Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sfat Achizitie Auto

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
ElvisPresley001

ElvisPresley001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 01.07.2012
Salut, as dori sa cumpar o masina SH cu un buget 3000 - 3500 E, fiind prima mea masina. O folosesc pentru oras foarte rar deplasari la bucuresti gen o data sau de doua ori pe luna(110 km - 125km)

Ce mi-ar placea mie este un Mazda 3 berlina as dori parerile voastre fata de aceasta masina dar si niste sugestii.

#2
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Sugestie: ferește-te de samsari.
Părere: e o mașină bună, însă trebuie să ai o rezervă pentru o revizie măcar. Găsești greu una bună în banii ăștia, însă nu imposibil, iar o cheltuială ulterioară de 4-500 EUR cred că e inevitabilă.

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Eu as zice sa nu se fereasca de samsari, ba chiar sa ia numai de la ei. Asa ce ia? Ia de la proprietar care a luat-o de la alt proprietar care a luat-o acum x ani de la un samsar. Plus ca mai e si rupta x ani pe drumurile noastre.

#4
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Mai sunt oameni care şi le-au cumpărat din reprezentanţă, sau care şi le-au adus chiar ei din vest. Dar deh, sunt puţin mai scumpe şi nu prezintă interes.
Samsarii aduc cele mai ieftine relicve (ştiu, pleonasm), sau chiar foste daune, le aranjează puţin şi dau numai bine în ochii amatorilor de chilipiruri.

#5
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
Motoarele benzinare de la Mazda sunt foarte bune. Masina imparte platforma cu Ford Focus, sta foarte bine pe viraje, confortabila, piese accesibile. Sa ai grija doar la rugina, la aripi mai ales.

#6
ElvisPresley001

ElvisPresley001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 01.07.2012
Multumesc pentru raspunsuri, alte masini dragute si fiabile mai sunt ?

Tin sa mentionez ca achizitionarea primei mele masini se va face din Germania sau Austria. Din cate am auzit eu sunt putini mai ieftine si mai bine intretinute.

Edited by ElvisPresley001, 20 May 2017 - 11:34.


#7
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Unele marci mai ieftine altele mai scumpe. Diferenta undeva la 100-500 pentru non premium si 500-1000 pentru premium. Comparand aceeasi masina, aceeasi km, aceleasi dotari, acelasi an de fabricatie...in vest sunt mai scumpe. Cele aduse de afara sunt cumparate ori la pret de nimic(foarte rar) ori licitatii ori fara tva ori dauna(de cele mai multe ori totala) si reparata. Samsarul nu castiga mare lucru ca, cumpara una bine intretinuta cu 300.000 si o da la 178.000. In plus km de germania sau austria nu se compara cu km de romania. 15000 la noi sunt 30-40.000 la ei. Oricum in mare masinile lor sunt mai bine intretinute.

Edited by Claudiu998, 20 May 2017 - 11:47.


#8
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Sincer, cred ca Fabia 1 pe benzina cat mai noua e ce-a mai buna alternativa pt tine.
Poti sa vezi si de un Mitshubishi Colt, Mazda 2. Masini care au costat mai putin noi, sunt in stare mai buna la bugetul tau.

E aberant sa crezi ca o masina care a costa 18-20.000e noua costa dupa 10 ani 2 -3000e degeaba,

Cat despre germania, austria ia pe cineva cu tine care macar sa le vb limba.  Ca altfel risti sa pleci bou si sa te intorci vaca. Si cauta sa fugi de celebrele autohus!

Edited by vladdy99, 20 May 2017 - 11:52.


#9
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 ElvisPresley001, on 20 mai 2017 - 09:26, said:

Salut, as dori sa cumpar o masina SH cu un buget 3000 - 3500 E

   Salut. La banii astia gasesti multe masini din 2005-6-7. In anii astia persoanele fizice in Romania au cumparat foarte multe masini (vreo 350.000) care acum se vand, deci cu siguranta daca cauti atent vei gasi masini bune, vandute de primul proprietar dupa 10-12 ani de utilizare.
   Intra pe autovit.ro sau lajumate.ro si seteaza-ti cautarea - la tara de origine "romania" la pret maxim 4000 de euro (sa mai poti negocia). Vezi ce gasesti!. 20-30% au trecut aiurea tara de origine si afli la telefon ca e "adusa Boss, dar e aici, in Romania" :) te scuzi politicos si inchizi telefonul.
   Totusi, la tara de origine "romania" vei gasi TOATE masinile cumparate de-aici.
   Foarte important, samsari exista si cu masini romanesti. Intreaba de la telefon "sunteti primul proprietar?" daca zice "nu" mai intreaba "ati luat-o de mult, sutenti proprietar in acte?". Daca zice "da" si iti place masina mult, du-te sa o vezi. Daca zice "nu, e a unui var ,eu i-o vand ,samd." inchizi.
   Multa bafta!

#10
ElvisPresley001

ElvisPresley001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 01.07.2012
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri domnilor, revenind la Mazda 3 Berilna. Merita cumparata pentru un incepator ?

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ce intrebare e asta?
Doar nu exista "masina pentru incepator".

Da, merita.

#12
ElvisPresley001

ElvisPresley001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 01.07.2012

 ericmario, on 20 mai 2017 - 18:12, said:

Ce intrebare e asta?
Doar nu exista "masina pentru incepator".

Da, merita.

Masina pentru un incepator pentru mine inseamna sa fie usor de condus,daca pentru tine nu e o intrebare pertinenta poate pentru mine este. Nu cred ca isi avea rost comentariul extra.

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 ElvisPresley001, on 20 mai 2017 - 17:59, said:

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri domnilor, revenind la Mazda 3 Berilna. Merita cumparata pentru un incepator ?
Nu prea . Mai bine un Logan cinstit , mai ales ca esti incepator .

#14
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 Baxon, on 20 mai 2017 - 19:09, said:


Nu prea . Mai bine un Logan cinstit , mai ales ca esti incepator .

  si daca e incepator cu ce e mai bun loganul decat Mazda 3? se conduce mai usor conserva de logan sau cum? unii parca dati sfaturi intentionat rele sau o fi doar habarnism,  macar asta din urma nu e tendentios.

#15
ElvisPresley001

ElvisPresley001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 01.07.2012
Alte sugestii de masini bune ce credeti ca s-ar potrivi bugetului meu. Tin sa mentionez ca as vrea sa fie si draguta masina.

#16
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017
Gusturile nu se discuta, unora Fiat Multipla li se pare "draguta".

Mai bine zici pe unde vrei sa folosesti masina (prin oras, in afara)? cam cati kilometri vrei sa faci cu ea? Mergi mai mult singur in masina, sau cu 3-4 pasageri? etc

#17
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Vezi si oferte pentru Seat Leon, arata foarte bine modelul.

#18
ElvisPresley001

ElvisPresley001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 01.07.2012

 axl07, on 22 mai 2017 - 16:30, said:

Gusturile nu se discuta, unora Fiat Multipla li se pare "draguta".

Mai bine zici pe unde vrei sa folosesti masina (prin oras, in afara)? cam cati kilometri vrei sa faci cu ea? Mergi mai mult singur in masina, sau cu 3-4 pasageri? etc

Am mentionat mai sus, iar in legatura cu locurile nu am de unde sa stiu, in mare parte nu singur.

 Mr. Incredible, on 22 mai 2017 - 16:38, said:

Vezi si oferte pentru Seat Leon, arata foarte bine modelul.

Multumesc frumos, e misto.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate