Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

TDA1524A tone control

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
CARBON365

CARBON365

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2011
Sal
Am construit un preamplificator cu acest integrat...problema e la volum, acesta pleaca de la jumatate si dupa jumatate de rotatie a potentiometrului se adude ff tare in 1-2 grade
Am pus si mai mic si mai mare ca valoare potentiometru..nu ii dau de cap.
Un sfat, ceva sa il fac sa mearga normal.

Attached Files


Edited by CARBON365, 20 May 2017 - 19:41.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Pai nu cumva ai un potentiometru logaritmic? Vezi cu unul liniar.

#3
CARBON365

CARBON365

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2011
Pai nu stiu diferenta intre ele, stiu sa le citesc ca valoare...is incepator si e primul meu proiect.

 neagu_laurentiu, on 20 mai 2017 - 19:41, said:

Pai nu cumva ai un potentiometru logaritmic? Vezi cu unul liniar.

Am incercat mai multe variante si acelasi rezultat

#4
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
La un potentiometru liniar, atunci cand pui cursorul la mijloc ai valori egale ale rezistentelor masurate intre fiecare din capetele potentiometrului si cursor (adica la cum e marcat in schema, intre 1A si 1S, precum si intre 1E si 1S, ai valoare de aprox. 50:2=25kohmi)
Acuma, chiar daca ai fi pus unul logaritmic, ar fi trebuit sa plece de la volum zero (sau foarte mic, presupunand ca potentiometrul e unul prost calitativ). Sigur e o alta problema pe acolo, posibil fire trase aiurea sau chiar cablajul sa aiba vreun defect, dar la modul cum e construita statia aia, claie peste gramada, nu cred ca reuseste cineva sa isi dea seama care e buba.

#5
CARBON365

CARBON365

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2011

 radu000, on 20 mai 2017 - 20:44, said:

La un potentiometru liniar, atunci cand pui cursorul la mijloc ai valori egale ale rezistentelor masurate intre fiecare din capetele potentiometrului si cursor (adica la cum e marcat in schema, intre 1A si 1S, precum si intre 1E si 1S, ai valoare de aprox. 50:2=25kohmi)
Acuma, chiar daca ai fi pus unul logaritmic, ar fi trebuit sa plece de la volum zero (sau foarte mic, presupunand ca potentiometrul e unul prost calitativ). Sigur e o alta problema pe acolo, posibil fire trase aiurea sau chiar cablajul sa aiba vreun defect, dar la modul cum e construita statia aia, claie peste gramada, nu cred ca reuseste cineva sa isi dea seama care e buba.

Ms
cred ca e logoritmic si in nota schemei scrie linear...dar cand am cumparat acele potentiometre, nu am specificat de cat valoarea lor. celelalte
(bass, inalte si balans ) merg ok
si volumul merge, dar nu e normal sa plece de la nivelul 5 din 10
pana azi habar nu aveam ce e linear si logoritmic

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Am facut si eu acel corector de ton. Este foarte bun si nu am avut probleme.
Eu zic sa verifici din nou cablajul.
P.S. Ce naiba e aia din a III-a poza ?

#7
CARBON365

CARBON365

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2011

 tehnics, on 21 mai 2017 - 01:01, said:

Am facut si eu acel corector de ton. Este foarte bun si nu am avut probleme.
Eu zic sa verifici din nou cablajul.
P.S. Ce naiba e aia din a III-a poza ?
Amplificatorul :D

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Daca si corectorul de ton e facut in acelasi stil ca amplificatorul nu ma mira de ce nu functioneaza bine.

#9
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Aseară, când am văzut imaginile, îmi venea să-l întreb daca nu-l vinde că vreau să înființez un muzeu al ororilor.Posted Image

LE
Îți dai seama că omul e mîndru de realizare dacă i-a pus poza aici deși nu prea are legătură cu tema, decât așa, vag contextual.

Edited by Dobrin_M, 21 May 2017 - 02:04.


#10
CARBON365

CARBON365

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2011

 tehnics, on 21 mai 2017 - 01:53, said:

Daca si corectorul de ton e facut in acelasi stil ca amplificatorul nu ma mira de ce nu functioneaza bine.
problema e potentiometrul si am sa il schimb...in rest nu e nimic in neregula

 Dobrin_M, on 21 mai 2017 - 02:01, said:

Aseară, când am văzut imaginile, îmi venea să-l întreb daca nu-l vinde că vreau să înființez un muzeu al ororilor.Posted Image

LE
Îți dai seama că omul e mîndru de realizare dacă i-a pus poza aici deși nu prea are legătură cu tema, decât așa, vag contextual.

asa sa faci si sa postezi si prima ta lucrare, sa le putem compara

Edited by CARBON365, 21 May 2017 - 10:12.


#11
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Prima mea lucrare de acest agen a fost realizata în '78, deci nu prea am cum s-o mai fotografiez și în niciun caz nu arăta în halul ăsta, mai ales că a fost făcută la comandă pentru un client și a mai fost și clonată în mai multe exemplare în anii care au urmat.
Dar cine știe, poate oamenii din acea perioada nu prea apreciau factorul estetic și calitativ!Posted Image
Și culmea e ca la vârsta aia aveam suficiente cunoștințe de elctronică ca să nu am nevoie să pun astfel de întrebări stupide ce denotă că cel ce le pune habar n-are ce face pe acolo și cum funcționeaza acel lucru, poate și din cauză că băteam cercul de electronică de la casa pionierilor încă de mic copil, din clasa a Va.
Deci cu ce ocazie ar exista vreun factor de comparație între noi doi si ne și tragem de șireturi?

Edited by Dobrin_M, 21 May 2017 - 10:36.


#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 CARBON365, on 21 mai 2017 - 10:14, said:

problema e potentiometrul si am sa il schimb...in rest nu e nimic in neregula
Daca spui ca bass-ul, inaltele si balansul functioneaza corect atunci poti lua un potentiometru de la unul din cele 3 si poti pune la volum pentru a verifica daca functioneaza corect si volumul. Daca nu functioneaza corect, atunci cablajul e gresit ori ai distrus controlul volumului cumva.

Edited by tehnics, 21 May 2017 - 10:41.


#13
CARBON365

CARBON365

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2011

 tehnics, on 21 mai 2017 - 10:40, said:

Daca spui ca bass-ul, inaltele si balansul functioneaza corect atunci poti lua un potentiometru de la unul din cele 3 si poti pune la volum pentru a verifica daca functioneaza corect si volumul. Daca nu functioneaza corect, atunci cablajul e gresit ori ai distrus controlul volumului cumva.

am sa fac si asta inainte sa cumpar un potentiometru linear

 Dobrin_M, on 21 mai 2017 - 10:36, said:

Prima mea lucrare de acest agen a fost realizata în '78, deci nu prea am cum s-o mai fotografiez și în niciun caz nu arăta în halul ăsta, mai ales că a fost făcută la comandă pentru un client și a mai fost și clonată în mai multe exemplare în anii care au urmat.
Dar cine știe, poate oamenii din acea perioada nu prea apreciau factorul estetic și calitativ!Posted Image
Și culmea e ca la vârsta aia aveam suficiente cunoștințe de elctronică ca să nu am nevoie să pun astfel de întrebări stupide ce denotă că cel ce le pune habar n-are ce face pe acolo și cum funcționeaza acel lucru, poate și din cauză că băteam cercul de electronică de la casa pionierilor încă de mic copil, din clasa a Va.
Deci cu ce ocazie ar exista vreun factor de comparație între noi doi si ne și tragem de șireturi?
asa e...is reproduse dupa ureche toate, dar si lucrarile din 70 cum spui tu...nu erau cu mult diferite, am si exemple
"minunatele" statii as 2010 si as2020(care le realizai la casa pionerului) erau pline de fire exact ca a mea
intrarile catre ( radio, picup si tape)
si un model rusesc de statie ruseasca ce am detinut era un model mai avansat ca cel din imagine fiindca avea tranzistorii mai din zilele noastre si cand a facut figuri, am mers cu ea la 3 centre si toti ziceau( finalii is buni) dar nu ii dam de cap.

Attached Files


Edited by CARBON365, 21 May 2017 - 11:11.


#14
CARBON365

CARBON365

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2011
am apelat la forum, pentru a primi sfaturi de la cei experimentati...nu ironii
(glume de autobaza)
cand nu stii...mai bn intrebi, ca nu e rusine.

#15
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, nu ma bagam daca nu jigneai un om cu experienta care stie meseria asta.
In loc sa zici mersi si sa inveti de pe urma mistourilor...
Poate nu pricepi, dar oamenii iti raspund doar daca au chef. Asa ca lasa gura mare daca mai vrei si alte sfaturi.

Edited by Prien, 21 May 2017 - 19:00.


#16
CARBON365

CARBON365

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2011

 Prien, on 21 mai 2017 - 18:59, said:

Tinerete, nu ma bagam daca nu jigneai un om cu experienta care stie meseria asta.
In loc sa zici mersi si sa inveti de pe urma mistourilor...
Poate nu pricepi, dar oamenii iti raspund doar daca au chef. Asa ca lasa gura mare daca mai vrei si alte sfaturi.
Nu vad cu ce mi-a fost de folos Dobrin_M ?!
in afara de mistocareala ieftina...
am intrebat ca nu am stiut...nu pt a fi ironizat chiar si de unul cu experienta.
nu vad jignirea adusa...

Edited by CARBON365, 21 May 2017 - 19:07.


#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Abandonez. Ma dau batut.

#18
CARBON365

CARBON365

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2011

 Prien, on 21 mai 2017 - 19:19, said:

Abandonez. Ma dau batut.

Ma scuzi...dar omul a vorbit total pe langa problema mea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate