Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Rabla Plus 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013
http://www.autoexper...-noutati-aduce/

  În 2017, valoarea primei de casare pentru Programul Rabla Clasic va rămâne de 6.500 de lei. La prima de casare se adaugă și un bonus suplimentar de 1.500 lei, pentru vehiculele care emit mai puțin de 98 g CO2/km.
Cea mai mare noutate din acest an se referă la subvenția pentru cumpărarea de mașini electrice și hibride. Astfel, Programul Rabla Plus va aduce în acest an un ecobonus de 10.000 euro, pentru achiziția de modele 100% electrice, respectiv de 20.000 lei, echivalentul a 4.400 euro, pentru cumpărarea unei mașini cu propulsie hibridă de tip plug-in. Bonusul va fi acordat doar pentru modelele care emit mai puțin de 50 grame de dioxid de carbon pe kilometru.

  Pentru a beneficia de ecobonusul aferent programului Rabla Plus, cumpărătorul nu este obligat să caseze o mașină veche. În plus, reducerea de 4.400 euro (10.000 euro pentru mașini electrice) poate fi cumulată și cu voucherul de 6.500 lei oferit în cadrul programului Rabla Clasic, dacă se casează și un automobil vechi. La prima de casare se adaugă și un bonus suplimentar de 1.500 lei, pentru vehiculele care emit mai puțin de 98 g CO2/km. În final, reducerea maximă de care poate beneficia un client de mașină plug-in hibridă eligibilă poate ajunge la circa 6.000 euro.

merita achizitionarea unei masini hibrid?

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
http://www.promotor....ctrica-14204615

Articol de 2 ani, dar care e si acum actual, privind oportunitatea cumpararii unei hibride, chiar si cu Rabla 2017.

Nu banii fac diferenta, se pare!Posted Image

Edited by arab, 19 May 2017 - 09:08.


#3
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006
Care-s masinile conventionale care emit mai putin de 98g CO2 la km? Are cineva o lista?

LE.

Iata o astfel de lista, nu stiu daca e completa:

ECONOMICA.NET a făcut o scurtă şi sumară trecere în revistă a ofertelor dealerilor auto, printre cele mai ieftine maşini noi care pot fi cumpărate acum, cu emisii sub pragul de 98 de grame pentru 100 km. Cu menţiunea că lista nu este exhaustivă, iată cinci dintre cele mai ieftine maşini care pot beneficia de reducerea de 1.750 de euro.

Cel mai ieftin model Dacia care se încadrează în limita de emisii de dioxid de carbon este noul Logan cu motor de 1,5 litri diesel. Loganul cu acest motor emite doar 93 de grame de C02 la 100 km, şi are un preţ care pleacă de la 8.277 de euro, cu TVA. Aşadar, dacă veţi alege să cumpăraţi o astfel de maşină în cadrul Programului Rabla, reducerea oferită de stat ajunge la 21% din preţul maşinii, care va ajunge să coste doar circa 6.500 de euro.

Cel mai ieftin Renault care se încadrează în limita de emisii este modelul Clio Energy dCi 75. Motorul diesel de 75 de cai emite doar 85 de grame de dioxid de carbon, iar preţul pleacă de la 10.500 de euro. Aşadar, reducerea totală ar fi de circa 16%, iar maşina v-ar costa, în final, 8.750 de euro

Cel mai ieftin Ford cu emisii sub pragul de 98 de grame este un model Fiesta, varianta de motorizare 1,5 TDCi, motor care emite 94 de grame de dioxid de carbon. Preţul pleacă de la 11.513 euro. Procentual, reducerea este de circa 15%, iar preţul final al maşinii ar urma să fie de doar 9.700 de euro.

Cel mai ieftin Peugeot care s-ar încadra în limita de emisii pentru a beneficia de prima de casare combinată este un model 208 diesel, al cărui preţ pleacă de la aproape 12.000 de euro, în varianta de motorizare 1,6 BlueHDI, 75 de cai putere, motor care emite doar 90 de grame de dioxid de carbon la 100 km. Reducerea procentuală ar fi de 14,5%, iar preţul final, după aplicarea reducerii combinate, va fi de 10.250 de euro.

În oferta Citroen, modelul de oraş C1 care îndeplineşte condiţiile pentru a beneficia de prima de casare combinată este cel echipat cu motorul VTi 68, pe benzină, care emite doar 95 de grame de C02 la 100 km. Are un preţ de plecare de 10.700 de euro, şi este cel mai ieftin model găsit de noi pentru acest producător care beneficiază de cele două prime de casare. Reducerea procentuală este de 16%, iar preţul final va fi de 8.950 de euro.

Informaţiile publicate de ECONOMICA.net pot fi preluate de alte publicaţii online doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor. http://www.economica...l#ixzz4hVj2YCTM

Edited by clausio, 19 May 2017 - 10:07.


#4
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Am deja dosarul depus.
O masina pentru casat si optat pentru alta noua.
Acum vreo ora am fost la dealer si mi-a zis ca luni sau marti vine o platforma sa ridice masina pentru casat.
Am si eu vreo doua intrebari poate puteti sa ma edificati:
Am achitat R.C.A-ul la masina pentru casat pana in martie 2018. Pot cere si eventual obtine diferenta de bani pana la acea data?
Deasemenea am achitat impozitul pentru masina casata pana la 31 dec, 2017. Pot sa solocit si sa obtin diferenta de bani.
Cred ca sunteti mai multi in aceasta situatie. Haideti sa ne ajutam intre noi.

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
RCA-ul il poti solicita! Impozitul nu se restituie. Daca iti iei auto nou, nu platesti in 2017 impozit oricum, numai din 2018!

#6
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013

 1orgu, on 19 mai 2017 - 11:07, said:

Am deja dosarul depus.
O masina pentru casat si optat pentru alta noua.
Acum vreo ora am fost la dealer si mi-a zis ca luni sau marti vine o platforma sa ridice masina pentru casat.
Am si eu vreo doua intrebari poate puteti sa ma edificati:
Am achitat R.C.A-ul la masina pentru casat pana in martie 2018. Pot cere si eventual obtine diferenta de bani pana la acea data?
Deasemenea am achitat impozitul pentru masina casata pana la 31 dec, 2017. Pot sa solocit si sa obtin diferenta de bani.
Cred ca sunteti mai multi in aceasta situatie. Haideti sa ne ajutam intre noi.
ce trebuie sa contina dosarul?

#7
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Copie legalizata dupa Cartea de identitate a masinii.
Copie legalizata dupa certificatul de inmatriculare.
Copie xerox dupa buletin sau Carte identitate a proprietarului masinii care urmeaza sa fie casata.
Certificat fiscal de la circa financiara de care apartine proprietarul. Trebuie sa reiasa ca nu are datorii neplatite.
Este imperios necesar ca adresa din Cartea masinii si a cetificatului de inmatriculare sa fie aceiasi.
Eu aici am avut o mica problema.
Adresa unde locuiesc s-au schimbat nr. postale de vreo 3 ori in 5-6 ani. Pe carte aveam aceiasi strada dar alt numar. Pe certificat la fel, iar pe C.I. alt nr. la casa.
Am rezolvat la primarie unde am solicitat si primit o hartie in care se mentiona ca s-au schimbat nr. postale.
Se poate obtine si de la circa sau sectia de politie de care apartineti.
Am alergat nitel. Sa vedem acum cate drumuri mai am de facut?

#8
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006

 1orgu, on 19 mai 2017 - 11:07, said:

Am deja dosarul depus.
O masina pentru casat si optat pentru alta noua.
Acum vreo ora am fost la dealer si mi-a zis ca luni sau marti vine o platforma sa ridice masina pentru casat.
Am si eu vreo doua intrebari poate puteti sa ma edificati:
Am achitat R.C.A-ul la masina pentru casat pana in martie 2018. Pot cere si eventual obtine diferenta de bani pana la acea data?
Deasemenea am achitat impozitul pentru masina casata pana la 31 dec, 2017. Pot sa solocit si sa obtin diferenta de bani.
Cred ca sunteti mai multi in aceasta situatie. Haideti sa ne ajutam intre noi.

Diferența de RCA da, prin cerere însoțită de certificatul de distrugere de la Remat.

Ce mașinuță ti-ai luat?

#9
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Logan Prestige 1/5 dCi 90CP Easy-R. Dotare full inclusiv navigare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate