Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

scara acizilor de la slab la f tari functie de aciditate

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010
Salutare


1.Care este scara acizilor de la slab la f tari functie de aciditate ?
exista un tabel care sa arate toti acizii de la slab la f tari ?


2.alcoolul de ce este intepator cu cat este mai mare concetratia de alcool? caci din teorie se zice ca nu este acid..., si totusi alcoolul de 90 de grade daca il pui pe limba paca pare f acid...

3.care acizi genereaza sangerari?



multumesc

Edited by July02, 20 May 2017 - 16:04.


#2
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010
deasemenea ma intereseaza si apa oxigenata/peroxidul de hidrogen pe unde se siuteaza in scara acizilor de la slab la f puternic

in urma reactiei mai rezulta doi acizi, H3O2 si HO2  care este nau acid dintre acestia ? si pe unde se siuteaza acestia in scara acizilor de la slab la f puternic
H2O2 + H2O2 = H3O2+ HO2


o alta chestiune interesanta apa oxigenata apare in sticlute de concentratie 3%, ma intreb daca ar fi in concentratie 100% ar arde mai rau sau la fel ca aciizii cei mai tari? care ar fi explicatia....

Edited by July02, 20 May 2017 - 16:33.


#3
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
H2O2 are reactie slab acida; caracterul sau puternic oxidant nu este acelasi lucru cu aciditatea.
aici http://www.h2o2.com/...ail.aspx?fId=26 niste informatii referitoare la ph pt H2O2
Alcoolul nu e acid ci neutru
Gustul acid este acru. De ex. otetul, acidul citric, acidul ascorbic; varza acra este acra datorita acidului lactic, la fel borsul.

#4
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 July02, on 20 mai 2017 - 15:35, said:

1.Care este scara acizilor de la slab la f tari functie de aciditate ?
exista un tabel care sa arate toti acizii de la slab la f tari ?
2.alcoolul de ce este intepator cu cat este mai mare concetratia de alcool? caci din teorie se zice ca nu este acid..., si totusi alcoolul de 90 de grade daca il pui pe limba paca pare f acid...
3.care acizi genereaza sangerari?
2)sa dau un contraexemplu comun :  soda caustica ( KOH, sa nu mai cauti pe wiki) e intepatoare si arde . O trecem tot la acizi ?  Sau la alcooli ?
3) Depinde unde vrei sa sangerezi .

Edited by Dany_Darke, 21 May 2017 - 17:44.


#5
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Cel mai tare acid este cel fluorhidric HF apoi urmeaza cel sulfuric si cel azotic. Urmeaza acidul clorhidric, citric, acetic, carbonic, fosforic. Cam asa le stiu in ordinea reactivitatii, de la cel mai puternic la cel mai slab, si nu dupa pH.
Daca se foloseste pH-ul atunci majoritatea se situeaza in zona 0-2 in functie de concentratie.
Daca se foloseste perceptia gustului atunci toate sunt acre numai ca unele carbonizeaza pielea altele nu, asa ca nu poti gusta acidul sulfuric, de exemplu.
Depinde de sistemul de referinta.

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Cel mai slab şi instabil acid e din câte ştiu eu cel de prin multe din sticlele noastre: acidul carbonic, rezultat din combinarea la 4C a apei cu doxidul de carbon.

#7
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

 sebastiansebi, on 20 mai 2017 - 17:38, said:

la 90 de grade,da o senzatie de fierbite,i-ti spun din experienta
de unde vine senzatia aceasta de fierbinte daca nu de la aciditate,atunci de la ce vine...?
Alcoolul pana la urma de ce face rau e prea bazic daca acid nu e ? sau care sa fie motivu de ataca ficatul ...?

 addysoftware, on 20 mai 2017 - 17:40, said:

H2O2 are reactie slab acida; caracterul sau puternic oxidant nu este acelasi lucru cu aciditatea.
aici http://www.h2o2.com/...ail.aspx?fId=26 niste informatii referitoare la ph pt H2O2
Alcoolul nu e acid ci neutru

E f util linkul postat de tine, bune informatii!
scrie asa: "pH will be pH 4-5 for the more dilute products (3-10% H2O2) and pH 1-4 for the more concentrated products (35-70%)"

Practic spunea asa:
a.) H202 in cocnentratii de 3-10% are PH 4-5 --- Deci este ACID
b.) H202 in cocnentratii de 35-70% are PH 1-4 --- Deci este foarte ACID
(probabil din cauza Oxidarii puternice care creste arderea)

 ggelu, on 20 mai 2017 - 18:50, said:

2)sa dau un contraexemplu comun :  soda caustica ( KOH, sa nu mai cauti pe wiki) e intepatoare si arde . O trecem tot la acizi ?  Sau la alcooli ?
3) Depinde unde vrei sa sangerezi .
2)cu alte cuvinte doriti sa spuneti  ca Alcoolul e f bazic si deasta e intepator si arde ?

3)eu am intrebat care acizi genereaza sangerari, caci unii acizi genereaza sangerari , pe cand altii opresc sangerarile

Alcoolul pana la urma de ce face rau e prea bazic daca acid nu e ? sau care sa fie motivul de ataca ficatul ...?

Edited by Dany_Darke, 21 May 2017 - 17:45.


#8
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

 The Stressmaker, on 20 mai 2017 - 20:29, said:

un tabel ierarhic al aciditatii acizilor dunctie de aciditatea acestora de la slab la f puternic aveti ?, pentru a vedea o plaja mai larga de acizi

Edited by July02, 21 May 2017 - 00:04.


#9
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Intreb si eu ca sa inteleg care e treaba cu sangerarile. Acizii tari carbonizeaza tesutul organic, extragand apa din acestea asa ca nu ramane nimic care sa sangereze. Poate rana deschisa din cauza distrugerii masive a tesuturilor.
Pana la urma intrebarea se vrea de genul "efectul acizilor tari asupra tesuturilor"? nu de alta dar aici se amesteca proprietatile fizice ale acizilor inorganici sau organici, chimice cum ar fi pH-ul, cu proprietatile organoleptice ale acestora precum si a altor substante cu efecte asemanatoare asupra organelor de simt umane. Cred ca trebuie sa aflam directia comuna cand discutam de acizi. Primul element in directia buna ar fi ca denumirea de acid implica existenta ionilor de hidrogen. Hai sa incepem de aici. Dintr-un foc se elimina alcoolii si H2O2 precum si bazele de genul sodei caustice. Daca se doreste clasificarea pe baza pH-ului atunci urmam acea directie.
LE: cred ca va referiti la efectele acestora pentru ca de obicei pH-ul este aproximativ acelasi pentru acizii tari.

Edited by The Stressmaker, 21 May 2017 - 00:07.


#10
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

 The Stressmaker, on 21 mai 2017 - 00:04, said:

am pus mai multe intrebari la inceput..., nah fiecare poate sa raspunda la care are informatii , nu e obligatoriu ca fiecare sa raspunda la toate, fiecare raspunde la care are informatii mai multe

dar sa luam pe ultima la care a-ti facut referire
Despre sangerari , nu aducem vorba de acizii care carbonizeaza ca nu are sens, la sangerari vorbim de ceilalti acizi care nu carbonizeaza
de exemplu acidul saliclic sa zicem genereaza sangerari, fiind un acid mediu ca aciditate  , mai exista si alti acizi care genereaza sangerari?
pe cand altii acizi poate mai slabii (si chiar si H2O2 despre care aminteati care opresc sangerarile dintr-o rana , am vazut asta pe langa dezinfectrarea ranii ) sau putin mai tari (nu ma refer la cei f tari care carbonizeaza) opresc sangerarea daca sunt pusi pe o rana

Edited by July02, 21 May 2017 - 00:28.


#11
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 July02, on 20 mai 2017 - 23:45, said:

GreyBeard ti-e prieten ? nu inteleg de ce a intrat aici , sa faca caterinca?sincer nu pare un gentelmen, nu asa se procedeaza in viata daca vrei sa ajuti pe cineva , nu il iei in derizoriu, nu cred ca detine adevarul abslul ca sa rada de altii
Comapratiile sun nelalocul lor, am vazut si farmaciste care au studiat chimia si altii care sunt strict pe domeniu care nu stapanesc 100% chimia , asta cu inginer piscicol nu-si are rostul,
nu cred jignirile personalegratuite... isi au rostul si nu fac bine nimanui,
orcum nimeni nu le stie pe toate , asta nu e un motiv sa facem comparatii aiurea, nici dumneavoastra cred ca nu stiti tot pe lumea aceasta.Omenia, prietenia valoreaza cat altele la un loc
Nu vad relevanta relatiei mele cu GreyBeard.  Nici noi nu suntem neaparat prieteni ( nu ca am fi dujmani) si totusi ne conversam.
Interesant cum din doua randuri  de raspunsuri ( al meu si a lui BarbaCarunta) faci o intreaga analiza impanata cu (,) cuvinte mari : omenie, prietenie, jigniri ...oau .  Probabil  doar sa imi arati ca  ai o educatie in zona  non-tehnica.  Nu era nevoie de un asa efort- se observa din prima.
In sfarsit Posted Image , bine ca ti-ai definit zona de interes: actiunea acizilor asupra tesutului uman ( epidermei ? ).

#12
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Păcat că nu se mai face școală de calitate. Inițiator, dacă ești inginer e trist. Chiar și gramatica îți pune probleme.
Întrebi de ce acizii ard țesuturile. Sunt și baze care au același efect. Glumind, pot spune că și focul "arde" țesuturi deși nu este acid.
On topic, acidul percloric e cel mai puternic acid cunoscut.


PS. Sper că nu am fost prea "acid".

#13
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010
Eu nu am intrebat eu de ce acizii ard tesuturile, nu vad de unde presupunerile acestea rautacioase evident.....
Asa este sunt si baze precum soda , dar nu cred ca Alcoolul este asa bazic precum soda ca sa putem face o asemenea comapratie fortata

ok e o informatie buna cum ca acidul percloric e cel mai puternic acid cunoscut; dar eu as dori un tabel o clasificare a tuturor acizilor dupa aciditate

Edited by Dany_Darke, 21 May 2017 - 17:47.


#14
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Să știi că receptorii de pe limba ta nu sunt reactivi specializați sau chimiști care să-ți analizeze chimic ce ingerezi. De exemplu ardeiul iute conține un compus chimic care are același efect cu a pune ceva fierbinte în gură. Senzația este interpretată eronat, deși e evident că ardeiul iute nu provoacă arsuri efective. La fel și senzația că alcoolul ar fi acid  deși din punct de vedere chimic nu au nimic în comun.

#15
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

 caiuscorneliu, on 21 mai 2017 - 01:31, said:

ok inteleg doriti sa spuneti ca ar contine ceva substante alergice pentru organism, si de aceea senzatia de fierbinte probabil.....

va mai intreb daca nu va deranjez, totusi de ce alcoolul daca nu e nici prea acid si nici prea bazic ( si e neutru asa cum zicea cineva mai devreme) face rau la ficat...?

Edited by July02, 21 May 2017 - 01:37.


#16
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
http://www.descopera...cand-bem-alcool

#17
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

 caiuscorneliu, on 21 mai 2017 - 01:37, said:

mda, si tot acolo scire asa "Unele dintre aceste efecte, deşi cunoscute, nu au fost încă explicate pe deplin" si ca unele sunt mai putin "elucidate sau doar observate"
spune de ce unii tin la bautura si altii nutin la bautura,  datorita unor enzime care descompun alcoolul....
dar nu se spune de ce alcoolul afecteaza ficatul...., nu se spune in mod clar de ce anume si ce anume distruge practic ficatul...., toxinele sunt descpompuse...., apoi eliminate , dar de aici pana la distrugerea ficatului lipsesc niste verigi in explicatia deteriorarii ficatului....

Edited by July02, 21 May 2017 - 01:52.


#18
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Patologia hepatică este printre cele mai studiate și costisitoare boli produse de alcool. La nivelul ficatului, alcoolul este metabolizat printr-un proces ce utilizează mult oxigen. Consumul constant de alcool în cantități crescute sau doar un singur episod de exces supune ficatul la un efort suplimentar.

Alcoolul poate duce la acumularea de grăsime în celulele hepatice, afecțiune ce poartă numele de steatoză hepatică sau de ficat gras. Boala poate fi reversibilă, în cazul renunțării la viciu, dar se poate agrava, existând riscul hepatitei alcoolice acute sau cronice, prin inflamare celulară.

Ciroza evoluează fără simptome

Cea mai severă și insidioasă boală hepatică provocată de alcool este ciroza. Apare prin acumularea de țesut fibros, după mulți ani de deteriorare celulară. Ficatul se transformă într-un organ dur, își pierde capacitatea de filtrare și apasă asupra venelor porte, ce aduc sângele de la intestine.

Apare fenomenul de hipertensiune portală, cu consecințe severe, cum ar fi ascita (acumularea de lichid în abdomen) și varicele esofagiene și gastrice (dilatarea vaselor din pereții tubului digestiv). În timp, se poate ajunge și la cancer hepatic.



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate