Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

20 de ani de telefonie mobilă (celulară) G.S.M. în România și 24 de ani de telefonie mobilă (celulară) în România

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Am uitat de duma cu telefonae cu vibraţii. "Nokia" 5110 a fost unul dintre primele cu aşa ceva; vibraţia era în... baterie!
Unele pur şi simplu sunt mai comode. Dar ştiu 2 persoane care urau celularele, dar în cele din urmă şi-au luat. Prea mare influenţa!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wItouHa2SRA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 19 May 2017 - 14:01.


#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 djl, on 19 mai 2017 - 13:42, said:

Credeam că a fost telefonul tău personal. Da' nu mai ţii minte ce era?
Mai mici erau "Benefon" (Delta şi încă vreo 2 modele), "Dancall" Logic/Prologic, unele modele de la "Nokia". Mari (gemantan, valiză) erau "Nokia" 720, "Ericcson" Hotline Combi 433 şi 450, "Philips" AP/4111, un model de "Maxon".
Ce aş fi dat să mă sune şi pe mine "proastele"   Posted Image

Ah, apropos de influenţe, te dădeai mare cu jucării din astea în primii 2-4 ani de la apariţia G.S.M.-ului.

Era 2000 USD daca retin bine, nu erau multi care sa nu ia pe firma...
Am vazut oameni care incearca sa ia pe firma si lucruri care sunt pt. casa, sa sa recupereze TVA, etc...
Am vazut desigur si oameni cu filozofie diametral opusa, care-si iau lucruri pe persoana fizica de teama sa nu le fie rechizitionate daca intra in insolventa... Posted Image fiecare cu folozofia lui, ambele valide.
Nu mai retin nici la zapp-ul purtat  2005-2008 daca avea si alt brand, dar la ala din '94-'97... O sa scriu daca imi amintesc.
Legat de proasate si urate, nu vad de ce ai fi dorit sa te sune astfel de exemplare...esti masochist ???
Pe mine nu ma intereseaza sa ma foota in ureche, si niste proaste si urate nu ma intereseaza nici in alta parte...
Legat de laudatul ca telefoane, am vazut oameni incantati de jucariile lor, ca era un motorola crown sau un sony ericossn startac foarte mic, dar altfel am avut noroc sa cunosc in general oameni decenti si modesti, nu laudarosi. Dar e adevarat ca le era greu sa nu-si exprime incantarea de proaspetele achizitii de miniaturi cu comanda vocala in '97-'98...

Edited by loock, 19 May 2017 - 14:12.


#21
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Exista lucruri carora nu le simti lipsa pina cind nu le ai. Dupa ce le-ai dobindit si vezi cit sint de utile nu mai poti trai fara ele. Asa este si cu telefonul mobil.

#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Când am zis de laudă nu m-am referit la faze de genul, "stop, m-am înoit" sau "uite ce chestie mişto mi-am luat, poate îţi iei şi tu" ci la din alea gen "am valoare". Recunosc că în alea 6 luni cât am fost la Construcţii nu m-am lăudat imediat la toţi că mi-am luat telefon de teamă să nu fiu judecat. Pe vremea N.M.T.-ului poate se trezea unul să-ţi spargă casă, că deh, ai celular, ai bani.

Recunosc cum e cu gustatul tehnlogiilor: când nu le ai, nu simţi nevoia lor. Dar după ce le-ai testat, nu mai poţi da înapoi.

#23
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
exista si telefonie necelurara?

#24
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Noncelulara da, necelulara nu am auzit :)

#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
La noi nu a fost, dar radiotelefonia (de exemplu cum era în serialul "Charlie's Angel/Îngerii lui Charlie" - cel vechi) era telefonie mobilă 0G, adică noncelulară. Deabea 1G a fost telefonie mobilă de tip celular, dar era analogică; N.M.T. era 1G. De la 2G în sus e telefonie mobilă digitală celulară.

Edited by djl, 19 May 2017 - 16:22.


#26
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
1G adică de la 1 Gigabyte.
2G adica de la 2GB.

O fi existat si telefonie M sau 512M adică 0,5G? si 0,25G?

Stiu ca erau si modemurile 56k adica 56 kbps, probabil că atunci ptr voce exista un standard de date de transmisie mai special cu banda de transfer pe la 0,5GB sau 1GB, ulterior crescută la 2-3-4GB, iar datele se trimiteau analogic prin cabluri cu rată de transfer mai mica adică 56kbps era suficient ptr că prin cabluri datele mergeau mai bine decât prin undele electromagnetice de frecevnţe situate în gama microundelor şi undelor radio, bineînteles fizic se explică fenomenul prin conductibilitatea mult mai bună a cuprului pt electroni decât ce transmisie se putea efectua prin unde radio

Initial telefonia a fost monocelulara (sau unicelulara), ulterior devenind bicelulara pluricelulara, adica monodirectionala unidirectionala ulterior deci bidirectionala (emisie receptie in acelasi aparat) si pluridirectionala cum ar fi cazul convorbirilor de tip conferinta cu mai multi receptori si emitatori

Edited by john1980, 19 May 2017 - 17:22.


#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Nu, G = Generaţie.

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 bogdan181180, on 19 mai 2017 - 13:49, said:

NU PREA SUNTETI IN PAS CU TEHNOLOGIA Posted Image))

In pass cu tehnologia ?!? Kraftwerk au afirmat in anii 80 ca telefonul e "an obsolete machine".

Edited by Ion_de_la_Raion, 19 May 2017 - 18:18.


#29
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 djl, on 19 mai 2017 - 15:15, said:

Recunosc cum e cu gustatul tehnlogiilor: când nu le ai, nu simţi nevoia lor. Dar după ce le-ai testat, nu mai poţi da înapoi.

Cu toate ca am avut telemobil din '94 si connex din '97, am renuntat lejer 5 ani in facultate la ele.
Dupa facultate am luat iar pt. ca aveam nevoie profesional.
Apropo de rezistat pana dincolo de panzele albe, nu folosesc smartphone cu o carcasa mai mare de 114mm, si 117 cu supracarcasa de silicon.
Am unul de 120mm in geanta, fara SIM, si nu vorbesc la el niciodata pt ca la 120mm deja exclud aceasta varianta.
Daca apar de 114 mm cu ecran de 4,7", cu rama de 3mm sus si 6,5 mm jos, cu rezolutie minim HD 720p, minim 3 GB RAM, minim Adreno 510 la 720p sau mult mai performant pt fullHD etc., minim 16-32 GB memorie, suport de mSD minim UHS II preferabil UHS III, colturi racordate 3mm, buton dedicat de camera cu dual stage AF - cu exceptia cazului in care are ecran cu force-touch pt buton virtual, design decent, foarte rezistent, etc., atunci o sa iau si o sa-l folosesc cu toc de curea vertical sau orizontal. Altfel never-ever.
Astetea uzuale acum sunt de 4-5 X mai mari ca suprafata fata de absolut maxim cat accept sa port.
Sony X Compact are 15mm in plus peste absolut maxim cat accept. Nu as lua nici gratis mai mare de 114mm, decat eventual sa arunc cu el duba idiotii care fac doar phableturi pe care le denumesc compacte.

Edited by loock, 19 May 2017 - 21:04.


#30
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 11.01.2007
După câte detalii exacte ai dat,aș zice să-ți faci unul pe comandă.
De curiozitate,chiar nu găsești unul pe gustul tău?Care ar fi cel mai apropiat cerințelor tale?

#31
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 bits, on 20 mai 2017 - 11:48, said:

După câte detalii exacte ai dat,aș zice să-ți faci unul pe comandă.
De curiozitate,chiar nu găsești unul pe gustul tău?Care ar fi cel mai apropiat cerințelor tale?

E o prapastie catastrofala intre ce vreu si ce exista, nu se apropie nimic de ce vreau.
De altfel nici nu ma intereseaza doar sa se apropie.
Nici macar nu e un raspuns la idiotenia producatorilor de a ignora cererea a peste doua miliarde de clienti.
As refuza altceva si fara sa adaug un raspuns pe masura ofertei idioate.

Sharp a facut de mai multi ani mai multe modele cu rama sus intre 1 si 3mm in f. de model.
Dar jos aveau rama inca nesimtit de lata, deci nu se incadreaza in dimensiune.
Au pus ecran de 4,5" pe 124mm, eu vreau de 4,7" pe 114mm.
Apoi au pus de 4,7" pe 126mm, deci si mai mare.
In prezent le fac si mai mari, 130 si peste, au marit ecranul la 5", au marit rama de sus, etc.
Sony Z3C si Z5C au de 4,6" pe 127mm.
Sony X compact are de 4,6" pe 129mm si specificatii apropiate de ce vreau, dar e mai mare cu 15mm decat maxim cat accept si are ecranul mai mic cu 2,5mm pe diagonala.
Xiaomi a copiat designul Sharp cu rama f. ingusta sus, insa a pus ecran de 6,4" nu de 4,7"...
Vreau ecran de 4,7", rama de 3mm sus ca sa poata fi racordate colturile, rama de 6,5mm jos cu butoane fizice pe fata, plus cel dedicat de camera pe lateral cu dual stage AF.
Trebuie sa-i pun si supracarcasa de silicon, care mai adauga ~ 3mm, deci daca gol trece de 114mm nu ma mai intereseaza deloc. Daca are niste zecimi de mm peste 114, treaca mearga, tolerez; 115 insa nu, deci cu atat mai mult complet exclus 129. Nu-mi place nici designul la X Compact....
Am de 120 si nu-l folosesc pt ca e deja mult prea mare. Il tin in geanta fara SIM.

Edited by loock, 20 May 2017 - 12:28.


#32
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
De ce-l ti fara sim? e cu cdma?

Sau il folosesti in loc de tableta?

De fapt tableta e un telefon mai mare

#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 john1980, on 20 mai 2017 - 19:39, said:

De ce-l ti fara sim? e cu cdma?

Sau il folosesti in loc de tableta?

De fapt tableta e un telefon mai mare

E GSM, dar e deja prea mare pt. un telefon la 120 mm, si il tin doar in geanta.
Il mai folosesc pe post de calculator, chit ca am si pe telefon unul chiar mai bun.

Mie imi plac telefoanele cat mai mici, si 114mm deja este foarte mare - maximul acceptabil pt. mine.
Asa ca idee, Lumia 620 si Iphone4/4s au 115,2 mm, deja cu 1,2 mm peste maxim cat vreau.
Insa Lumia 620 are ecran de 3,8" si 4s de 3,5", prea mici.
Incape pe 114mm ecran de 4,7" cu rama de 3mm sus si 6,5mm jos.

Tabletele imi plac mai mari, de 10-12", preferabil cu rama cat mai ingusta daca au peste 10".
Am folosit si mai mici, si de 6-7-8", in anumite situatii sunt OK mai mici, mai aproape de phablet, dar in general prefer de minim 10", preferabil 12+" daca au rama foarte ingusta.
Am folosit si tablete de 18", insa ce trece de 10" sau 12" cu rama f subtire, devine cam incomod.

La monitoare prefer de 20-22"-23+", dar deja la 23-24" ma ametesc pt ca trebuie sa urmaresc si detalii si ansamblu, si trebuie sa ma uit repede si in stanga si in dreapta prea des...

La televizoare prefer de minim 43", si daca rezolutia video disponibila este suficient de mare, si distanta pana la ecran este corespunzatoare, atunci poate sa fie si mult mai mare de atat.
Am luat in 2013 de 42" pt ca de 43" nu am gasit atunci in RO un model la care sa pot seta imaginea acceptabil.

Edited by loock, 21 May 2017 - 00:49.


#34
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
1,2 mm ii mai iei la pila.

#35
crocodildundee2007

crocodildundee2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 26.11.2007
rad si nu ma mai satur.... :-))))))

#36
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
Referitor la dimensiunile ecranelor cat o fi cel mai mare dimensiune de ecran?
De ex sa se fabrice un ecran imens care sa-l pui la PC la placa video prin cablu vga sau dvi si sa se uite 1000 sau 5000 oameni la acel ecran. Dar nu facut din mai multe ecrane mici. Asa cum exista boxe f mari la care asculta mii de oameni muzica la concerte tot asa si ecran mare, de ex pui un asa ecran mare langa bucuresti pe campie si la acel ecran sa se uite lumea pana la ploiesti si sa se vada si de pe munti din valea prahovei

Daca tot fac astia recorduri idioate la cel mai mare smitel, cel mai mare chiftea, cea mai mare clatita sau placinta cu ce naiba de ce nu ar face si ceva tehnic util si interesant cu record. Plus ca s-ar face si multe experiemnte cu asa ceva, de ex propagarea imaginii prin aer la distante mari, influenta particulelor atmosferice

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate