Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

idei scoatere surub sau taiere.

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Nu are cum ajunge la ea. E in bascula. Doar daca distruge bascula.

#20
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu merge ca distrug sasiul .dintre toate sasiul cu gaurile trebuie sa ramana intact .restul il pot face praf.inclusiv bratul.
oare o chestie daia de are lame lungi si inguste si vibreaza nu poate taia si fier??
un fel de flex dar care taie cu vibratii .are niste accesorii intre care se remarca si o lama ingusta  cu zimti in cap.

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015
Dar daca gauresti surubul?

#22
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 31.12.2006

 silesax, on 19 mai 2017 - 18:40, said:

eu m a gandeam sa sudez o bara filetata apoi sa bag o teava sa pun saiba groasa si sa iau doua piulite sa strang .dar oare l o trage afara??
nu inteleg ce sa fac cu bara care zici sa o sudez?ce sa misc??

Asta e cea mai buna idee, daca zici ce cred eu.
Cu ranga prin piulita sudata ai sanse sa deformezi prinderea bratului ("cusca" in care se articuleaza), si te alegi cu alte bucurii.
Sudezi o bucata de tija filetata sau surub mare in capul surubului.
Preferabil cu bazic daca ai. Nu ai ce sa strici, cauciucul fiind oricum fix ce vrei sa schimbi, iar surubul daca se strica nu e mai rau decat daca il taiai.
Bagi o bucata de teava doar putin mai mare in diametrul interior decat gulerul rotund al surubului, cu cele 2 capete taiate cat mai paralel.
Una-doua saibe mai mari decat teava (sau o bucata de platbanda groasa gaurita sa treaca surubul sudat prin ea), si strangi o piulita ca sa traga.
In caz ca se roteste si nu ai cu ce sa-l tii, mai pui inca 2 piulite mai sus, le strangi una in alta si le folosesti sa tii contra.

#23
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Ranga și ciocanul sunt excluse în acest caz. Pot cauza probleme serioase.
Nu știu scula cu vibrații dacă taie metal dar sunt pânze de pendular pentru metal dar nu cred ca ai acces cu așa sculă mare.
Eventual pânză de bomfaier deși alea sunt șuruburi din clasa 10.9 și se taie greu  cu bomfaierul.

Edited by PoeOvidiu, 19 May 2017 - 20:43.


#24
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ranga deja mi a cauzat probleme..la un deget.:(

#25
franta

franta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 17.07.2007
gaureste surubu pe mijloc din partea hexagonala si dupa aia foloseste burgiuu mai mare pana ii distrugi stuctura  la capul unde pui cheia.
o sa faci o gaura si pana la urma hexagonu o sa cada jos ramanand doar axul pe care ul scoti pe partea cealalta cu un don

Edited by franta, 19 May 2017 - 21:27.


#26
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
:)),eee,ce simplu era,nu am unde îl împinge în cealaltă parte bucșa este într o cuscă metalica..

#27
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Sile. Panza de bomfaier, multa multa rabdare si multe injuraturi ca sigur iti belesti degetele.
Tu acolo trebuie sa tai daca nu il poti scoate intreg
Attached File  Screenshot_1.jpg   75.1K   29 downloads

Dar atentie mare. Ca iti ramane ciotul infiletat in piulita si nu stiu daca il poti scoate pe urma, tot din motive de acces.

#28
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
exact ovidiule ,acolo trebuie sa tai si 100% ca trebuie sa tai deoarece doar ce venii de la masina dupa ce am construit o presa care trage de surub si de trei ori am incercat ,de trei ori a pocnit sudura..si am sudat cu inox ca sa tina mai bine..degeaba cum incepe a trage din greu pocneste sudura .asa ca singura solutie este taierea .
intai ciotul despre care vb tu trebuie taiat in 2 pentru a fi sigur ca iese din cusca ,apoi exact 2 taieturi acolo unde ai aratat tu.
dar am zis sa m a duc si la un mecanic sa vad daca nu cumva are el vreo scula taietoare profesionala exact pentru a taia asa ceva...ca doara nu oi fi eu primul care pateste asa ceva.

#29
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Ai rezolvat surubul?

#30
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cine are brate cu pivoti noi??...silica..Posted Image

Edited by silesax, 20 May 2017 - 13:49.


#31
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
deci dupa ce pana la 8 am rupt de doua ori presa de surub...am montat la loc hotarat sa m a duc la mecanic gandinduma ca el are aparate de taiere in spatii inguste .
il sun si nu raspunde ,nici cu cateva zile inainte nu a raspuns,m a gandesc ca este cam mare coincidenta,..il sun de pe nr lu sotie..raspunde bulangiu!!, il intreb daca lucreaza el zice cu o voce stinsa ca nu ,il intreb de miine ,el zice ca nu ,luni??,,nu ca s a hotarat sa i a o pauza .......dute dracului!
un scartar ...dasta de vrea sa nu ii intrebi pretu dinainte ....si l a urma platesti mai mult decat dai pe piese...
fumez o tigara ...nervi maxim .....si m a ia criza si zic ori eu ori el ..deja era pe viata si pe moarte ..
pun surubul cu filet des pe capul surubului de la bucsa si dau sudura cu superbaz ...da sudura ca la excavatoare!
apoi teava si saibele si piulita si i a la strins am strans de mi am facut basici cu apa in palma si frigea presa de prajeai oua pe ea....dar a iesit nenorocitul ...
tinea in bucsa..si intradevar avea filet in a doua gaura de la sasiu,filet care in conditii normale trebuia sa dea afara surubul...dar tinand cont de gripajul din bucsa s a taiat.
deci a iesit si am schimbat apoi bratul foarte usor.
l a cealalta parte a mers ca uns ..daca  a durat jumatate de ora incarcat..

#32
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Baga vaselina pe suruburi cand le montezi. Eviti probleme asemanatoare pe viitor. Bagi bucsile si suruburile si lasi masina jos pe roti si pe urma le strangi. In felul asta se strange bucsa pe pozitia de lucru si ii va mari durata de viata. In service strang tot sus pe elevator iar cand coboara masina bucsa va sta torsionta permanent.

Edited by PoeOvidiu, 20 May 2017 - 14:16.


#33
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
asa le am strans..stiam de pe net :))

#34
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 PoeOvidiu, on 20 mai 2017 - 14:15, said:

... In service strang tot sus pe elevator iar cand coboara masina bucsa va sta torsionta permanent.
Matale confunzi un atelier service cu o vulcanizare.

#35
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Daca la vulcanizare au 6 -7 mecanici si 3 posturi de lucru si repara directii, ambreiaje, motoare etc, da le confund Posted Image
Normal e sa bage cric sa ridice bascula pe pozitie ca nu are nimeni pretentia sa stea pe burta sub masina. Dar nu prea fac nici asta.

Edited by PoeOvidiu, 20 May 2017 - 15:46.


#36
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 PoeOvidiu, on 20 mai 2017 - 15:45, said:

...Normal e sa bage cric sa ridice bascula pe pozitie...
Păi atunci să nu mai încurci una cu alta, indiferent de ce scrie afară pe firmă; te prinzi iute de cei care sunt altceva decât pretind.

 silesax, on 20 mai 2017 - 14:17, said:

asa le am strans...
Cu pulpa din spanac te băteam dacă făceai altminteri.
Bravo dom'primar, la drumuri lungi să te țină ! Posted Image

Edited by scaiba, 20 May 2017 - 16:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate