Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Cumparare teren casa - extravilan/intravilan

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
deusdat

deusdat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.10.2012
Vreau sa cumpar un teren - lot de cateva sute mp - pe care sa construiesc o casa in Ilfov. Ca sa ocolesc incurcaturile, m-ar interesa sa stiu ce categorie de teren trebuie evitata.

Din cate mi se pare mie ca inteleg, loturile astea pot fi cam de 3 feluri: extravilan, intravilan agricol si intravilan constructii. E corect?
Am citit ca, de ex., un teren extravilan e foarte greu de transformat in teren construibil. Asta inseamna ca, in schimb, ORICE lot intravilan poate fi construit cu formalitati rezonabile ca pret si timp?

Mentionez ca terenurile care m-ar putea interesa sunt intre case, pe strazi deja partial construite si locuite. Se poate intampla ca un asemenea lot sa fi ramas totusi in extravilan?

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Stii coordonatele topo ale terenului? Are numar de cadastru?

http://geoportal.anc...bile/Harta.html

#3
deusdat

deusdat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.10.2012

View Postarab, on 20 mai 2017 - 06:59, said:

Stii coordonatele topo ale terenului? Are numar de cadastru?

http://geoportal.anc...bile/Harta.html
Da, cam toate terenurile pe care le am in vedere au cadastrul facut.
Ce fac cu harta? Am gasit pe ea niste zone galbene - inseamna intravilan? In cazul asta harta n-a mai fost de mult actualizata, fiindca am gasit vreo 5 case construite pe loturi care pe harta n-au numar cadastral si nu sunt nici ingalbenite...

Edited by deusdat, 20 May 2017 - 08:02.


#4
Viteazul

Viteazul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.05.2017
Atenție la cele intravilane dacă există plan urbanistic zonal sau arii protejate (lângă ape, păduri, situri arheologice) unde pot fi restricții sau nu se va permite să construiești.

#5
deusdat

deusdat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.10.2012

View PostViteazul, on 20 mai 2017 - 08:02, said:

Atenție la cele intravilane dacă există plan urbanistic zonal sau arii protejate (lângă ape, păduri, situri arheologice) unde pot fi restricții sau nu se va permite să construiești.
Multumesc, dar la ce variante am eu in Berceni Ilfov nu e nimic de genul asta.

#6
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Poti cere un Certificat de Urbanism.
Cel de Informare poate sa-l ceara oricine.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdeusdat, on 20 mai 2017 - 08:08, said:

Multumesc, dar la ce variante am eu in Berceni Ilfov nu e nimic de genul asta.
esti atat de sigur ca nu sunt deloc cabluri sau tevi (apa, gaz etc) ingropate prin zona aia ? :)
nu de alta, dar subt motive la fel de bune pentru a ti se interzice construirea pe acel teren.

#8
deusdat

deusdat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.10.2012

View Post_Smiley_, on 20 mai 2017 - 09:36, said:

esti atat de sigur ca nu sunt deloc cabluri sau tevi (apa, gaz etc) ingropate prin zona aia ? Posted Image
nu de alta, dar subt motive la fel de bune pentru a ti se interzice construirea pe acel teren.
Ehei, ar fi grozav sa fie apa si gaz pe acolo! E doar electricitate, pe stalpi, dar si pe aia abia au reusit s-o traga.

View PostAdrianradu, on 20 mai 2017 - 09:17, said:

Poti cere un Certificat de Urbanism.
Cel de Informare poate sa-l ceara oricine.
Așa e, dar cred ca dureaza mult. Cam greu sa cer certificat informativ pentru fiecare teren care mi se pare interesant. Initial credeam ca un lot de 300-400 mp flancat de case e intravilan, adica parcela lotizata a fost trecuta integral in intravilan de primarie. Acum nu mai sunt convins de asta, am impresia ca e foarte posibil ca un lot sa fie intravilan in vreme ce lotul vecin sa ramana in extravilan pana la pastele cailor.

#9
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdeusdat, on 20 mai 2017 - 09:43, said:

Ehei, ar fi grozav sa fie apa si gaz pe acolo! E doar electricitate, pe stalpi, dar si pe aia abia au reusit s-o traga.
Facem extinderi la gaz pe o gramada de strazi ...Toata treaba este sa nu te duci in mijlocul cimpului ...
...........
Sfatul meu , este sa cauti mai bine un teren in zonele formate de ani buni , zonele vechi , stabile. Poate este mai scump , dar scapi de multe nebunii . Zonele vechi se " utileaza " mai repede , se asfalteaza , esti intre gospodarii formate , e alta treaba .
" Dezvoltarile " astea in cimp sint absolut aiurea si multe nici peste 20 de ani nu vor avea aspect de cartier normal .
Eu cind am cumparat , aveam de ales " pe cimp " sau un teren la cca 10 min de Unirea ...pamint pe strada , groapa de gunoi in coltul strazii ...groapa bine formata , cu zeama de 50 de cm ...infiorator ..dar stiam ca nu poate dura mult , si asa a fost .  Lucrarile de modernizare erau pe teava . In scurt timp am avut gaz , apa , canal , asfalt , de , ca la Bucuresti !

#10
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Ia un teren fara drum de servitute. Introducerea lor pe acel drum costa de nu se poate, plus ca primaria nu va face nimic pe el, fiind proprietate privata. Si cum coproprietarii acelui drum nu se vor intelege nicicum, este de evitat.
Mai vezi ca in proximitate sa nu fie vreo stana, porcarie sau mai stiu eu ce crescatorie de animale - asta inseamna mirosuri, zgomot, si de obicei sobolani. Sau chiar o mica afacere, gen fabrica boltari - zgomot, trafic, praf.
Vezi si pe harta de hazard si riscuri la inundatii, cam ce este prin zona. http://gis2.rowater.ro:8989/flood/ Este suficient sa fie odata la 20 de ani, ca ala esti.

Cat despre harta cu cadastru zic ca nu este actualizata. Eu am casa in Ilfov cu cadastru din 2009, dar vad ca pe harta lor apar fara.

#11
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
Si eu m-am izbit de aceleasi dileme acum cativa ani. Iti spun din proprie experienta:
1. vizioneaza terenurile dupa ploaie sa vezi daca e inundabil sau nu;
2. chiar daca e mai scump un teren cu utilitati in apropiere e mai ieftin sa fie in apropiere decat sa le tragi tu;
3. evita drumurile de servitute deoarece, asa cum mai scria cineva mai sus, primaria NU face nimic, nici macar gunoierii nu intra iar tot ce faci trebuie sa le faci cu acordul vecinilor;

Spor si Bafta!
PS Incearca si spre Magurele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate