Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Televizor de ultima generatie cu 2 tunere

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
March1

March1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.12.2006
Doresc sa stiu daca exista pe piata televizoare de ultima generatie cu 2 tunere(nu twin tuner sau PIP) care sa imi permita sa vizionez in acelasi timp din aceeasi sursa 2 canale tv. Multumesc..

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Si daca nu e PIP, cum le vizionezi simultan pe acelasi ecran? ca sunt cam in ceata la dorinta ta.......

#3
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
păi PIP înseamnă în esență 2 imagini. Sau cum vrei să facă, să împartă ecranul în 2 ? atunci se duce naibii factorul de aspect. Dincolo de faptul că ar fi extrem de deranjant pt ochi să ai 2 imagini mari complet distincte una lg. alta.

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sa fiu al dracului daca ma pot uita la 2 imagini simultan. Adevarul e ca nu sunt atat de genial.
Dar cu sunetul la care ma uit. Scuze, ascult?

#5
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Televizoare LED Twin Tuner - http://www.pcgarage....-twin-tuner-da/
Intri pe orice magazin online si filtrezi dupa Twin tuner

 keta, on 19 mai 2017 - 00:19, said:

Si daca nu e PIP, cum le vizionezi simultan pe acelasi ecran? ca sunt cam in ceata la dorinta ta.......
Al doilea canal tv nu va fi mai mare de 1/4 din dimensiunea ecranului. Cam asta este regula. De obicei folosesti aceasta functie cand esti pe un canal si astepti sa inceapa o emisiune pe alt canal, sa comuti imediat, fara sa pierzi inceputul, sau sa scapi de reclame. Or mai fi si alte motive.

Edited by menaloty, 19 May 2017 - 01:13.


#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 March1, on 19 mai 2017 - 00:10, said:

Doresc sa stiu daca exista pe piata televizoare de ultima generatie cu 2 tunere(nu twin tuner sau PIP) care sa imi permita sa vizionez in acelasi timp din aceeasi sursa 2 canale tv. Multumesc..

 menaloty, on 19 mai 2017 - 01:12, said:

Televizoare LED Twin Tuner - http://www.pcgarage....-twin-tuner-da/
Intri pe orice magazin online si filtrezi dupa Twin tuner


#7
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Ah, da, nu am fost atent. Scuze.

Edited by menaloty, 19 May 2017 - 01:20.


#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Nu prea inteleg ce intelegi tu prin ‘twin tuner’ de nu corespunde cerintei pe care ai precizat-o:

Despre propriile tunere, Samsung said:

What is meant by 'dual tuners' or 'twin tuners' in a Samsung TV?
Last Update date : 2016.06.14
Last updated: 20 March, 2014

A Samsung Smart TV that contains 'dual' or 'twin' tuners allows you to watch either two Freeview or two Freesat channels at the same time.

You can watch two different channels using the PIP (picture in picture) feature (which divides up your TV screen between the two channels) or you can watch one channel on the TV and another on a tablet.

You could also record the second channel's programme on a USB stick or other hard drive using the second tuner.
(sursa: <http://www.samsung.c...skp/faq/1039078>)

Ce ti-a indicat colegul @menaloty e ok sau macar aproape ok. Ce poate fi insuficient e ca daca vrei 2 canale criptate ai nevoie si de 2 sloturi CI+. Am vazut pe la Panasonic cateva asemenea modele.
LE: Unul cu 3 tunere si 2 interfete CI+ <http://www.panasonic...950e.specs.html> (Panasonic TX-65EZ950E), vezi daca e ok pentru ce ai nevoie.

Edited by sags, 19 May 2017 - 05:09.


#9
March1

March1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.12.2006

 keta, on 19 mai 2017 - 00:19, said:

Si daca nu e PIP, cum le vizionezi simultan pe acelasi ecran? ca sunt cam in ceata la dorinta ta.......
Acum am 2 televizoare unul clasic Sony si unul Loewe mai vechi care fac asta..impart ecranul in 2  si vad un canal cu sunet iar celalalt fara, pot oricand sa le interschimb daca vad ca celalt program e mai interesant...

 XON-XOFF, on 19 mai 2017 - 00:26, said:

păi PIP înseamnă în esență 2 imagini. Sau cum vrei să facă, să împartă ecranul în 2 ? atunci se duce naibii factorul de aspect. Dincolo de faptul că ar fi extrem de deranjant pt ochi să ai 2 imagini mari complet distincte una lg. alta.
Da, ecranul se imparte in 2 imagini cu cele 2 canale..oricare dintre ele o pot face mai mare sau egala cu cealalalta...doar una dintre ele are sunet si pe masura ce mi se pare ceva interesant le pot schimba din buton imediat. Credeti-ma nu este nimic obositor, dimpotriva, e foarte comod  de exemplu sa urmaresti stiri cu sunet si meciul de fotbal intr-o fereastra mai mare sau mai mica fara.

 Prien, on 19 mai 2017 - 00:28, said:

Sa fiu al dracului daca ma pot uita la 2 imagini simultan. Adevarul e ca nu sunt atat de genial.
Dar cu sunetul la care ma uit. Scuze, ascult?
Dupa cum am raspuns si celorlalti, sunetul il am doar pe una dintre imagini chiar daca ambele imagini se deruleaza online, le pot schimba oricand mi se pare celalalt canal mai interesant!

 menaloty, on 19 mai 2017 - 01:12, said:

Televizoare LED Twin Tuner - http://www.pcgarage....-twin-tuner-da/
Intri pe orice magazin online si filtrezi dupa Twin tuner


Al doilea canal tv nu va fi mai mare de 1/4 din dimensiunea ecranului. Cam asta este regula. De obicei folosesti aceasta functie cand esti pe un canal si astepti sa inceapa o emisiune pe alt canal, sa comuti imediat, fara sa pierzi inceputul, sau sa scapi de reclame. Or mai fi si alte motive.
Acum am televizoarele din casa cu 2 tunere, dar vreau ceva mai noi cu aceleasi specificatii. Astfel 1 tuner il am legat pe canal analogic iar al doilea pe digital. Imaginea pe tv se poate imparti in 2 segmente egale sau una din imagini se face din ce in ce mai mica

 2017, on 19 mai 2017 - 05:31, said:

Samsung UE48JS8500 are doua tv tinere si poti vizualiza doua programe tv diferite ( cablu/cablu , cablu/satelit , satelit/satelit )
Insa asa cum sa specificat si mai sus ai si doua inconveniente :
- nu le poti vizualiza pe tot ecranul
- trebuie sa iti alegi sunetul pentru unul dintre cele doua programe tv
Vreau un tv sa poata face split din aceeasi sursa, de ex. UPC ambele(unul analogic, altul digital)

 2017, on 19 mai 2017 - 05:31, said:

Samsung UE48JS8500 are doua tv tinere si poti vizualiza doua programe tv diferite ( cablu/cablu , cablu/satelit , satelit/satelit )
Insa asa cum sa specificat si mai sus ai si doua inconveniente :
- nu le poti vizualiza pe tot ecranul
- trebuie sa iti alegi sunetul pentru unul dintre cele doua programe tv
Multumesc, o sa verific

 sags, on 19 mai 2017 - 04:56, said:

Nu prea inteleg ce intelegi tu prin ‘twin tuner’ de nu corespunde cerintei pe care ai precizat-o:
(sursa: <http://www.samsung.c...skp/faq/1039078>)

Ce ti-a indicat colegul @menaloty e ok sau macar aproape ok. Ce poate fi insuficient e ca daca vrei 2 canale criptate ai nevoie si de 2 sloturi CI+. Am vazut pe la Panasonic cateva asemenea modele.
LE: Unul cu 3 tunere si 2 interfete CI+ <http://www.panasonic...950e.specs.html> (Panasonic TX-65EZ950E), vezi daca e ok pentru ce ai nevoie.
Cred ca asta este.Va multumesc foarte, foarte mult

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 March1, on 19 mai 2017 - 00:10, said:

Doresc sa stiu daca exista pe piata televizoare de ultima generatie cu 2 tunere(nu twin tuner sau PIP) care sa imi permita sa vizionez in acelasi timp din aceeasi sursa 2 canale tv. Multumesc..
da

 XON-XOFF, on 19 mai 2017 - 00:26, said:

păi PIP înseamnă în esență 2 imagini. Sau cum vrei să facă, să împartă ecranul în 2 ? atunci se duce naibii factorul de aspect. Dincolo de faptul că ar fi extrem de deranjant pt ochi să ai 2 imagini mari complet distincte una lg. alta.
PAP imparte in 2

#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Prien, on 19 mai 2017 - 00:28, said:

Sa fiu al dracului daca ma pot uita la 2 imagini simultan. Adevarul e ca nu sunt atat de genial.
Dar cu sunetul la care ma uit. Scuze, ascult?
Sa fii, dar e vorba de posibilitatea de a inregistra un alt canal in timp ce privesti unul. Singur.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate