Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Windows 7 si Security Update Rollup Monthly March

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Buna dimineata,

Se da un sistem de operare WIndows 7 SP1 cu update-urile pana in iunie 2016. Am instalat manual pe el Security Update Monthly March 2017 care are vreo 138 Mb si Security Update Monthly May 2017 care are 168 Mb. Antivirus este folosit Microsoft Security Essentials cu update-urile la zi si Kaspersky Anti Ransomware. Dupa aceste doua patch-uri mari de securitate aplicate, sunt protejat impotriva virusului Wanna Cry ?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
De ce nu pui toate upgrade-urile disponibile?
Dace ai toate upgrade-urile, nu ar trebui sa ai probleme.

#3
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Da, ar trebui să fi protejat împotriva propagării prin rețea sau Internet. Acum dacă primești un email cu virusul și tu dai click pe el chiar dacă antivirusul te avertizează să nu dai click, de asta nu mai ești protejat.

Update-urile monthly rollup sunt cumulative, conțin toate update-urile din trecut, cel puțin de la momentul în care s-a trecut la ele.

https://support.micr...oftware-updates

#4
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Conectiunea la internet este foarte slaba și de asta am instalat cele două patch-uri mari manual. Deci, după ce le-am aplicat, se mai poate propaga prin rețea ?

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
teotetic nu, practic.....

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostOClaudiu, on 20 mai 2017 - 08:22, said:

Dupa aceste doua patch-uri mari de securitate aplicate, sunt protejat impotriva virusului Wanna Cry ?
Nu. E nevoie de KB4012212 si celalalte de IE din martie-aprilie 2017.

#7
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Dacă ce citesc eu aici e corect asta însemnă că:

Monthly pentru May (KB4019264) include KB4015552 (preview pentru May). KB*5552 include KB4015549 (Monthly pentru April). KB*5549 include KB4012218 (preview pentru April). KB*2218 include KB4012215 (Monthly pentru March). Iar KB4012215 este exact cel care închide vulnerabilitatea folosită de WCry.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postandreic, on 20 mai 2017 - 09:16, said:

Nu. E nevoie de KB4012212 si celalalte de IE din martie-aprilie 2017.

http://www.catalog.u....aspx?q=4012212

#9
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Deci,dacă am aplicat march 2017 și May 2017 security patches, trebuie să pun și april 2017 ca să fiu protejat ?

#10
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
După cum am zis mai sus, Monthly pentru mai include și pe cel din aprilie și pe cel din martie etc, așa că nu mai trebuie. Așa că dacă ai instalat KB4019264, 2017-05 Security Monthly Quality Rollup, în jur de 164 MB, ești protejat împotriva WCry.

#11
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
There's an easy fix for WannaCry, if you haven't rebooted yet
https://www.engadget...ty-researchers/

#12
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View PostOClaudiu, on 20 mai 2017 - 08:22, said:

Buna dimineata,

Se da un sistem de operare WIndows 7 SP1 cu update-urile pana in iunie 2016. Am instalat manual pe el Security Update Monthly March 2017 care are vreo 138 Mb si Security Update Monthly May 2017 care are 168 Mb. Antivirus este folosit Microsoft Security Essentials cu update-urile la zi si Kaspersky Anti Ransomware. Dupa aceste doua patch-uri mari de securitate aplicate, sunt protejat impotriva virusului Wanna Cry ?
Da' nu mai bine-ti faci tu back-up la absolut tot ce ai in computer? Pe un HDD extern este cel mai bine.Apoi depozitezi HDD-ul intr-un loc sigur si te doare la basca de Wanna Cry!
Apropo... stie cineva un site de unde pot lua in mod sigur acest mallware? Vreau sa-l testez personal.Are ce cripta... cateva sute de GB pun la bataie pentru criptare.Apoi voi rade de cei ce l-au creat - am back-up la 100% din tot ceea ce am ca date si nu sunt putine... vreo 20 TB!
Laptopul pe care-l pun la bataie spre criptare de fisiere... asteapta Wanna Cry! Dati-mi un loc sigur pentru infectare,please!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate