Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Noul Skoda Karoq

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 valitudor, on 20 mai 2017 - 12:44, said:

Ei, cum să nu mai existe VAG? Numele grupului este Volkswagen AG, poți verifica pe http://volkswagenag.com.
Porsche SE este o altă companie care deține cel mai mare pachet de acțiuni (31%) și pe cel de voturi în grupul (compania) Volkswagen AG.
Așadar denumirea grupului VAG nu s-a schimbat. Eventual poți sa spui ca denumirea companiei Porsche AG s-a schimbat în Porsche SE.

Te inseli.
Acum Porsche SE a inglobat tot ce avea fostul VAG.

Porsche SE are 52,2% din drepturule de vot pt tot concernul.
Porsche SE detine in prezent 30,8 % din actiuni fara concurenta, insa familia Porsche detine mai mult.
Toata treaba a fost destul de incurcata, si e mai greu de deslusit.
In 2008 Porsche detinea deja peste 74% din actiunile VAG, 42,6% actiuni comune plus 31,5% Stock options.
Apoi a venit criza, au avut datorie, i-a preluat VW pe ei, apoi au primit un miliard infuzie de la VW, apoi au mai cumparat actiuni de la quatarezi, apoi a venit scandalul VW cu emisiile trucate, demisia managerului VW, si in fine Porsche a ajuns la ce a urmarit de la inceput, controlul intregului grup.
Oricum familia Porsche e inrudita cu famila Piëch inca de la inceput, si compania  Porsche a fost fondata in 1931 de Ferdinand Porsche si ginerele lui Anton Piëch.

Edited by loock, 20 May 2017 - 13:43.


#20
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
care e deviza ei? pt drumuri unde orice matiz poate ajunge?

#21
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014
Mie mi se pare ca Toyota CHR arata cu 20 de ani avansata ca Skoda.

P.S. Detin nu VW deci nu's hater :)

#22
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Asta-i deja chestie de gust personal. Mie Toyota aia mi se pare urîtă cu spume și complicată inutil.

#23
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 noone2v1, on 20 mai 2017 - 11:29, said:

E mai mic decat Kodiaq, un fel de Q5 fata de Q7. Oricum, arata foarte bine. La momentul actual, toate modelele Skoda arata foarte bine!

Este perioada in care Skoda a scos cele mai urate masini. Daca Skoda Octavia 2 arata agresiv cu putin tuning, au lansat faceliftul ce avea fata aia hidoasa, apoi 3-ul arata prea banal. Singurul model frumos in acest moment de la ei este Superb 3. In rest niste masini oribile. Prefer oricand rudele de la Seat care cu generatie ce trece le fac tot mai frumoase.

#24
Freiherr

Freiherr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.05.2017
Un Ateca mai urât.

#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 StefanSC, on 20 mai 2017 - 11:26, said:

Din pacate inseamna moartea Yeti-ului Posted Image.
Yeti-ul a fost o masina la care nu am vazut decat review-uri pozitive.. ciudata decizia de a o elimina.

#26
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010

 TruculMagic, on 20 mai 2017 - 15:52, said:

Cred ca este o chestiune de gust. Mie, de exemplu, mi-a placut mult SO2 FL. Si imi plac toate Skodele noi.
Spunea cineva de Duster. Nu, Dusterul vechi sau nou este tot urat. Putea sa le proiecteze mai frumoase, dar ar surclasa Renault care nici aceia nu sunt mai sus dpdv al design-ului.

#27
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 YOUR_GOD, on 20 mai 2017 - 17:17, said:


Spunea cineva de Duster. Nu, Dusterul vechi sau nou este tot urat. Putea sa le proiecteze mai frumoase, dar ar surclasa Renault care nici aceia nu sunt mai sus dpdv al design-ului.
Aceeasi strategie se aplica si in cazul Skoda.

#28
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
Si-asa...

#29
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016

 vanitty, on 20 mai 2017 - 11:53, said:

alea de sub farul principal..

Unde dumnezo le vezi tu alea bulbucate? In poze is plate ca tepsa de prajit cartofi. In video la ce minut se vad bulbucate?

#30
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Parca nu mai au nici o personalitate . Zici ca directia de design a marcii este sa le faca cat mai banale .

#31
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Banala, nebanala, atata timp cat inlocuieste Yeti e un mare pas inainte. Pe Yeti personal o consider una din cele mai naspa masini.
Avand in vedere succesul Skoda in Europa si moda SUV in expansiune, sunt sigur ca se vor umple strazile cu modelul asta.

#32
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 loock, on 20 mai 2017 - 13:35, said:

Te inseli.
Acum Porsche SE a inglobat tot ce avea fostul VAG.

Porsche SE are 52,2% din drepturule de vot pt tot concernul.

Cum adica ma insel? Eu nu am contestat faptul ca Porsche SE nu ar detine majoritatea drepturilor de vot din VAG sau cea mai mare cota de actiuni din grup.

Eu am spus ca te inseli cand afirmi ca grupul VAG, adica Volkswagen AG nu mai exista si ca si-a schimbat numele (de cativa ani chiar) in Porsche SE.
Este chiar si putin absurd sa spui ca Porsche SE are 52,2% din drepturile din vot din... care concern? Din VAG, evident. Ca doar Porsche SE n-o detine 52,2% din Porsche SE, nu-i asa?

In concluzie, Grupul VAG a ramas grupul VAG (Volkswagen AG), insa acesta a intrat sub controlul Porsche SE. Nu si-a schimbat grupul denumirea in Porsche SE.

#33
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
www.skoda-auto.cz

Se poate configura si comanda...la altii!

La noi prin toamna-iarna probabil.Posted Image

#34
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Configurată versiunea style, motor benzină 1.5, cutie auto, pus pe ea cam tot ce era pe acolo mai puțin spanacurile de design - a ajuns la 31.800.
Altfel sînt niște combinații cel putin ciudate - vrei trapă panoramică? Iei și iluminat interior cu LED. Vrei sistem audio cu 10 difuzoare? Iei și roată de rezervă.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mda, am vazut si eu in ianuarie... la skoda e ciudata configurarea. Vrei aia, trebuie nu stiu ce motorizare. Vrei ailalta, trebuie o anume versiune. Totul ca sa te faca "sa sari" direct la Style. Acolo poti pune cam ce vrei.

#36
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 radunic, on 13 iulie 2017 - 14:18, said:

Altfel sînt niște combinații cel putin ciudate - vrei trapă panoramică? Iei și iluminat interior cu LED.

Asta e comuna la mai multe marci, are o justificare ergonomica, limitare de spatiu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate