Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Somnicul de la cresa

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Monnalexxa

Monnalexxa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.05.2017
Buna fetelor
Ne gandim de la un timp daca si cum sa facem sa il ducem pe piticul nostru la cresa. Are 1 an si 3 luni, nu am cu cine sa il lasi. As vrea sa imi impartasiti din propria experienta, cum se procedeaza cu somnicul. Stiu ca difera la fiecare cresa,insa ceea ce vreau sa aflu este daca de exemplu l-ar refuza la inscriere daca ar afla ca el nu doarme singur in patut, trebuie sa fie cineva cu el in pat, cel putin pana adoarme. Iar daca se trezeste intamplator mai devreme de o ora si vede ca nu e nimeni langa el, nu mai adoarme. Stiu ca in timp l-ar putea dezvata cumva (habar nu am cum, probabil vazandu-i pe ceilalti copii), insa mi-e teama ca nu vor dori sa aiba o bataie de cap in plus.
Voi ce stiti despre asta? Sunt sigura ca exista mamici care au facut bed-share cu copilasul.

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Nu sunt fata dar iti raspund. Stiu "doamnele" de la cresa cum sa invete copilul cu somnul. Exista o perioada de adaptare de cateva zile. Vazandu-i pe ceilalti copii si al tau se va invata cu somnul singur in patut. O sa planga, eventual, cateva zile dar copiii au incredibila calitate de a se invata cu situatiile date.

#3
Monnalexxa

Monnalexxa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.05.2017
Dupa cum spuneam, stiu ca poate fi invatat sa adoarma singur.

#4
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Eu sunt tatic, sunt in aproximativ aceeasi situatie ca tine . Parerea mea e ca ar trebuii sa iti faci probleme pt perioada de acomodare decat de somnic, noi ne-am facut probleme ca nu va manca de la atcineva, nu va sta in preajma altora, nu va dormi cu altcineva in camera, va plange in continuu, astfell de lucruri.... in privinta somnului categoric nu ne-am facut probleme (chiar daca nici fata noastra nu prea adoame singura).
In principiu programul copiilor este facut de asa natura (activitate) incat dupa masa la pranz in jurul orei 12.30 copii sunt deja la somn si mare parte din ei deja dorm. E c-am acelasi principiu de seara de acasa (afara-->baie--> mancare--> somn sigur)

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Si il imbaiati zilnic? Asta numai in Romania. Eu il imbaiam maxim de 2 ori pe saptamana. Dar auzeam povesti de groaza de la rude, carat zilnic apa calda, imbaiat, nervi ...

#6
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
In principiu zilnic , dar se mai intampla si la doua zile uneori si nu e poveste de groaza, se duce singura si arata la cada.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
parerea mea este ca ar trebui sa intrebi punctual, mai exact despre cum se procedeaza in cresele x, y, z din orasul tau, atat la inscriere (daca problema cu somnul este criteriu eliminatoriu), cat si cu modul in care procedeaza personalul de la aceste crese, pentru a gestiona astfel de situatii.

te-ai documentat, sunt locuri la cresa care te intereseaza ? in orasul meu, cresele de stat sunt extrem de putine in raport cu cererea, se intra doar cu pile, relatii si ceva "atentii". iar la cresa particulara iti dai copilul doar daca ai referinte foarte bune si informatii de la cineva care are copilul acolo si e multumit(a) de conditii, pret, personal, dotari cresa, curatenie, mancare. ca si-au luat destui teapa cu tot felul de asa-zise crese si gradinite, neacreditate/neautorizate, cu personal fara calificare in domeniu, abuzuri asupra copiilor, samd.

pe de alta parte, ia in calcul si faptul ca in primii ani de colectivitate se pot tine lant tot felul de raceli, boli ale copilariei. in acest caz cum vei proceda, ai posibilitatea sa-ti iei concediu ca sa poti sta acasa cu copilul bolnav ?
avand in vedere faptul ca are 1 an si 3 luni, presupun ca vrei sa-ti reiei activitatea. situatie in care vei primi de la stat stimulentul de insertie in valoare de 500 lei/luna (daca nu l-or fi majorat), pana implineste copilul varsta de 3 ani. daca banii nu sunt o problema pentru tine, n-ar fi mai bine sa gasesti o bona de incredere, sa stea cu copilul macar pana mai creste un pic ? e drept, habar nu am cam cat se mai plateste unei bone, in prezent, pentru ingrijirea unui copil atat de mic.

nu spun ca a da copilul la cresa e un lucru rau sau ca esti un parinte groaznic daca procedezi asa. incerc doar sa spun ca se pot gasi solutii alternative, daca asta e mai bine pentru copil. pentru ca unii copii mai sensibili pot dezvolta o anxietate de separare, care se poate manifesta in fel si chip, se poate ajunge si la retragerea temporara de la cresa, si ajungi de unde ai plecat, avand aceeasi dilema - cine sta cu copilul acasa.

stiu ca in alte tari copiii sunt dati la cresa de foarte mici, pentru ca mamele au concediu de crestere copil extrem de scurt, de cateva luni. cele care se intorc la locul de munca n-au incotro, trebuie sa-si dea copilul la cresa, alternativa fiind sa renunte la job si sa-si creasca copilul pana la o anumita varsta.

#8
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
@corina , s-a majorat de la 500 la 650 lei, pana la 3 ani.

#9
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Dacă se poate, aș recomanda bonă. Sau bunici până la 3 ani. Mai crește și are timp să se obișnuiască că părinții merg la servici și se întorc, acomodarea la grădi fiind extrem de ușoară.

Mno, la Cluj e 1700-2000 de lei bona/lună - destul de scump, dar și responsabilitatea e mare.

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

 shiva, on 17 mai 2018 - 08:25, said:

acomodarea la grădi fiind extrem de ușoară.
Depinde de copil, nu se poate generaliza.

#11
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Sincer sa fiu, eu nu as recomada bona. Noi am patit o anul asta destul de nasol cu bona, am avut o bona 3 ani de zile de care copilul s a atasat foarte mult, o bona cum rar poti gasi in zilele noastre...super tipa. Problema e ca al nostru copil s a atatsat foarte tare de ea (na, isi petrece jumatate de zi cu ea) iar bona , din diferite motive, a trebuit s aplece din tara. Copilul a suferit enorm , in fiecare seara se culca planga , dimineta se trezea plangand numai cu gandul la  "bubu" al ei. Inca si acum, la 6 luni de la plecarea bonei, plange dupa ea si se manifesta in diferite moduri, se vede o schimbare majora in comportamentul ei in sens negativ. Foarte mult a suferit si odata cu ea, suferim si noi ca parinti cand o vedem asa.

Eu va sfatuiesc, daca puteti si aveti posibilitatea de crese, dati copilul la crese, mai ales la una cu referinte bune. Eu pesrsonal, in viata mea nu. mai fac prostia cu bona. Copilul poate sta si la crese foarte bine unde are toate conditiile.
Acu, bine mersi, merge la o gradinita cu program prelungit si e bine , a inceput s amai uite si vad ca incet incet isi reintra in normal.

Si da, cum s a spus mai sus, copiii imita foarte mult, daca ii vad pe altii ca dorm, vor dormi si ei, e chestie de obisnuinta.

Edited by cuculea, 17 May 2018 - 14:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate