Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Concediu in perioada de preaviz?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
reaper666

reaper666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 31.01.2012
Momentan sunt angajat pe perioada determinata la o companie. Contractul este valabil pana in luna august, insa as vrea sa plec mai devreme din cauza unei oferte mai bune pe care am primit-o recent.
Intrebarea mea este daca in perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare, am posibilitatea sa-mi iau zile de concediu de odihna? Ar fi vorba despre 7-8 zile.

Edited by reaper666, 19 May 2017 - 15:22.


#2
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 05.09.2005
Poti sa iti iei concediu de odihna sau fara plata, daca angajatorul ti-l aproba.

#3
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,942
  • Înscris: 02.09.2005

View Postreaper666, on 19 mai 2017 - 15:21, said:

Momentan sunt angajat pe perioada determinata la o companie. Contractul este valabil pana in luna august, insa as vrea sa plec mai devreme din cauza unei oferte mai bune pe care am primit-o recent.
Intrebarea mea este daca in perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare, am posibilitatea sa-mi iau zile de concediu de odihna? Ar fi vorba despre 7-8 zile.
poti lua doar daca ai zile de concediu neluate, proportional cu perioada lucrata la compania asta...

#4
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Poti sa ajungi si la o intelegere cu angajatorul actual.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
dar cine te impiedica sa ceri desfacerea contractului de munca, cu acordul partilor, mai devreme de luna august ?
daca angajatorul si-asa nu are de gand sa te pastreze, va fi mai degraba bucuros sa vada ca vrei sa pleci mai devreme decat ti se termina contractul.

#6
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 05.09.2005
@corinadaniela Poate incerca, dar nu ai cum sa stii ca firma va fi bucuroasa ca pleci. Depinde de foarte multi factori. Poate firma are nevoie de cele 20 de zile pentru a-i gasi inlocuitor si a-i face training corespunzator noului angajat.

Edited by mynameismada, 19 May 2017 - 15:39.


#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postmynameismada, on 19 mai 2017 - 15:38, said:

@corinadaniela Poate incerca, dar nu ai cum sa stii ca firma va fi bucuroasa ca pleci. Depinde de foarte multi factori. Poate firma are nevoie de cele 20 de zile pentru a-i gasi inlocuitor si a-i face training corespunzator noului angajat.

in acest caz, cel mai probabil ca nici concediu de odihna sau fara plata nu-i va da angajatorul.
pentru ca intr-un fel sau altul, initiatorul nu va fi prezent fizic la locul de munca, nu-i va putea preda noului coleg obiectele de inventar si ce-o mai avea el de predat, nu-i va putea explica ce are de facut, samd.

#8
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Daca ai contract pe perioada determinata, cine te opreste sa-ti dai oricand demisia daca nu te intelegi cu ei sa pleci prin acordul partilor?

#9
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 05.09.2005
Asta ziceam. Daca nu vrea sa stea cele 20 de zile, orice ar fi(concediu de odihna, fara plata, demisie prin acordul partilor etc) se va face doar daca cele doua parti, angajat si angajator, se inteleg. Daca nu, este obligat sa stea cele 20 de zile. Daca va lipsi 3 zile nejustificat, angajatorul ii poate desface contractul disciplinar.

@initiator In functie de companie sau ce faci(nu am detalii), incearca sa te intelegi cu ei in alt fel, daca nu vor una din optiunile de mai sus: incearca sa recuperezi cele 7-8 zile ce iti lipsesc din cele 20 - in loc sa lucrezi 8h/zi in cele 12-13 zile de preaviz in care poti veni, stai 10 sau lucreaza in plus in weekend etc. - intelegi ideea.

Edited by mynameismada, 19 May 2017 - 16:11.


#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postreaper666, on 19 mai 2017 - 15:21, said:

.....Intrebarea mea este daca in perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare, am posibilitatea sa-mi iau zile de concediu de odihna? Ar fi vorba despre 7-8 zile.

tu poti cere, dar e dreptul angajatorului sa accepte sau sa refuze cererea ta de concediu.

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Nu înțeleg ideea cu concediul fără plată, contractul se suspendă pe durata lui deci s-ar prelungi preavizul.

#12
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View Postmynameismada, on 19 mai 2017 - 15:38, said:

@corinadaniela Poate incerca, dar nu ai cum sa stii ca firma va fi bucuroasa ca pleci. Depinde de foarte multi factori. Poate firma are nevoie de cele 20 de zile pentru a-i gasi inlocuitor si a-i face training corespunzator noului angajat.

Nu te poate obliga nimeni sa stai 20 de zile, exceptand cazul in care e trecut expres in CIM/CCM fix numarul asta de zile in cazul preavizului aferent  demisiei

Edited by Damascus77, 19 May 2017 - 18:26.


#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Singurul care poate reduce sau renunta la perioada de preaviz este angajatorul.
Demisia fara preaviz este valabila doar atunci cand angajatorul nu-si respecta obligatiile.
http://legislatiamun...ajatorilor.html
https://m.avocatnet....misioneaza.html

#14
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
preavizul este  de cel mult 20 de zile lucratoare, conform Codului Muncii


Nu stabileste angajatorul cu de la sine putere perioada maxima prevazuta in legile tarii, daca aceasta nu este prevazuta expres in CIM sau CCM semnat de salariat!


Sa nu uitam ca un contract de munca este un acord intre parti, sclavia s-a abolit de multa vreme !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate