Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Accesare fonduri europene - creare web site - conditie obligatorie?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 10.02.2017
Sunt in cautarea unui raspuns pentru aceasta intrebare.

Stie cineva, eventual link sau text de lege, care sa arate ca exista obligativitatea, alaturi de toate cele necesare, de creare a unui web site al firmei care depune documentatie / se inscrie pentru accesarea de fonduri europene?
Daca da, acest site trebuie sa intruneasca anumite criterii, sa aiba  un anumit design, exista vreo documentatie care trebuie respectata?

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
ce fonduri europene?
fermierii, de exemplu, nu sunt obligati sa aiba nici un site.

#3
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 10.02.2017
Greu de spus pentru ce activitate sunt solicitate fondurile. De altfel nu asta cred ca are importanta.
Se pare ca exista o astfel de prevedere, care evident poate avea si exceptii pentru anumite activitati, dar care solicita crearea unui site de prezentare a activitatii firmei ce acceseaza in aceasta procedura.
Deci?

Edited by addumi, 18 May 2017 - 21:16.


#4
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010

View Postaddumi, on 18 mai 2017 - 21:12, said:

Greu de spus pentru ce activitate sunt solicitate fondurile. De altfel nu asta cred ca are importanta.
Se pare ca exista o astfel de prevedere, care evident poate avea si exceptii pentru anumite activitati, dar care solicita crearea unui site de prezentare a activitatii firmei ce intra in aceasta procedura.
Deci?
Trebuie să dai mai multe detalii dacă vrei un răspuns pe măsură.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postaddumi, on 18 mai 2017 - 20:56, said:

Sunt in cautarea unui raspuns pentru aceasta intrebare.
Stie cineva, eventual link sau text de lege, care sa arate ca exista obligativitatea, alaturi de toate cele necesare, de creare a unui web site al firmei care depune documentatie / se inscrie pentru accesarea de fonduri europene?

Obligatia asta o ai doar daca ai un proiect de tip POSDRU (cursuri pentru someri, persoane defavorizate, de ex) care presupune popularizarea de masa a proiectului pentru asigurarea transparentei, a egalitatii de sanse pentru toti care ar dori sa se inscrie sa beneficieze, de activitatile din proiect.
Altfel nu stiu sa existe o astfel de obligatie.

Edited by rosix, 18 May 2017 - 21:17.


#6
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postrosix, on 18 mai 2017 - 21:17, said:

Obligatia asta o ai doar daca ai un proiect de tip POSDRU (cursuri pentru someri, persoane defavorizate, de ex) care presupune popularizarea de masa a proiectului pentru asigurarea transparentei, a egalitatii de sanse pentru toti care ar dori sa se inscrie sa beneficieze, de activitatile din proiect.
Altfel nu stiu sa existe o astfel de obligatie.

s-a terminat POSDRU demult.
acum sunt proiectele POCU. dar schema este mai complicata. nu sunt accesibile micilor beneficiari, in prima etapa ci acelor organizatii care au capacitatea sa acceseze proiecte mari in cadrul carora sa coordoneze mai multe proiectele de-astea mici cu beneficiari finali. acesti intermediari pot fi autoritati publice, sau ONG-uri din alea mai maricele, cu capacitate organizatorica si financiara.

http://www.fonduri-ue.ro/pocu-2014

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPollux, on 18 mai 2017 - 21:29, said:


s-a terminat POSDRU demult.
acum sunt proiectele POCU.

Stiu ca s-a terminat. Ii dadeam un exemplu de tip de proiect la care site-ul face parte din proiect si trebuie facut, ca sa poata lumea sa se inscrie.
In general un proiect la care estimezi impact social (ex: constientizarea poporului despre risipa de alimente) trebuie sa ai un site in care sa prezinti un studiu, recomandari, proiect pilot, etc...

#8
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Site-ul tine de partea de comunicare/diseminare a proiectului. Lumea prefera site-ul deoarece este relativ usor de intretinut si ofera o vizibilitate foarte mare. Daca preferi sa pui la rascruce de drumuri un banner si poti demonstra/argumenta ca va fi vazut de xxxx persoane/luna go for it.
Dar cum au zis si colegii poate diferi de la program la program cerinta.

Edited by sneferu1987, 19 May 2017 - 07:42.


#9
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 10.02.2017
Am inteles si multumesc celor care au argumentat necesitatea existentei unui site pentru anumite activitati.

#10
Inkd-ro

Inkd-ro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.05.2017
De regula fondurile sunt pentru afacerea in sine, daca afacerea se desfasoara doar online, trebuie sa iti intocmesti dosarul si vezi ce raspuns primesti de la ei. Din ce stiu nu exista anumite criterii, dar marea majoritate a fondurilor inseamna sa investi banii tai si dupa ce ai realizat tot ce ai descris in dosar iti vei primi banii (in functie de fondul accesat sau vizat, % difera, poate fi 50% 90% 100%). Trebuie sa vezi exact ce proiect poti accesa si ce criterii au fiecare in parte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate