Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Merita o Alfa Romeo 166

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
DrAlex1987

DrAlex1987

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.02.2016
Salutare tuturor.......

As dori cateva sfaturi dacas acizitionez un Alfa Romeo 166 2003 2.4JTD pe BG, pe care sa o si intariculez.
Am inteles ca nu ar fi o "italianca" chiar asa slaba, ba chiar ca ar fi o masina reusita.
As dori sa stiu ce considerati, daca merita achizitionata, probleme frecvente, costuri de intretinere (adr si cat m-ar duce RCA-ul, am 30de ani) etc...
Astept raspunsurile voastre aici, cu interes

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Poate ne faci un tutorial daca ai postat aici Posted Image
Alfa inmatriculata pe BG = cazan.

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
Alfa e una din cele mai stricacioase marci din lume.
Motor 2.4 inseamna impozit foarte mare.
Din 2003 e foarte veche.
Inmatriculata pe BG inseamna ca intretinerea a fost doar ca se invarta rotile.
Concluzia e ca mai bine abonament la autobuz.

Edited by Kroghy, 18 May 2017 - 21:19.


#4
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
La "intariculare" se rezolva. Problemele apar dupa.

#5
DrAlex1987

DrAlex1987

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.02.2016

 RealThing, on 18 mai 2017 - 21:20, said:

La "intariculare" se rezolva. Problemele apar dupa.


:)))) multumesc pt semnalarea greselii :))))
abia acum am realizat cat de cretin am scris thread-ul :))))))

#6
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Man, sincer, diesel, bulgaria, alfa, 2003, de ce vrei sa scapi de niste bani cu care poti face altceva?

#7
DrAlex1987

DrAlex1987

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.02.2016

 TruculMagic, on 18 mai 2017 - 21:15, said:

Poate ne faci un tutorial daca ai postat aici Posted Image
Alfa inmatriculata pe BG = cazan.


Pai sincer nu prea stiu sa fac un tutorial :)))
Iti multumesc pt semnalarea "Alfa pe BG=cazan"

#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006

 DrAlex1987, on 18 mai 2017 - 21:22, said:

abia acum am realizat cat de cretin am scris thread-ul
Se vede din titlu.
Nici un om normal nu cumpara o Alfa second.
Cauta si tu ceva bun ca Golf, Passat, Astra, Vectra, Focus, Mondeo, etc.
Alfa cu motor mare inmatriculata pe BG cred ca e combinatia ideala de asa nu.
Defapt cred ca tot ce lipseste la combinatia ta e volanul pe dreapta ca sa fie meniul complet.

#9
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Alfa e o masina de lux. 166 aia a fost 35.000 euro noua. Acum ,dupa 14 ani tu o vei lua cu....cat? 1500-2000? Tu ai idee cata tehnologie e pe cale sa se strice in masina aia? Cata s-a stricat deja si a fost carpita ca sa mearga? Motorul e tanc. Electrica, articulatiile, sistemele de siguranta, toata surubaraia....nu neaparat.
   E un cazan.
   Daca iti place Alfa totusi si nu ai bani, iti recomand 156 sau 147 mai noua, sau mai bine intretinuta. Era pe autovit o 147 cu 3000 de euro si 100.000 km aparent reali ,pe benzina. 2.4 pe o alfa (masini de peste 1.5 tone) consuma de rupe deci nu vei avea un avantaj ca ai diesel.
   Asculta de la un alfist impatimit :) NU lua o 166 veche de 14 ani pe BG.
  Daca totusi vrei o alfa, intra pe forumul lor si cere sfaturi acolo. Oamenii cunosc masinile astea pe toate partile.

#10
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
Daca ti-o da pe 100-200 de euro, s-ar putea sa merite sa incerci... de la 500 de euro in sus incep sa am dubii...

#11
DrAlex1987

DrAlex1987

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.02.2016

 Kroghy, on 18 mai 2017 - 21:25, said:

Se vede din titlu.
Nici un om normal nu cumpara o Alfa second.
Cauta si tu ceva bun ca Golf, Passat, Astra, Vectra, Focus, Mondeo, etc.
Alfa cu motor mare inmatriculata pe BG cred ca e combinatia ideala de asa nu.
Defapt cred ca tot ce lipseste la combinatia ta e volanul pe dreapta ca sa fie meniul complet.


:)))) foarte buna observatia.......
Am uitat sa mentionez ca masina se prezinta intr-o stare f buna, nu bate, nu troncane, fara erori pe tester, interiorul este full piele, impecabil as putea spune......in general pe mine m-a atras, dar voi tine cont de sfaturile tuturor de aici, deoarece  in viata e bine sa mai faci si altceva decat ce ai tu in cap

#12
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 Kroghy, on 18 mai 2017 - 21:25, said:

Nici un om normal nu cumpara o Alfa second.
Cauta si tu ceva bun ca Golf, Passat, Astra, Vectra, Focus, Mondeo, etc.

Intelege ca ciudatii care iau in considerare o Alfa nu se uita la caramizile alea de le-ai enumerat tu Posted Image. Suntem putini, accepta ca existam.
  @initiator : asta pare o Alfa OK la bani putini.....e si pe langa tine cred, Slatina parca scrie acolo
  https://www.autovit....fdd80d768  he

Edited by fightClub25, 18 May 2017 - 21:34.


#13
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Cred ca daca mai citesc de cateva ori interior full piele, ma duc la spovedit. Cu ce te ajuta interiorul ala full piele? N-am inteles asta niciodata.

Daca tot ti s-a pus pata, tester (dedicat), verificat la service autorizat, neaparat verificata geometria (de acolo vezi usor daca a fost pocnita major). In rest, sa ai fond de reparatii solid, poate ai bafta si scapi, daca nu...aia e.

Edited by RealThing, 18 May 2017 - 21:34.


#14
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 RealThing, on 18 mai 2017 - 21:34, said:

Cred ca daca mai citesc de cateva ori interior full piele, ma duc la spovedit. Cu ce te ajuta interiorul ala full piele? N-am inteles asta niciodata.

Daca tot ti s-a pus pata, tester (dedicat), verificat la service autorizat, neaparat verificata geometria (de acolo vezi usor daca a fost pocnita major). In rest, sa ai fond de reparatii solid, poate ai bafta si scapi, daca nu...aia e.

Si cum verifica serviceul geometria? hilare unele posturi. Geometria poate fi dereglata si de la un brat prost/schimbat de exemplu. La fel cum poate fi pocnita major si reparata bine incat nici autoitalia nu o sa vada ca e reparata.  Astea sunt detalii, mai ales la o masina de 15 ani pe care probabil vrea sa o cumpere cu 1500 de euro maxim estimez eu. Ne zice el imediat cat costa.
  Alfa la sh e ca si cum o cauti cu lumanarea.  E ca o bomba cu ceas.

#15
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 cavaliere, on 18 mai 2017 - 21:45, said:

  Alfa la sh e ca si cum o cauti cu lumanarea.  E ca o bomba cu ceas.

    Orice masina veche de 15 ani care a fost de lux este o bomba cu ceas.....Ia tu o 159 veche de 4-5 ani cumparata din Romania si orice problema ai la ea, vii la mine si iti decontez reparatiile :)

#16
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Nu ma obosesc sa-ti raspund, dar ai dreptate, in spatele blocului nu au cu ce sa faca geometria.

de cate ori ti-ai facut geometria masinii, de cand o ai? de curiozitate asa. Si de la ce brat o aveai dereglata?

 cavaliere, on 18 mai 2017 - 21:45, said:

Si cum verifica serviceul geometria? hilare unele posturi. Geometria poate fi dereglata si de la un brat prost/schimbat de exemplu. La fel cum poate fi pocnita major si reparata bine incat nici autoitalia nu o sa vada ca e reparata.  Astea sunt detalii, mai ales la o masina de 15 ani pe care probabil vrea sa o cumpere cu 1500 de euro maxim estimez eu. Ne zice el imediat cat costa.
  Alfa la sh e ca si cum o cauti cu lumanarea.  E ca o bomba cu ceas.


#17
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
E la noroc, cunosc proprietar super mulțumit și proprietar care a vândut-o pe bucăți după ce l-a scos din minți. Aparent 2,4 jtd este chiar fiabil spre deosebire de 2.0 benzina. Motoarele de 2,5 și 3.0 benzina au fost cele mai bune și nu au făcut probleme. Știu asta de la niște băieți care au vrut astfel de mașini neapărat, firește înmatriculate în Bulgaria.
Mai știu pe cineva care încă face naveta Italia - România cu un 2.4 jtd. Deci nu e chiar așa de rea pe cât se spune.
Cum ți-o fi norocul acuma...

#18
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 RealThing, on 18 mai 2017 - 21:50, said:

Nu ma obosesc sa-ti raspund, dar ai dreptate, in spatele blocului nu au cu ce sa faca geometria.

de cate ori ti-ai facut geometria masinii, de cand o ai? de curiozitate asa. Si de la ce brat o aveai dereglata?

Da nu te obosi, ramai odihnit. Ti-ai raspuns singur, mergi intr-o reprezentanta si cere verificare si plateste si o geometrie si vezi cum decartezi 500 600 ron minim, nu zic de BMW merc Audi unde e numai geometria 400 lei. Nu iti verifica nimeni nicio geometrie daca nu platesti sa iti faca geometria. iar in cazul unei masini de 1500 de euro valoare, ma indoiesc ca el se duce sa plateasca 150 200 euro doar pt un test si o geometrie. Dar e usor sa tastezi ineptii, somn usor.

Edited by cavaliere, 18 May 2017 - 23:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate