Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Mașini electrice īn Romānia

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#91
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
Totusi de de loganul ala electric nimic? Am vazut ca e omologat rar.

#92
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
https://a.msn.com/r/2/BBBth5X?m=en-us
ce ziceti de previziunile de mai sus?
Se pare ca India si China se misca repede in directia electrice. Altfel, la populatia aia, ii omoara smogul.

#93
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
NOUTĆȚI RABLA și RABLA PLUS
Romānii au rezervat īn mai pužin de 6 zile de la startul programului, 10.000 de tichete electronice prin programul Rabla Clasic. Ŗi programul Rabla Plus a īnceput īn foržć, fiind rezervate 69 de maŗini 100% electrice, fažć de 39 cāt au fost achizižionate pe īntregul program din 2016.

#94
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Iar vor veni "cunoscatorii" zicand ca electricele nu sunt pt Romania, dar uite ca se vand din ce in ce mai bine.

#95
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Dar un Renaul Twizy, care e vreo 7k euro, nu-l plateste integral statul.

#96
Octavian_M

Octavian_M

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.02.2008

View PostMar-zZz, on 29 mai 2017 - 18:59, said:

Dar un Renaul Twizy, care e vreo 7k euro, nu-l plateste integral statul.

Din curiozitate, ce procent subventioneaza?

#97
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă 69 de maşini (să presupunem că se va ajunge la 99) e mult... dacă erau 999 puteam zice că e bine.
Deocamdată cred că mai multe şanse au hibridele.

#98
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007

View Postdarkstar94, on 19 mai 2017 - 13:32, said:

Salutare! De curând am observat că Tesla are de gând să aducă Superchargere și în România. Într-adevăr, va mai dura ceva până vei putea merge prin țară cu o mașină 100% electrică, dar eu zic că în 2-3 ani va fi posibil. Momentan în țară sunt vreo 150 de stații de încărcare conform https://www.plugshare.com/

Acum că statul oferă 10.000 de euro nerambursabili la cumpărarea unei mașini electrice noi, credeți că vom vedea mai multe astfel de mașini în țară? Aveți de gând să cumpărați o astfel de mașină?

Personal, consider că Tesla Model 3 este best-buy la momentul de față (încă nu e lansată, dar va fi foarte curând), însă nu știu dacă se vor acorda acei 10k de euro, pentru că nu există reprezentanță Tesla în țară.
Ceva proprietari de mașini electrice? Păreri, sfaturi?

Din punctul meu de vedere produsul nu este suficient de matur, iar conditiile de exploatare impreuna cu cadrul de utilizare nu sint suficient de dezvoltate.
Am o colega care are o masina electrica, care in situatia in care este aaglomerat ia autobuzul spre casa.

Eu am de gind sa ii las pe altii sa le testeze pe banii si pe nervii lor. Cind intr-un final produsul va fi OK de cumparat probabil ca o sa il cumpar si eu.
Deocamdata insa Tesla, BMWsau orice marca electrica ma lasa rece.

#99
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016

View PostMar-zZz, on 29 mai 2017 - 18:59, said:

Dar un Renaul Twizy, care e vreo 7k euro, nu-l plateste integral statul.
Twizy este cvadriclu nu este īncadrat ca si autoturism. Cel mai ieftin din gama Renault este Zoe

#100
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
In 2020 va scoate Maserati o versiune electrica. Cine cumpara ? Posted Image

Edited by User107, 03 June 2017 - 19:20.


#101
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
azi circuland prin oras, am vazut un BMW electric, negru cu galben, arata super bine. ideea este ca e de dorit sa intre si pe piata noastra electricele. pe de alta parte, ne tot plangem ca producatorii nu ne ajuta cu nimic, adica statii e incarcare, serice-uri, baterii, etc. dar cum sa o faca si mai ales de ce, daca la noi nu ar cumpara, nu ar fi piata.

pana la urma si producatorii isi fac niste studii inainte de a investi niste bani in toate astea. dar cand la noi doar sta lumea si se uita ca la nave spatiale la aceste electrice, evident ca e nemultumita, pana la urma, daca nu exista cerere, ce rost ar mai avea oferta?

#102
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017

View PostUser107, on 03 iunie 2017 - 19:19, said:

In 2020 va scoate Maserati o versiune electrica. Cine cumpara ? Posted Image
eu sigur nu.
Oare e o idee buna sa fie raliurile cu masini electrice, de ex si formula 1?

#103
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postprimuministru, on 19 mai 2017 - 15:22, said:

Or fi bune prin Bucuresti unde au aparut cat de cat statii de incarcare auto, dar prin tara e jale.Dar nici asa nu renteaza prea mult, la cateva zile trebuie sa pierzi 2-3h la statia de incarcare.
Daca pleci la drum lung si ramai in pana prostului pe autostrada, ca aici e Romania nu e Germania/Franta, si la noi sunt benzinarii cam la 50-80km.... e nasol, ca nu mai tine sa rogi de unu si de altu sa-ti dea 5l de combustibil.

Măcar te-ai interesat înainte să vorbești? Ai stație până și în Focșani, numeri pe degete, capitalele de județe fără stații

#104
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostVelaxa, on 03 iulie 2017 - 23:05, said:



Măcar te-ai interesat ĂŽnainte să vorbești? Ai stație până și ĂŽn Focșani, numeri pe degete, capitalele de județe fără stații

In plus, ii recomand colegului sa numere benzinariile pe autostrada incepand de dupa Passau spre Munchen. Dar s-o faca cu rezervorul plin!

#105
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007

View PostVelaxa, on 03 iulie 2017 - 23:05, said:


Măcar te-ai interesat înainte să vorbești? Ai stație până și în Focșani, numeri pe degete, capitalele de județe fără stații

I-auzi ! Dar ce sa vezi ? Ca eu nu prea am treaba prin Fockshani, ci mai mult spre vestul tarii.Deci nu ma ajuta cu nimic faptul ca au aruncat niste statii de incarcare electrica si prin Moldova.

#106
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Vrei sa calatoresti mult in afara oraselor? Nu-ti iei electrica. Punct.

#107
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017
Deocamdata. Posted Image

#108
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016

View Postprimuministru, on 04 iulie 2017 - 08:39, said:



I-auzi ! Dar ce sa vezi ? Ca eu nu prea am treaba prin Fockshani, ci mai mult spre vestul tarii.Deci nu ma ajuta cu nimic faptul ca au aruncat niste statii de incarcare electrica si prin Moldova.
Ai la Pitesti,Latina,Craiova,Turnu Severin, caransebes, Lugoj, Timisoara 😀

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate