Xiaomi MI6 (cu toate ca nu vrei chinezesc) pentru mine acest telefon este cel mai dotat / performant / stilat si bun pe partea foto.
Sau as astepta OnePlus 5, pentru ca nici chinejii astia nu sunt de lepadat.
In rest nu ai alta optiune decat sa astepti Note 8 sau tot ceva de la Samsung gen S8.

#18
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Habar n-am, am gasit un articol pe fb despre one plus 5 si din greseala am ajuns la articolul respectiv.
Am intrat la ei pe site si ofera telefonul asta pentru teste la pretul de 90$ si in functie de opiniile userilor, vor lansa telefonul in Iunie.
Mi-e sa nu fie vreo teapa dar telefonul arata wow.
http://www.umidigi.c...l_activity.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate