Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Minor Neînsoțit

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
coraobra

coraobra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.05.2017
Bună ziua! Am 17 ani și în vara acesta, de pe 9 August pe 19 ( data schimbabilă ) doresc sa călătoresc in Franța. Fiindcă nu am implinit vârsta de 18 ani, nu pot ieși din țară neîsoțit. Blue Air oferă un serviciu de asistență al minorilor, însă acesta este aproximativ la fel de scump ca biletul.. ( 550 de lei ). Este vreun adult ( peste 18 ani ) dispus să mă insoțească pe parcursul zborului? Mama mea îi va da împuternicire pe durata zborului. Vă rog, daca cineva merge in Franța în perioada aceea, aș dori din sufletul să mă contacteze și să stabilim detaliile. Sigur, contra unei sume de bani care preferabil, să nu fie cât costul biletului.... Mulțumesc anticipat!

#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Chit ca zic astia ca sunt troll si ma bag pe toate topicurile,mai bine cauta o cunostinta sau un grup,nu da anunturi de astea online,ca pentru unii esti prospatura sau bun de caraus

Edited by daniMMM, 19 May 2017 - 20:54.


#3
coraobra

coraobra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.05.2017

View PostdaniMMM, on 19 mai 2017 - 20:52, said:

Chit ca zic astia ca sunt troll si ma bag pe toate topicurile,mai bine cauta o cunostinta sau un grup,nu da anunturi de astea online,ca pentru unii esti prospatura sau bun de caraus
Îți dai seama că nu mă duc in București imediat și mă întâlnesc cu persoana respectivă. Am încercat, dar nu găsesc pe nimeni și mi se pare exagerat prețul serviciului pe care îl oferă Blue Air.. Mulțumesc

#4
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012
Nu știu de ce, dar postul tău (@coraobra) mă duce cu gândul la un trafic de "ceva". Nu recomand nimănui să facă astfel de anunțuri pe internet, internetul nu este o sursă sigură iar în spatele unui nume se poate ascunde un infractor sau poate criminal, Doamne ferește. Evită să ajungi în astfel de situații, cred că soluția cea mai bună ar fi să nu mergi.

#5
coraobra

coraobra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.05.2017

View Postsommne, on 19 mai 2017 - 20:58, said:

Nu știu de ce, dar postul tău (@coraobra) mă duce cu gândul la un trafic de "ceva". Nu recomand nimănui să facă astfel de anunțuri pe internet, internetul nu este o sursă sigură iar în spatele unui nume se poate ascunde un infractor sau poate criminal, Doamne ferește. Evită să ajungi în astfel de situații, cred că soluția cea mai bună ar fi să nu mergi.
Înțeleg, mulțumesc de grijă, serios, dar nu e cazul. În caz că voi reuși să găsesc pe cineva, ne vom întâlni în aeroport, unde voi fi cu părinții mei, etc.

#6
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Eu nu iau minori nici la "ia-ma nene" ca poate sunt fugiti de acasa, apai sa te treaca cineva granita...

#7
coraobra

coraobra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.05.2017

View PostUser107, on 19 mai 2017 - 21:27, said:

Eu nu iau minori nici la "ia-ma nene" ca poate sunt fugiti de acasa, apai sa te treaca cineva granita...
Cred și eu, dar asta nu e ”ia-mă nene”, se vorbește cu părinții mei și se face procurcă..

#8
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
adica parintii tai nu-s dispusi sa dea 550 de lei in plus pentru un insotitor de la compania aeriana, dar sunt dispusi sa te incredinteze pe mana unui strain gasit aleator pe internet?
Tare! Sigur nu esti adoptat? :)

#9
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image  stai așa, așadar ceva nu miroase chiar bine în toată tărășenia asta, ceva e dubios, deosebit de neclar și lipsit de cea mai mică umbră de onestitate, suspect, e un caz periculos de suspect Posted Image ,
vezi ''adolescentinule'' să nu cumva să ajungi ''pe mâna'' vreunui dosnic incognito Posted Image  și să te ''facă ATM'' Posted Image https://en.wikipedia...ki/Ass_to_mouth Posted Image , căci ulterior o să îți pară rău toată viața

Edited by TheStarkestTruthMatters, 19 May 2017 - 22:01.


#10
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
verifica pe site-ul Tarom, la ei  poti calatori neinsotit ( si fara taxa de minor neinsotit) la varsta asta. Tot iti va trebui procura pentru trecerea frontierei.


Edited by mdt, 19 May 2017 - 22:26.


#11
Claudiu0909

Claudiu0909

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 12.06.2007
Vezi ca taxa aia de insotire trebuie platita doar o data, la dus (Ro -> Fr).
La intors nu e obligatoriu.

Conform legii, minorii nu pot iesi din tara neinsotiti, dar pot intra fara probleme.
KLM are taxa de insotire cam 50 de euro. Cred ca si blue air la fel.

Poate ai facut calculul pentru dus-intors? In cazul asta, calculeaza doar pentru dus.

#12
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Sunt doua aspecte:
1. Iesirea din tara neinsotit, si aici este vorba de trecerea pe la politistul de frontiera, trebuie respectate legile statului
2. Zborul cu avionul neinsotit, iar aici e vorba de regulile si taxele specifice companiei aeriene.

#13
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

View Postcoraobra, on 19 mai 2017 - 20:43, said:

Mama mea îi va da împuternicire pe durata zborului.
Mama ta are custodia totala ?
Tatal tau ce parere are despre excursia ta ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate