Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Poliția gândirii (Germania)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
644 replies to this topic

#37
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

View Postdjl, on 19 mai 2017 - 21:20, said:

@ radu214 : că lumea se îndreaptă spre vremuri de represiune a la R.D.G. Dacă receptorii au priceput mesajul.... om trăi şi om vedea.
O bravos! De fapt nu ma indoiam ca l-ai priceput. Ideea e ca protestatarii mizeaza pe faptul si ca Hans Gretel si Fritz il vor pricepe, macar in ceasul al 12-lea.

View PostBogzaG, on 19 mai 2017 - 21:22, said:

total de acord cu tine, dar lasa-ma sa am intai grija de ai mei, iar cand s-or termina necazurile alor mei, atunci ma uit si in curtea migratorilor.

ce sa-mi bat capul cu problemele lor (ca nu ma intereseaza) cand eu vad saracie si mizerie printre ai mei.

e vreunul care sa gandeasca pe dos decat mine?
Tema e subiacenta. Nu despre ura impotriva migrantilor am dori sa discutam ci despre incercarile de cenzurare a exprimarii verbale a acesteia.
Ura si in general emotiile sunt sau se incearca a fi suprimate doar fenomenologic. Ontologic inca nu pot fi oprite.

#38
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,688
  • Înscris: 13.10.2003

View PostBogzaG, on 19 mai 2017 - 21:21, said:

statele din vest o s-o ia in dos si in gura, alternativ, de la migratori.

Este posibil ptr. ca migratia este aproape total necontrolata. La resursele pe care le are Occidentul de la cele financiare pana la cele militare - NATO nu au fost in stare sau si-a bagat ,,cineva'' coada sa rezolve lucrurile intrun mod logic, firesc, la sursa mai exact.
Asta insa nu justifica ura indreptata asupra tuturor acelor oameni cand vinovati sunt de fapt politicienii lor iar politicienii se schimba prin alegeri democratice, civilizat sau hai, prin proteste pasnice nu prin violenta si devastarea sediilor institutiilor statului.

#39
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
ganditi-va in felul urmator:

vorbesti urat de migra? statul te face si te amendeaza sau te inchide
nu ai voie sa faci asa ceva

oamenii se enerveaza, dau statul jos si is fac alte structuri, alt stat.
migra raman in continuare si se inmultesc.
ce zic oameni? care cred ei ca este acum noul dusman?

exact ca in treizeci-patruzeci.

s-au mai fumat din astea.

Edited by BogzaG, 19 May 2017 - 21:27.


#40
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostBogzaG, on 19 mai 2017 - 21:21, said:

statele din vest o s-o ia in dos si in gura, alternativ, de la migratori.

Pentru asta nu trebuia sa mai deschizi un topic exact dupa 5 minute cand te vaitai ca sunt prea putine despre imigranti.

spune nene cinstit adevarul, nu o suci cu 'politia gandiri" care e numai in mintea ta.
Acte de "tulburaraea ordinii publice" si "politia gandirii" baba si galosul

View PostBogzaG, on 19 mai 2017 - 21:26, said:

ganditi-va in felul urmator:

vorbesti urat de migra? statul te face si te amendeaza sau te inchide
nu ai voie sa faci asa ceva

oamenii se enerveaza, dau statul jos si is fac alte structuri, alt stat.
migra raman in continuare si se inmultesc.
ce zic oameni? care cred ei ca este acum noul dusman?

exact ca in treizeci-patruzeci,

Aria stiintifico- fantasticului ....nu Poiana.
aici se disuta realitati nu ipoteze.

#41
o_p_2005

o_p_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,779
  • Înscris: 08.03.2010

View Postradumiki, on 19 mai 2017 - 21:19, said:


Nu m-am referit numai la acesti refugiati chit ca tu arati in permanenta ca doar la ei ti-e gandul.
Daca vezi un copil inecat tu  te intrebi prima data de ce natie este? Adica, e sirian - a, OK, foarte bine. Daca e francez sau roman ai totusi o strangere de inima...
Ura, indiferent spre cine este indreptata (natie, etnie, clasa sociala, etc) dezumanizeaza. Asta am incercat sa transmit.
Tu ce crezi, cînd vezi că mama musulmancă a propriului copil se pregătește să-l înece dacă nu este lăsată să ajungă mintenaș în Germania? Spre cine este oare îndreptată ura? Sunt convins că nu spre bietul copll, victimă a lăcomiei părinților - în Turcia nu era bine, în Grecia nu, în Balcani nu. Doar la mutti Merkel în Germania.

#42
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
@ domnisoara vio:

vorbesti prostii.

este exact ca in anii 30-40.
mai lipseste un adi, care sa arate poporului cine e @dujmanii@

momentan, doar momentan, protestatarii au agitat bannere împotriva ”poliţiei gândirii”, relatează Deutsche Welle, potrivit News.ro.

adica exista nemti impotriva statului german.

Edited by BogzaG, 19 May 2017 - 21:32.


#43
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Am vrut sa spun urmatoarele, desi imi pare rau si ma intristeaza faptul ca nu s-a inteles din prima, raspund doar din respect fata de tine :
Tot ce este si pare legal la un moment dat, gen' Holocaust, PCR sau crestinii transformati in Kitekat pt lei se poate schimba brusc si fara avertisment prin vointa celor putini care uda arborele libertatii (citez din memorie). Cum pt Adi, Ceasca sau Imperiul Roman oponentii au fost teroristi atita timp cit respectivii au tinut Legea in mina cu puterea autoritatii armate tot asa azi cei care se revolta sint teroristi atita timp cit AutoritateaActuala detine puterea absoluta prin friiele ce ea insusi si le-a creat.

#44
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Ura, cu toate ca nu face obiectul discutiei, este indreptata indeosebi impotriva guvernantilor.
Protestele sunt impotriva masurilor pe care intentioneaza sa lei ia Guvernul Merkel in privinta cenzurii dreptului la opinie.

Pe bannerele de pe Poarta Brandemburg nu scrie nici de migranti, migratie, islam s.a.

#45
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
nu scrie, dar se subintelege.
nemtii vor sa detina dreptul la opinie nestirbit, ca sa se exprime - de exemplu - cum doresc impotriva migratorilor.

ce altceva crezi ca vor?

sa li se dea voie sa vorbeasca in versuri?

ofiterii aia din cazarma ce au vrut oare?

fasole fara zgarciuri la ceaun?

Europa brun roscata, asta ne asteapta, strins uniti in jurul ''nucleului dur''. In maximum cinci ani, vor mai urma si alte exituri, nu toti vor accepta invazia maimutelor in genunchi, ca romania de exemplu, care deja anvizajeaza moschei, centre culturale de indoctrinare, etc.
Adio europa

Edited by BogzaG, 19 May 2017 - 21:37.


#46
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,688
  • Înscris: 13.10.2003

View Postradu2014, on 19 mai 2017 - 21:25, said:

Tema e subiacenta. Nu despre ura impotriva migrantilor am dori sa discutam ci despre incercarile de cenzurare a exprimarii verbale a acesteia.
Ura si in general emotiile sunt sau se incearca a fi suprimate doar fenomenologic. Ontologic inca nu pot fi oprite.

Sunt de acord cu libertatea de exprimare insa trebuie tinut cont ca exista niste reguli. Spre ex. daca colegul lil debul afirma fara echivoc ca a facut Hitler bine exterminand evreii eu il banez de pe forum. Clar asta nu-l va face sa-si schimbe parerea , se va autocenzura el insusi ptr. a nu incalca regulile stiind ca exista riscul de a fi exclus. El poate gandi ce doreste, fiecare dintre noi o face in fond insa cand exprimi acele ganduri vrand-nevrand esti nevoit sa te autocenzurezi ptr. a nu-i deranja pe ceilalti.
,,Politia gandirii'' este mai dedegraba o cenzura a transpunerii gandurilor violente pe net. Vrem-nu vrem o sa apara si asta tinand cont la ponderea tot mai mare a internetului ca mijloc de comunicare.

Edited by radumiki, 19 May 2017 - 21:35.


#47
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

View Postlil debul, on 19 mai 2017 - 21:31, said:

Am vrut sa spun urmatoarele, desi imi pare rau si ma intristeaza faptul ca nu s-a inteles din prima, raspund doar din respect fata de tine :
Tot ce este si pare legal la un moment dat, gen' Holocaust, PCR sau crestinii transformati in Kitekat pt lei se poate schimba brusc si fara avertisment prin vointa celor putini care uda arborele libertatii (citez din memorie). Cum pt Adi, Ceasca sau Imperiul Roman oponentii au fost teroristi atita timp cit respectivii au tinut Legea in mina cu puterea autoritatii armate tot asa azi cei care se revolta sint teroristi atita timp cit AutoritateaActuala detine puterea absoluta prin friiele ce ea insusi si le-a creat.

Deci totul e relativ, nu exista moralitate si etica in conceptia ta. E doar cine are puterea la un moment dat, mai departe de-asta nu mai exista alte valori care sa nu depinda de cei care au puterea si in care merita sa crezi.
Pai atunci asta e, nu stiu de ce te plangi in cazul pe care-l discutam. Deocamdata aia 50 care au luat cu asalt palatul de justitie sa faca ciocu mic ca au fost facuti kitekat, nu sunt ei la putere acum. Cand or veni o sa mai vedem.

Edited by Cris007, 19 May 2017 - 21:36.


#48
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015

View Postradu2014, on 19 mai 2017 - 21:31, said:

Ura, cu toate ca nu face obiectul discutiei, este indreptata indeosebi impotriva guvernantilor.
Protestele sunt impotriva masurilor pe care intentioneaza sa lei ia Guvernul Merkel in privinta cenzurii dreptului la opinie.
Pe bannerele de pe Poarta Brandemburg nu scrie nici de migranti, migratie, islam s.a.
Posted Image Nota + 10 , 'stimmt genau'' , sunt de acord!

Oamenii comunii (marea masă) Posted Image au nevoie să se descarce de tensiunea sufletească / psihică/emoțională și orice alt fel de stres acumulat în decursul vieții cotidiene, unii condamnă: risipa provocată de majoritatea persoanelor aflate în diverse funcții administrative/politice/econiomice de la orice nivel, inadecvarea conducătorilor sociali-politici-administrativi (''aleșii poporului''), perfidia , trufia și lașitatea acelorași pseudo-elite, acesști protestatari ajung în majoritatea cazurilor să fie etichetați drept neo-fasciști sau neo-naziști.
O scurtă rememorare a felului în care se poate 'spăla creierul'' prin propaganda pro-antifa, exemplul e din binecunoscutul Posted Image ''1984'' , Posted Image  https://en.wikipedia...wo_Minutes_Hate :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0KeX5OZr0A4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TheStarkestTruthMatters, 19 May 2017 - 21:43.


#49
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Vor fi amendati si, poate, al lor sef va lua ceva cu suspendare. Sunt niste ratati care nu merita prea multa atentie.

Hipsteri ce juiseaza la tablou' lu' Hitler.

#50
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

View Postradumiki, on 19 mai 2017 - 21:35, said:


Sunt de acord cu libertatea de exprimare insa trebuie tinut cont ca exista niste reguli. Spre ex. daca colegul lil debul afirma fara echivoc ca a facut Hitler bine extrminand evreii eu il banez de pe forum. Clar asta nu-l va face sa-si schimbe parerea , se va autocenzura el insusi ptr. a nu incalca regulile stiind ca exista riscul de a fi exclus. El poate gandi ce doreste, fiecare dintre noi o face in fond insa cand exprimi acele ganduri vrand-nevrand esti nevoit sa te autocenzurezi ptr. a nu-i deranja pe ceilalti.
,,Politia gandirii'' este mai dedegraba o cenzura a transpunerii gandurilor violente pe net. Vrem-nu vrem o sa apara si asta tinand cont la ponderea tot mai mare a internetului ca mijloc de comunicare.
Daca il bannezi nu inseamna ca il cenzurezi ci ca il excluzi din clubul SP. Cu toate ca nu ar fi cazul (Toma ne-a asigurat ca e ok sa folosim expresia ”in opinia mea si suntem safe), dar ma rog nu-i treaba mea sa comentez.

Netul e mare, iar SP nu e Statul si nici moderatorii politisti.
Concluzie: analogia nu se sustine.

#51
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

View Postradu2014, on 19 mai 2017 - 21:31, said:

Ura, cu toate ca nu face obiectul discutiei, este indreptata indeosebi impotriva guvernantilor.
Protestele sunt impotriva masurilor pe care intentioneaza sa lei ia Guvernul Merkel in privinta cenzurii dreptului la opinie.

Pe bannerele de pe Poarta Brandemburg nu scrie nici de migranti, migratie, islam s.a.
Deocamdata aia care sunt la putere sunt votati de majoritatea populatiei, deci obiectul urii sunt si germanii aceia care nu sunt de-acord cu acest mod de a-ti impune punctul de vedere, cu violenta nejustificata.

#52
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
lill nu trebuie sa se cenzureze, pentru ca pe mine nu ma deranjeaza deloc.

#53
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015

View PostCris007, on 19 mai 2017 - 21:39, said:

Deocamdata aia care sunt la putere sunt votati de majoritatea populatiei, deci obiectul urii sunt si germanii aceia care nu sunt de-acord cu acest mod de a-ti impune punctul de vedere, cu violenta nejustificata.
O majoritate ''relativă'', ușor de păcălit, o gloată pestriță și înfometată după manipularea cu viitorul luminos al omenirii multiculturale, fără granițe, fără limite, fără libertate reală, fără multe alte lucruri de bun simț pragmatic ...

Edited by TheStarkestTruthMatters, 19 May 2017 - 21:47.


#54
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostBogzaG, on 19 mai 2017 - 21:29, said:

momentan, doar momentan, protestatarii au agitat bannere împotriva ”poliţiei gândirii”,

Poti detalia ce intelegi tu prin "politia gandirii"??
Tu personal nu ziarele.

Orban a fost pus la tacere de "politia gandirii" cand i-a trimis pe rromi in India?
Daca noi scriem p--a si pi**da criptat asta e politia gandirii ?
Sau sunt legi care stabilesc niste norme de bun simt si de societate sanatoasa.

Din care indivizii ce ii slavesti aici nu fac parte.

Edited by vio69a, 19 May 2017 - 21:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate