Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Achizitie masina

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
AmunSeth

AmunSeth

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 18.05.2017
Salut !
Urmeaza sa fac o achizitie si am de ales intre urmatoarele modele in limita bugetului detinut: Mercedes Benz GLK 220/Audi Q5/Touareg (dar un model mai vechi, maxim 2010 deoarece este cam scump). Si eventual un Honda CR-V.
Ce parere aveti despre respectivele ? Ma intereseaza ceva frumos, diesel obligatoriu, de preferat manuala (daca imi sugerati automata, spuneti si de ce, poate eu sunt de moda mai veche si vad manuala tot peste automata). Intr-un timp ma gandeam si la Land Rover Range Rover Sport, dar am inteles ca nu este foarte fiabil si motorul este cam mic pentru caroseria care o detine.
Astept pareri, sfaturi, informatii.
Mersi !

P.S.: Daca n-am postat unde trebuie, imi pare rau, sunt nou pe site (nou in sensul ca acum mi-am facut cont).

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
1. Nu am auzit pe nimeni care dupa ce a condus o cutie automata de pe masina premium sa regrete manuala.
Suntem neam de mamaligari, dar ar fi cazul sa evoluam, daca ne permitem.
2. sunt mai multe modele din clase diferite. As exclude RR, iar in rest depinde de motorizare.
Touareg e 3l, celelalte 2l si caroserii diferite, nevoi diferite.

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce buget ai ?

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://media.bestauto.ro/extralarge/20170405/1627/34d6a49fe4935044ba211eb354df3797.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Te coafeaza acest Q5 din 2011?: https://www.bestauto...d=1&pictureid=1

Edited by xmanyacs77, 18 May 2017 - 19:21.


#5
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View Postxmanyacs77, on 18 mai 2017 - 19:21, said:

[ https://media.bestauto.ro/extralarge/20170405/1627/34d6a49fe4935044ba211eb354df3797.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Te coafeaza acest Q5 din 2011?: https://www.bestauto...#38;pictureid=1

   incerci sa iti vinzi masinile pe aici? e super q5 din 2011 manual si chelios cu 17 mii fara tva. chilipir.
Inititatorul ar trebui sa zica si ce buget are, insa banuiesc ca si GLK si q5 sunt fara facelift ca altfel vorbim de alte sume. Touareg e alta clasa, daca iti permiti motor de 3 litri, ia touareg. Altfel daca zici ca vrei manula, cauta glk sau q insa sut masini grele pentru motor de 2 litri. glk220 e la limita decentei la performante. de q5 nu mai zic, ala s esimte si mai lesinat.

Edited by cavaliere, 18 May 2017 - 21:34.


#6
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
"glk220 e la limita decentei la performante".....Posted Image mare atentie cum conduci, sa nu tragi si pe altii dupa tine.

#7
AmunSeth

AmunSeth

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 18.05.2017
Salut !
Bugetul este undeva la 17 mii, tras de par 18 sa zic. Initial voiam sa cumpar din Germania, dar din bugetul alocat masinii trebuia sa platesc si drumul si cam tot acolo ajung, parerea mea, daca vrea cineva sa ma contrazica sau sa ma sfatuiasca, astept cu drag.
Am vazut ca spunea cineva mai sus ca GLK sau q5 sunt masini grele pentru motor de 2l -> total neadevarat, consider ca motorul de 2.0 177 de pe Audi sau cel de 170 de pe glk sunt mai mult decat potrivite. Si da, touareg-ul este de alta clasa, de aia am specificat an mai vechi, stiu ca touareg-ul este net superior de cele specificate mai sus.
Alte variante nu ar mai fi, principalele sunt Q5 si GLK, poate, chiar si CR-V sau Tiguan, dar nu stiu. Astept in continuare pareri si sfaturi.





EDIT: Q5-ul ala de sus de vanzare e super-mega extra-evaluat. La pretul ala iei ceva mult mai bun (ma refer la an si optiuni).

Edited by AmunSeth, 18 May 2017 - 22:37.


#8
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View PostSilviugabriel1984, on 18 mai 2017 - 22:03, said:

"glk220 e la limita decentei la performante".....Posted Image mare atentie cum conduci, sa nu tragi si pe altii dupa tine.

  Daca tu ai reper masini de 100 de cai, te inteleg ca 170 de cai pe un suv 4x4 de 1800 kg ti se pare racheta. Depinde se pare si de necesitati. Se pare ca unora le e suficient. Daca nu ai pretentii sa depasesti in scurt cu 4 persoane in masina, e ok si cu 2 litri.
  Daca ai 18 k euro, ia un GLK ori q5. Uita de Tiguan sau CR-V. In 18k gasesti si x3 manual, care este si el printre cele mai bune in clasa.

#9
AmunSeth

AmunSeth

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 18.05.2017
Da, iti dai seama ca toti visam la ceva puternic si mare, dar aici e vorba de bani si de intretinere.
Si da, m-am gandit si la X3 dar am inteles ca e scumpa intretinerea in comparatie cu q5 sau GLK.

#10
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View PostAmunSeth, on 18 mai 2017 - 22:57, said:

Da, iti dai seama ca toti visam la ceva puternic si mare, dar aici e vorba de bani si de intretinere.
Si da, m-am gandit si la X3 dar am inteles ca e scumpa intretinerea in comparatie cu q5 sau GLK.

De la cine ai inteles asta? intretinerea la x3 este chiar mai ieftina decat la glk de fapt. placute, filtre, ulei sunt la fel ca la un seria 3, diferente infime.

#11
AmunSeth

AmunSeth

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 18.05.2017
Cunostinte, plus ce am mai citit de pe forumuri. Si x3-ul e putin mai scump.
Ce parere ai despre x3 la capitolul tractiune/motorizare ? E 4x4 permanente sau ? Ca nu cunosc foarte bine, nu m-am documentat.

#12
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
toate 3 sunt pseudopermanent. Difera sistemele: x3 si GLK se bazeaza pe senzori care  franeaza roata care se invarteste mai mult preiau si transmit la diferentiale care transfera cuplu la rotile celelalte, iar q5 are torsen deci mecanic.

#13
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Glk e mai înghesuit la interior dar are suspensia mai moale vs un q5. Dacă spațiul contează atunci ordinea e CR-V, q5,Glk.
Dacă te interesează taxele și întreținerea, la motor q5 e cel mai ieftin.
Dacă e sa iei cutie automata ordinea dpdv a fiabilității și întreținerii e GLK,cr-v,q5. Primele 2 cu convertizor de cuplu, revizii mai rare, mai simple, mai confortabile, mai adaptate traficului și situațiilor când mergi bara la bara sau mergi off road la viteze mici. Dsg e mai sportiv dar costisitor la întreținere, nu schimba la fel de lin, nu ii place f multe mersul cu 2km/h la semafor, are 2 ambreiaje iar mecatronicul la rulaje mai ridicate e la ghici cat mai tine.

Lista suna asa:
Spațioasă și mai bine dotata CR-V, eventual mai noua.
Q5 Spațiu ok, întreținere mai ieftina (dacă iei manuala) pt partea de motor cutie,taxe.
Glk Mai înghesuita, cutie mai buna ca fiabilitate și confortabila, comfort sporit la rulare.

Odată ce îți cumperi o automata moderna nu prea mai vrei manuala după. În afara de plecat cu scârț nu prea vad ce face mai prost automata. Schimba mai lin și mai repede, are poarta manuala, face kd pana în treapta minima corect, ești mai relaxat.

#14
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006
Ceva frumos? 3008 :D
https://www.olx.ro/o...html#6a031c3c5d

#15
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View Posthepea, on 19 mai 2017 - 11:07, said:


E super scump 3008 ala din anunt, mai ales ca este modelul fara facelift, mult supraevaluat, cu siguranta e cumparat cu maxim 8 mii de la licitatii. Cat despre partea de hibrid e o gluma buna, in cazul peugeotului. Consumul ala la 130 este facut fix pt poza, probabil la vale, masina consuma mediu intre 5 si 7+ extern, electricul functioneaza doar pana in viteze de 50 si tine cam 3 km daca nu pleci mai energic de pe loc.
Eu zic sa ramai la ceva suv premium daca tot ai 18 mii euro, GLK q5 x3, in functie de ce gasesti si ce iti face cu ochiul in prinvinta dotarilor. Tine cont ca la glk, absolut toate au impozit de 850 lei anual intrucat are 2143 cmc. Fata de q5 si x3 care au impozit de 180 de lei anual. glk-ul e pe platforma de w204, usor inghesuit la interior, insa masina e tanc la fiabilitate in rest.

#16
AmunSeth

AmunSeth

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 18.05.2017
Am inteles baieti, mersi mult, stiu inspre ce o sa ma orientez acum. Daca mai are cineva de adaugat ceva, puteti sa mai lasati topic-ul dechis.
Daca nu, In 1-2 zile sa-l inchideti.
Mersi mult si apreciez !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate