Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Reziliere Telekom

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
andreiandrei94

andreiandrei94

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.05.2016
Buna seara. Datorit fiind faptul ca UPC-ul s-a decis sa traga fibra si la mine in comuna, m-am decis sa ma mut de la Telekom (20Mbps).  Tin sa precizez ca anul trecut (iunie 2016), am fost sunat de catre cei de la Telekom pentru a reinnoi contractul. La acel moment nu aveam alta optiune pentru internet si am fost obligat sa raman la ei. Trebuie sa platesc vreo taxa?

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Citeste ce scrie in contract, daca e o perioada minima contractuala, daca ai primit vreo oferta la contractare si daca exista taxe de penalizare pentru incetarea anticipata a contractului.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@andreiandrei94, vezi ce scrie in contractul reinnoit in 2016 ! daca e pe 2 ani, asta inseamna ca expira in 2018.
Acum suntem in 2017 si daca vrei sa reziliezi contractul inainte de termen trebuie sa platesti rezilierea.

Calculeaza cat costa rezilerea cu Telekomul si cat dureaza amortizarea cu noul furnizor (UPC) !
Probabil ca iesi mult in pierdere d.p.d.v. financiar, dar pe partea aialalta iesi in castig la viteza internetului.

#4
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
Chiar sunt si eu interesat de acest topic, fiind in aceeasi situatie, numai ca vreau sa ma duc la RDS.
Am gasit in contract, in schimb, acest paragraf:

Attached Files



#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@jmek4you, exact ce se spune si mai sus ! se plateste rezilierea + lunile ramase din contract
50% din lunile ramase din contract pana la expirare.

Edited by super8, 20 May 2017 - 20:53.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Suna la 1234 si afli daca ai perioada minima.

#7
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
la mine a durat 6 luni rezilierea abonamentului, contractul minim fiind expirat de multa vreme... o data m-a amanat pentru ca ''am vorbit urat'' cu operatorarea, apoi cu servicile lor de melc, etc.

eu zic sa te pregatesti din toamna asta sa reziliezi daca obisnuiesti sa injuri de nervi la tel :)

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Greseala mea, @musta1 ! am modificat.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 andreiandrei94, on 20 mai 2017 - 20:26, said:

Buna seara. Datorit fiind faptul ca UPC-ul s-a decis sa traga fibra si la mine in comuna, m-am decis sa ma mut de la Telekom (20Mbps).  Tin sa precizez ca anul trecut (iunie 2016), am fost sunat de catre cei de la Telekom pentru a reinnoi contractul. La acel moment nu aveam alta optiune pentru internet si am fost obligat sa raman la ei. Trebuie sa platesc vreo taxa?
Da. Vei plati jumatate din valoarea abonamentului lunar pentru perioada care a mai ramas din contract si daca nu inapoiezi echipamentul, valoarea restanta ramasa  la acesta. Chiar daca ai cumparat receiverul de la ei, vei plati pentru cartela.

#10
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ba eu nu stiu cum sunteti asa slabi de inger...  Sa platesti 50% pe lunile care au ramas? Ce-i asta..drept de smecher?
Ca daca nu... CE?

La orice serviciu de la orice firma am vrut sa renunt ( fara sa am beneficii gen luni gratis,telefon sau mai stiu eu ce ), am sunat, le-am spus si gata..
Bineinteles ca unii ''n-au inteles'' si au continuat cu facturi si ''amenintari'' ca-mi iau boii de la bicicleta. TOTI se plictisesc la un moment dat si gata.

Eu chiar ma amuzam cand mai venea cate un plic.

Eu tot nu reusesc sa inteleg cum de unii ( ADULTI ) pot fi terorizati de un plic de la net....Posted Image)

Edited by mariovrs, 21 May 2017 - 06:21.


#11
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 andreiandrei94, on 20 mai 2017 - 20:26, said:

Trebuie sa platesc vreo taxa?
..de regula contractele reinnoite se semneaza pe 24 de luni, asta inseamna ca ai mai avea de plata vreo 14-15 luni. Daca aceasta reinnoire a fost facuta pe baza unor beneficii de genul..... reducere la abonament cateva luni... sau.... cresterea vitezei la internet sau marirea beneficiilor in minute/ trafic inclus la intrenet la abonamentul de telefonie fixa sau mobila in aceeasi bani.... inseamna ca ei si-au respectat cluaza contractuala si foarte greu scapi fara sa platesti penalizari.... poate doar OPC-ul sa te ajute sau... mai este o sansa.... sa astepti o eventuala marire de abonament a lor timp in care ai 30 de zile sa denunti unilateral contractul. Au niste contracte foarte "stufoase" din care ca abonat foarte greu mai scapi de ei... si mai fac o magarie... total ilegala... prelungirea contractului la telefon fara ca abonatul sa semneze vreun act si doar pe baza la ce spun ei in momentul convorbirii ca "aceasta convorbire este inregistrata"

 mariovrs, on 21 mai 2017 - 06:19, said:

Eu chiar ma amuzam cand mai venea cate un plic.
Eu tot nu reusesc sa inteleg cum de unii ( ADULTI ) pot fi terorizati de un plic de la net....Posted Image)

Aberezi complet prietene.... au niste firme de executari silite care prin judecatorie si cu executor judecatoresc poate sa-ti intre pe poprire de X% din salariu sau orice card bancar care ai. In cazul tau mai mult ca sigur dosarele tale de nerespecatare a perioadei initiale de contract sunt pe masa vreunui judecator care oricand poate sa dea liber la popririle tale de prin conturile bancare si-n majoritatea cazurilor ai sa primesti foaia de executare dupa ce ti  s-au luat banii din cont ...primesti foaie de la  banca cu extrasul de cont in care o sa scrie ceva de genu' poprire plata utilitati X operator... Am prieteni care au fost abonati la jegu asta de firma in urma cu 8-10 ani si s-au pomenit abia acum cu executari pe cont ca n-au predat echipamente sau ca n-au mai platit restul lunilor ramase din abonament... sume care sunt umflate la greu cu penalizarile acelea din abonament+cheltuieli judecatoresti. Singura varianta sa fii SIGUR ca n-ai surprize cu ei este sa nu ai nici un cont bancar

Edited by bogdan181180, 21 May 2017 - 06:56.


#12
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Firmele de recuperare sunt ilegale, iar drept de executare are doar banca. Telekom face prin Get Back Recovery.
Un vecin nu a mai plătit și firma aia cred că m-a terorizat și se Deja ajunsese să spună că eu am de plată suma aia.
Uite că vecinul stă liniștit.
Firmele de recuperare cumpără de la operator datoria clientului, după care începe teroarea.
ANPC e posibil să nu te ajute prea mult dacă ai vreo reduce la abonament sau la un serviciu. :)

#13
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 bogdan181180, on 21 mai 2017 - 06:47, said:


Aberezi complet prietene.... au niste firme de executari silite care prin judecatorie si cu executor judecatoresc poate sa-ti intre pe poprire de X% din salariu sau orice card bancar care ai. In cazul tau mai mult ca sigur dosarele tale de nerespecatare a perioadei initiale de contract sunt pe masa vreunui judecator care oricand poate sa dea liber la popririle tale de prin conturile bancare si-n majoritatea cazurilor ai sa primesti foaia de executare dupa ce ti  s-au luat banii din cont ...primesti foaie de la  banca cu extrasul de cont in care o sa scrie ceva de genu' poprire plata utilitati X operator... Am prieteni care au fost abonati la jegu asta de firma in urma cu 8-10 ani si s-au pomenit abia acum cu executari pe cont ca n-au predat echipamente sau ca n-au mai platit restul lunilor ramase din abonament... sume care sunt umflate la greu cu penalizarile acelea din abonament+cheltuieli judecatoresti. Singura varianta sa fii SIGUR ca n-ai surprize cu ei este sa nu ai nici un cont bancar

Ce viata trista aveti...
Aveti grija. Am auzit cazuri cand au ramas unii fara casa. Le-au luat-o ''aia de la net''..

#14
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
http://www.anpc.gov....egistru-1-1-1-1

Aici e lista cu ăia care se ocupă de creanțe. Dacă vrei să faci ceva util, poți să nu plătești deloc sau plătești câte 10 lei lunar direct către operator până se stornează datoria.

#15
andreiandrei94

andreiandrei94

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.05.2016
Mersi de raspunsuri.

#16
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
ce cap aveti. va chinuiti cu recuperatori si instante cand calea spre reziliere e mai simpla decat va imaginati.
modul prin care am reziliat eu 3 contracte la telepom anul trecut ( unul din ele de-abia reinnoit de 2 luni, deci mai era activ 1 an si 10 luni ).
Daca esti titular de ab, pui pe cineva din familie sa sune ca vrei mai multe canale la tv, mai multe minute la fix, sau ect. Cand o sa te intrebe de ce nu suni tu, o sa zica ca esti plecat din tara, si ca de asta are nevoie de mai multe minute. La urmatoarea factura suni suparat ca ti-a venit mai mult, ca nu ai cerut, ca ce s-a intamplat. Ii amentinti ca ti-au modificat abonamentul fara stirea ta, si ei vor fi aia care se ofera sa ti-l rezilieze.
Metoda e fail-proof daca stii cum sa o faci.
Hint: Sa nu sune de pe acelasi numar pe care il ai ca si nr de contact la ei, sau sa nu sune de pe numarul de fix de la ei.
In 14 zile lucratoare ai abonamentul inchis. Metoda asta merge folosita la fiecare operator.



astept o bere cand scapi de ei :)

Edited by TheRipper, 22 May 2017 - 07:16.


#17
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

Quote

Aberezi complet prietene.... au niste firme de executari silite care prin judecatorie si cu executor judecatoresc poate sa-ti intre pe poprire de X% din salariu sau orice card bancar care ai. In cazul tau mai mult ca sigur dosarele tale de nerespecatare a perioadei initiale de contract sunt pe masa vreunui judecator care oricand poate sa dea liber la popririle tale de prin conturile bancare si-n majoritatea cazurilor ai sa primesti foaia de executare dupa ce ti  s-au luat banii din cont ...primesti foaie de la  banca cu extrasul de cont in care o sa scrie ceva de genu' poprire plata utilitati X operator... Am prieteni care au fost abonati la jegu asta de firma in urma cu 8-10 ani si s-au pomenit abia acum cu executari pe cont ca n-au predat echipamente sau ca n-au mai platit restul lunilor ramase din abonament... sume care sunt umflate la greu cu penalizarile acelea din abonament+cheltuieli judecatoresti. Singura varianta sa fii SIGUR ca n-ai surprize cu ei este sa nu ai nici un cont bancar

''Vinzi'' tot ce este pe numele tau, divortezi daca ai nevasta, dezmostenesti copii, iti schimbi prenumele, porti numai zdrente, locuiesti la un subsol de bloc. Sa vedem ce mai face Kruku' ! Posted Image

Edited by Erwin_Rommel, 22 May 2017 - 09:40.


#18
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010

 andreiandrei94, on 20 mai 2017 - 20:26, said:

Buna seara. Datorit fiind faptul ca UPC-ul s-a decis sa traga fibra si la mine in comuna, m-am decis sa ma mut de la Telekom (20Mbps).  Tin sa precizez ca anul trecut (iunie 2016), am fost sunat de catre cei de la Telekom pentru a reinnoi contractul. La acel moment nu aveam alta optiune pentru internet si am fost obligat sa raman la ei. Trebuie sa platesc vreo taxa?
Inteleg,  dar nu se poate ramine si fara a fii captiv in contract?



 KyKyKyKy, on 21 mai 2017 - 08:30, said:

Firmele de recuperare sunt ilegale, iar drept de executare are doar banca.

Asta este o aberatie,  dreptul de executare o are executorul judecatoresc ,  nicidecum banca,  care cu decizia de la executor se pune poprirea sau retinerea din cont,  de la caz la caz.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate