Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

5G by Telekom, primele teste.

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Hai #NETLIBERARE ! da pana acum ce-au avut bre cu internetul de l-au tinut in captivitate ?

#20
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006

View Postarab, on 19 mai 2017 - 14:19, said:

Mda...au 3G bun-cica, 4G de imprumut si vor si la 5G acum. De GSM ce sa mai vorbim.

Si 3G-ul e imprumutat ;)

#21
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,288
  • Înscris: 03.04.2004

View Postgumball3000, on 19 mai 2017 - 13:51, said:

nu au nevoie de licenta ANCOM pt spectrul acela radio?
Spectrul e valabil/disponibil pt orice tehnologie vor operatorii sa o foloseasca. De asta a putut si Digi intra in emisie 4G cu acea parte din 2100 Mhz care le-a fost alocata mai demult doar pt 3G.
Nu uitati ca anul acesta va fi alta licitatie pt frecvente, incluzand banda de 700 Mhz plus ce a mai ramas de prin 2012 nealocat pe la 800, 2600 (si parca si ceva in 3 Ghz).
Prevad bataie mare pe cea de 700.
Posibil ca Telekom sa extinda foarte slab 4G-ul (pe care oricum il primesc de la Orange) pt ca tinta lor sa fie de fapt 5G-ul (care e de fapt tot un 4G dar cu vreo 2-3 plusuri). Tot carrier agregation se va folosi si aici mai mult ca sigur, insa viteza va depinde mult si de tipul de modulatie.
Si ca sa inchei off-topic, de asta nu prea merita luat un S8 de exemplu, apare 5G-ul in maxim 1-2 ani si posibil S9-S10 sa aiba chipset-ul pregatit si pt tehnologia asta.

Edited by emanu900, 19 May 2017 - 15:57.


#22
mihai_9600

mihai_9600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.05.2005

View PostRealThing, on 19 mai 2017 - 15:35, said:


Si 3G-ul e imprumutat Posted Image

Ce inseamna imprumutat? In 2011 aveau 3 RNC-uri ZTE, parca preluate de la Zapp pe care i-au cumparat tocmai pt licenta 3G.

#23
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
in Timisoara am probleme mari cu telecomul indiferent cati G are!
cred ca la vara bye bye

#24
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006

View Postmihai_9600, on 19 mai 2017 - 15:55, said:



Ce inseamna imprumutat? In 2011 aveau 3 RNC-uri ZTE, parca preluate de la Zapp pe care i-au cumparat tocmai pt licenta 3G.

Licenta 3G este a Telemobil, si este utilizata in roaming national (ca si cea 4G de la Orange, numai ca acolo au si cei de la Telekom licenta, pe 3G n-au nimic)

#25
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
RN nu e oriunde, iar Orange nu prea mai lasă abonații să se conecteze acolo unde Telekom are 100%. Spre exemplu, în București nu pot rămâne pra mult pe Orange pentru că rămân fără semnal.

#26
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 13.01.2013

View PostRealThing, on 19 mai 2017 - 15:35, said:


Si 3G-ul e imprumutat Posted Image
Ei n au un 3G national dar vorbesc de OZN uri, LoooL cata penibila companie !

#27
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006
Ce aa-ti zic, de aia au cumparat Telemobil, pentru licenta, si cum aceasta nu este transmisibila intre entitati juridice diferite, da, n-au licenta 3G. Pe 4G au investit o bucata, dupa care s-au apucat de partea cu roamingul national cu Orange (unde platesc de-si faceau reteaua de vis, da' deh, daca unii care iau deciziile sunt avioane...). Mai departe, asta e exercitiu de imagine si atat. Dealul cu Orange a cazut (pe partea de vanzare), acu' sa vedem ce le mai trazneste prin cap.

#28
LTE_wcdma_GSM

LTE_wcdma_GSM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 24.01.2017

View Postmihai_9600, on 19 mai 2017 - 15:55, said:


Ce inseamna imprumutat? In 2011 aveau 3 RNC-uri ZTE, parca preluate de la Zapp pe care i-au cumparat tocmai pt licenta 3G.
Au cumparat Telemobil ptr ca ei aveau licenta in 2100Mhz ptr 3G , iar pasul urmator este unificarea celor 2 companii ( la nivel juridic in ideea de a creea o singura entitate ):
http://www.zf.ro/bus...mobile-16228533

View Postmihnearau1, on 19 mai 2017 - 15:55, said:

in Timisoara am probleme mari cu telecomul indiferent cati G are!
cred ca la vara bye bye
Chiar nu s-a imbunatatit nimic in ultima perioada ?
Cred ca problemele a aparut de cand s-a trecut de pe echipamentele Ericsson la ZTE .
In viitor se pare ca se face swap inapoi la Ericsson

#29
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postmihnearau1, on 19 mai 2017 - 15:55, said:

in Timisoara am probleme mari cu telecomul indiferent cati G are!
cred ca la vara bye bye
bye bye, wifi ?

:)))

#30
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006

View PostLTE_wcdma_GSM, on 19 mai 2017 - 16:40, said:

Au cumparat Telemobil ptr ca ei aveau licenta in 2100Mhz ptr 3G , iar pasul urmator este unificarea celor 2 companii ( la nivel juridic in ideea de a creea o singura entitate ):
http://www.zf.ro/bus...mobile-16228533


Daaa, stii de cand au proiectul ala on hold? Cam de 1 an asa. Si mai interesant este faptul ca, pana nu se primeste din partea instantei ok pentru transmiterea pe noua entitate juridica a licentei, e tot fix 0. Ok-ul trebuiau sa-l primeasca anul asta in aprilie (nu stiu daca l-au si primit). Ma rog, discutam subtilitati aici, au cumparat Telemobil de nu stiu cati ani, si tot in stadiul de roaming national pe 3G sunt.

#31
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostLTE_wcdma_GSM, on 19 mai 2017 - 16:40, said:

Au cumparat Telemobil ptr ca ei aveau licenta in 2100Mhz ptr 3G , iar pasul urmator este unificarea celor 2 companii ( la nivel juridic in ideea de a creea o singura entitate ):
http://www.zf.ro/bus...mobile-16228533


Chiar nu s-a imbunatatit nimic in ultima perioada ?
Cred ca problemele a aparut de cand s-a trecut de pe echipamentele Ericsson la ZTE .
In viitor se pare ca se face swap inapoi la Ericsson

Antene, feed-eri si finale radio nealiniate, subcontractori de slaba calitate. Toate acestea duc la un astfel de rezultat.

#32
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postsamebo, on 19 mai 2017 - 13:53, said:

Interesant era sa anunte ca au dat drumul la retea, nu ca fac un demo intr-o sala Posted Image
Parca vad ca iar concurenta va fi prima care va avea retea functionala cu acoperire decenta si ei nici macar in hartii nu o sa aiba proiectul 5G Posted Image
In Romania, nu exista nici macar acoperire decenta in 3G.

#33
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Asta asa este... stau prost si in orase, mai ales pe partea de indoor.

#34
LTE_wcdma_GSM

LTE_wcdma_GSM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 24.01.2017

View PostRealThing, on 19 mai 2017 - 16:45, said:

Daaa, stii de cand au proiectul ala on hold? Cam de 1 an asa. Si mai interesant este faptul ca, pana nu se primeste din partea instantei ok pentru transmiterea pe noua entitate juridica a licentei, e tot fix 0. Ok-ul trebuiau sa-l primeasca anul asta in aprilie (nu stiu daca l-au si primit). Ma rog, discutam subtilitati aici, au cumparat Telemobil de nu stiu cati ani, si tot in stadiul de roaming national pe 3G sunt.
Chiar crezi ca detaliile sunt disponibile ptr oamenii de rand ( si in primul rand grecii nu sunt chiar asa de prosti ) iar faza cu roaming nu are nicio treaba in acest caz , este  doar ptr a muta niste bani dintr-o parte in alta .
Nu este acelasi tip de roaming care il intalnesti in cazul Orange - Telekom sau Vodafone- Digi

#35
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006
Stiu, multumesc de info :)

#36
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Vai de mama lor, si 5G unde vor? Doar in Bucuresti si cateva orase mari din Romania?

Ei au o acoperire de tot rahatul in toate tehnologiile.

Vor sa faca o treaba? Sa dea drumul la VoLTE + VoWifi, cu acoperire 4G de 100% in toata tara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate