Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Toyota Second hand, dupa 2011

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Buna dimineata,
Am si eu nevoie de un sfat / pareri de la posesori de Toyota cu cutie automata. Imi pare atractiv acest model Auris 1,6 cutie automata (2012). Nu am avut niciodata Toyota, de fiecare data cand imi schimbam masina cochetam cu idea dar sfarseam prin a lua o masina comuna si mai ieftina la intretinere (acum am un Ford focus 1,6 din 2010).
Nu stiu daca sa raman la focus, nu m-a dezamagit pana acum, si sa caut unul 2013 (poate cu cutie automata) sau sa fac o aroganta cu Toyota:)....
Buget max 9500euro, exclus masini pe motorina, motor peste 1,4 dar nu mai mare de 2l.  
Cine are un sfat sau o parere si pt mine, va rog....

#2
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca are Multimode mai bine nu te incuci desi cred ca aia e ceva mai veche de 2012.

#3
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008

 underb, on 20 mai 2017 - 07:57, said:

Daca are Multimode mai bine nu te incuci desi cred ca aia e ceva mai veche de 2012.
Hm, nu mentioneaza ce tip este cutia, o sa tin cont de asta, multumesc.

Asa o descrie pe cea pe care as vrea : Toyota AURIS 1,6 automata EURO 5 taxa platita

Motorizare de ultima generatie 1,6 VALVE-MATIC 135 cai cutie AUTOMATA 6+1 trepte

#4
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
La momentul asta nu te intereseaza daca e taxa platita.

#5
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Cutia automata de la Auris e CVT, e o porcarie de cutie, nu iti recomand a cumperi asa ceva!

Zic ca-i o porcarie pentru modul in care se conduce masina echipata cu ea!

Edited by kodiak, 20 May 2017 - 18:59.


#6
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008

 kodiak, on 20 mai 2017 - 18:57, said:

Cutia automata de la Auris e CVT, e o porcarie de cutie, nu iti recomand a cumperi asa ceva!

Zic ca-i o porcarie pentru modul in care se conduce masina echipata cu ea!
La ce referi exact? Porcarie in general fata de cea manuala sau in special la Toyota? Mai am un Opel cu cutie automata, motor mic, nepotrivit pt drumuri lungi dar f folositor in oras, ma gandeam ca un motor mai mare ar echilibra lipsa puterii la asta mic....

#7
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 08.12.2006
Oricare varianta de automata ar fi (cvt sau manual robotizata) nu cumpara asa ceva, vei fi dezamagit. Nu mai stiu exact care tip s-a montat pe Auris-ul de generatia a doua insa:
- manual robotizata este o cutie slaba atat ca si performante cat si ca fiabilitate, motiv pentru care s-a scos din productie;
- CVT-ul se preteaza celor care merg ca un pensionar iesit la plimbare, altfel devine o experienta frustranta;
Singura cutie automata faina pe care o are Toyota in productie actualmente este automata in 8 trepte de pe lexus-uri.
Asta ti-o zice un posesor de Toyota.

Referitor la anuntul pe care l-ai gasit pe autovit, nu as cumpara de la individul ala. Le-a inflorit de le-a gasit naiba, de zici ca vinde cine stie ce masina super-rara. Aia este un Auris Luna (echipare de mijloc) si atat.

Edited by closchkutza, 20 May 2017 - 23:18.


#8
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Multumesc mult de raspuns @closchkutza, probabil ca voi ramane tot la Ford ....

#9
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
A raspuns closchcutza, alea sunt motivele pentru care nici eu, tot posesor de Toyota, nu-ti recomand cvt-ul, masina e foarte lenta in reactii!
Eu unul sunt un frustrat din cauza cutiilor automate, masina mea face 10 ani anul asta si as fi vrut sa o schimb tot cu o Toyota, dar vreau un break cu cutie automata buna, si nu exista in gama Toyota, deci va trebui sa schimb marca si imi cam pare rau, ca-s foarte multumit de Corolla!

Edited by kodiak, 21 May 2017 - 08:04.


#10
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Multumesc Kodiak, una lenta am deja :) probabil ca cele cu cutie automata in bugetul meu sunt numai de oras, eu am o naveta de aprox 40km pe zi si vroiam una care sa consume putin si sa nu transpire ca opelul mic... Fordul nu se incadreaza la consum mic, dar in rest este ok pt mine, vroiam una mai cocheta de data asta si Toyota mi-a placut mai mereu :).

#11
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005

 closchkutza, on 20 mai 2017 - 23:15, said:

Oricare varianta de automata ar fi (cvt sau manual robotizata) nu cumpara asa ceva, vei fi dezamagit. Nu mai stiu exact care tip s-a montat pe Auris-ul de generatia a doua insa:
- manual robotizata este o cutie slaba atat ca si performante cat si ca fiabilitate, motiv pentru care s-a scos din productie;
- CVT-ul se preteaza celor care merg ca un pensionar iesit la plimbare, altfel devine o experienta frustranta;
Singura cutie automata faina pe care o are Toyota in productie actualmente este automata in 8 trepte de pe lexus-uri.
Asta ti-o zice un posesor de Toyota.

Referitor la anuntul pe care l-ai gasit pe autovit, nu as cumpara de la individul ala. Le-a inflorit de le-a gasit naiba, de zici ca vinde cine stie ce masina super-rara. Aia este un Auris Luna (echipare de mijloc) si atat.

Chiar si cea de pe Prius e naspa ? Nu o ajuta electricul la faza asta ?

#12
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
N-am condus Prius, dar am facut drive-test cu un auris break hybrid si da, si ala e lent!
Crede-ma ca si pentru mine a fost o dezamagire, ca as fi luat tot o Toyota be baza experientei de pana acum cu Corolla, dar nu cred ca m-as împaca cu motorul+cutia asta!
Auris hybrid are 136 CP, ca vechiul Prius,ma asteptam ca la noua generatie sa mai creasca puterea cu 10%, cand colo, au scazut-o, noul Prius are 122 de CP, acelasi "powertrain" ca si C-HR!
Acum sunt foarte indecis catre ce masina sa ma orientez, ca nimic din clasa compacta nu mi se pare multumitor din varii motive, si nici macar in clasa medie nu gasesc ceva cu care sa ma impac!

Edited by kodiak, 23 May 2017 - 19:36.


#13
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Aia manual robotizata e de tot ce vreti voi, dar numai de bine nu, am condus un auris cu asa ceva si a fost gizas ce dracu are masina, s-o fi dus in pom. Hai sa zicem ca, daca nu esti un sofer grabit mereu, te poti adapta dar smuciturile la plecarea de pe loc mi-au taiat orice chef (tipa a carei masina era s-a dus pe chestia asta de 4 ori in repsrezentanta, update soft, magareli, degeaba, la fel face). personal aia robotizata as lua-o numai daca vreau sa chinui pe cineva cu masina aia. Cu CVT nu m-am dat, n-am idee, stiu cum functioneaza, e fiabila, insa dpdv ceva sportivitate e cam lesinata grav.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate