Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Cu cainele la mare..

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Nu cred ca o sa apuc ziua sa vad promulgata vre-o lege care sa permita accesul animalelor de companie pe , litoral.
Desi cele mai multe dintre animalele de companie par (ba chiar si sunt de cele mai multe ori) mai educate decat multi dintre ocupantii de sezlong.

Este mult prea complicata o astfel de lege pentru ai nostri ca brazii (cu mucii pe.......).
Le-ar da cu 2-3 zecimale se lovesc singuri la rotula de jos,fac buba si vai mami' lor............

c.s.f......n.c.s.f.......

#20
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postvalecris16, on 19 mai 2017 - 17:05, said:

Nu cred ca o sa apuc ziua sa vad promulgata vre-o lege care sa permita accesul animalelor de companie pe , litoral.
Desi cele mai multe dintre animalele de companie par (ba chiar si sunt de cele mai multe ori) mai educate decat multi dintre ocupantii de sezlong.

Este mult prea complicata o astfel de lege pentru ai nostri ca brazii (cu mucii pe.......).
Le-ar da cu 2-3 zecimale se lovesc singuri la rotula de jos,fac buba si vai mami' lor............

c.s.f......n.c.s.f.......
Vreo nu are cratima,si dupa mami nu trebuie apostrof

#21
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Problema este ca nu imi este deloc clar daca plaja inseamna orice nisip sau inseamna o plaja amenajata si/sau in intretinerea cuiva.

View Postusrnm, on 19 mai 2017 - 16:32, said:

mai acum nu vreau sa fiu carcotas, dar pentru un caine e un chin sa il tii la plaja. Are blana, soarele si caldura il termina, il bagi in apa si il fierbi dupa de la soare. Nu e chiar o placere. Gandeste-te mai intai la el.

Vara da, acum insa pe vremea asta este ideal.

#22
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
In ordonanta scrie clar : este interzis pe plajele amenajate in scop turistic.
http://m.stirileprot...icle_id=3719130
http://lege5.ro/Grat...ja&d=2017-03-27

Edited by corinadaniela, 19 May 2017 - 17:54.


#23
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Acasa, in cada.

#24
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postusrnm, on 19 mai 2017 - 16:32, said:

mai acum nu vreau sa fiu carcotas, dar pentru un caine e un chin sa il tii la plaja. Are blana, soarele si caldura il termina, il bagi in apa si il fierbi dupa de la soare. Nu e chiar o placere. Gandeste-te mai intai la el.
Da,e un chin sa-l fortezi sa faca ceva ce nu vrea .De exemplu,vad zilnic oligofreni pe bicicleta care tarasc un caine in lesa dupa ei,ca face sport,cica.Alora,in viitorul apropriat,le voi baga un fier-beton intre spite,deoarece nu ii poti scoate din ideile lor

Edited by daniMMM, 19 May 2017 - 19:00.


#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Trebuie vazut prima data ce unitati de cazare/hoteluri accepta animale de companie, ca majoritatea nu cred ca accepta. Dupa ce se gaseste unul, plaja neamenajata mai e in nord pe la Mamaia Sat si nu cred ca e o problema acolo.

Edited by andreic, 19 May 2017 - 19:17.


#26
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Sunt multe zone neamenajate. Vadu, 23 August, chiar și pe la 2 Mai. Poți încerca și în Olimp, plaja abandonată din dreptul fostului camping  (distrus după 2000).

#27
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postcorinadaniela, on 19 mai 2017 - 17:52, said:

In ordonanta scrie clar : este interzis pe plajele amenajate in scop turistic.
http://m.stirileprot...icle_id=3719130
http://lege5.ro/Grat...ja&d=2017-03-27

View PostV_i_c_t_o_r, on 19 mai 2017 - 19:04, said:

Sunt multe zone neamenajate. Vadu, 23 August, chiar și pe la 2 Mai. Poți încerca și în Olimp, plaja abandonată din dreptul fostului camping  (distrus după 2000).

M-am exprimat gresit, ceea ce am vrut sa spun este nu stiu daca o plaja este "o plaja amenajata" conform legii sau nu.

Nu e vorba de plaje din Mamaia sau alte statiuni, care am amenajari evidente ci de exemplu, cum spunea Victor, plaja de la 23 August.

E la mama dracu de oras, nu are nicio amenajare dar scrie pe langa ea pe acolo, indicatoare catre "Plaja 23 August". Apare chiar si pe google maps.

Este sau nu ok? Ca asa, dupa lege, e plaja si e suficient sa dai de prost si sa-ti strici ziua.

#28
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View PostMr_Woppit, on 19 mai 2017 - 19:13, said:

M-am exprimat gresit, ceea ce am vrut sa spun este nu stiu daca o plaja este "o plaja amenajata" conform legii sau nu.

Nu e vorba de plaje din Mamaia sau alte statiuni, care am amenajari evidente ci de exemplu, cum spunea Victor, plaja de la 23 August.

E la mama dracu de oras, nu are nicio amenajare dar scrie pe langa ea pe acolo, indicatoare catre "Plaja 23 August". Apare chiar si pe google maps.

Este sau nu ok? Ca asa, dupa lege, e plaja si e suficient sa dai de prost si sa-ti strici ziua.

poti sa te duci cu cainele unde nu e lume..daca e aglomeratie, pe langa faptul ca te injura toti, trebuie sa stai dupa el (pisat, cacat etc)..si nu cred ca ai chef sa faci asta.
lumea nu prea sta seara la plaja, asa ca ai putea sa te duci cu el. si cainele poate face totul in voie:).. tot strangi cacatul dupa el:))..dar, macar te vei distra..e misto sa ai un caine (mai ales labrador), si sa-l vezi balacinduse in apa.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postarg, on 19 mai 2017 - 15:50, said:

intr-o zona cu nudisti....
ideea e simpla, nudismul nu e legal in romania la fel si cainele pe plaja.
deci unde unde sunt nudisti plaja nu este amenajata deci legea nu se aplica....

#30
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,555
  • Înscris: 15.06.2007
Eu si in Grecia am vazut lume cu cateii prin apa, la plaja publica. Totusi sa intre in apa un caine, nu echivaleaza cu schimbatul uleiului la masina pe plaja, sau sa bagi masina in apa.
[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170525/ee64b75f26178372573a91c326cd64c2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tfmercedez, 25 May 2017 - 17:43.


#31
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,873
  • Înscris: 27.06.2006

View PostMr_Woppit, on 19 mai 2017 - 15:45, said:

Intrebare, mai mult pentru cei care sunt din Constanta sau alte zone de litoral.

Daca vreau sa merg cu cainele (si as vrea sa pot sa-l las sa-si faca de cap in apa), unde as putea sa merg unde sa nu ma trezesc cu 10.000 amenda pentru treaba asta?

Pe caine l-ai intrebat daca vrea sa faca baie in mare?

Lasand gluma deoparte, eu am fost cu cateaua tekel pe plaja dintre Venus si Saturn, plaja de la Corbu si pe plaja dintre Mamaia si Navodari. Adica am fost pe plaje neamenajate.
Nimeni nu s-a simtit deranjat de prezenta cainelul pe plaja.
Iar cainele nu a vrut sa intre in apa: statea la marginea apei si, cand venea un val, se dadea inapoi ca sa nu i se ude labele.
De fapt nu stiu cat de bine se simte un caine, scaldat in apa de mare, dupa ce se usuca sarea pe blana.

Edited by gabicen, 27 May 2017 - 14:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate