Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Militari Rasaritului. Strada Rasaritului nr. 3

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
catal1n2000

catal1n2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 22.06.2009
Deschid acest topic pentru blocul de pe Strada Rasaritului nr. 3

http://militarirasaritului.ro/

La prima vedere Beneficiarul Ion Ioana Carmen pare sa nu respecte din start Autorizatia de constructie emisa de primarie ce stipuleaza ca imobilul are P+2E+M. In realitate blocul va avea S+P+2E+2M, dupa cum se paote vedea si pe site-ul de prezentare.  Probabil intentioneaza sa obtina ulerior o autorizatie.

Pe de alta parte aceasta doamna Ion Ioana Carmen pare sa fie aceeasi persoana care a construit imobilul de la adresa Iuliu maniu nr 19 care a fost declarat ca imobil de birouri, dar in realitate s-a construit un bloc de apartamente fapt ilegal.

Asa ca atentie la achizitia in acest imobil.

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Nu tot ei au facut si imobilul de pe strada Orsova?

#3
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
La puşcărie !!!Posted Image

#4
catal1n2000

catal1n2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 22.06.2009

View Postcolombo2003, on 18 mai 2017 - 16:24, said:

Nu tot ei au facut si imobilul de pe strada Orsova?

Cel de mai jos apare facut tot de aceasta doamna:
http://apartamenteno...cii&pag=contact
Autorizatia este tot pentru P+2+M, dar in realitate pare de P+3+M.
Cred ca ii mai raman materiale si mai face un etaj :)).

#5
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
oribila amplasare

#6
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Ce tare.A iesit in consola cu et. 1 si 2, si apoi si cu mansarda in consola etajelor 1 si 2(cum ar veni a iesit in consola consolei). Reclamatie la Primarie si la ISC (inspectoratul de stat in constructii) pentru nerespectarea proiectului.Sa raspunda si cel care a facut receptia la finalizarea lucrarii,cate apartamente are in proiect,cate sunt de fapt in realitate,cate locuri de parcare sunt in proiect,cate sunt in realitate.Vor gasii o sumedenie de nereguli.

Edited by C63AMG, 19 May 2017 - 08:26.


#7
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
Cum s-o comporta blocul la un cutremur? E in regula sa construiasca in consola asa?

#8
catal1n2000

catal1n2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 22.06.2009

View PostC63AMG, on 19 mai 2017 - 08:23, said:

Ce tare.A iesit in consola cu et. 1 si 2, si apoi si cu mansarda in consola etajelor 1 si 2(cum ar veni a iesit in consola consolei). Reclamatie la Primarie si la ISC (inspectoratul de stat in constructii) pentru nerespectarea proiectului.Sa raspunda si cel care a facut receptia la finalizarea lucrarii,cate apartamente are in proiect,cate sunt de fapt in realitate,cate locuri de parcare sunt in proiect,cate sunt in realitate.Vor gasii o sumedenie de nereguli.

O sa arate ca un trunchi de piramida intors. :)) sau ca o ciuperca
Eu nu inteleg cum este posibil asa ceva. Partea grava este ca anumite persoane chiar cumpara in astfel de blocuri.
In plus preturile nu sunt tocmai mici.

#9
TnsTns

TnsTns

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.12.2016
Locuiesc pe Rasaritului, literalmente peste drum de amplasarea noului bloc, in chirie.

Cel mai mare dezavantaj  este faptul ca strada este supra aglomerata. De nenumarate ori am gasit masina lovita sau zgariata. Plus ca este foarte mult praf.
Nu am vedere catre strada asa ca nu ma pot prununta asupra zgomotului.
Dar faci 5 minute maxim pana la metrou.

Nu pot vedea santierul pentru ca au pus un gard de tabla.

#10
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Aruncati un ochi si pe topicul Azurului 25, la ultima pagina,  https://forum.softpe...536-Azurului-25 , sa vedeti acolo marlanie imobiliara.
Problema e ca atat timp cat locuitorii din zona nu protesteaza in niciun fel, astia isi vad de treaba ca si cum totul ar fi ok. Ba chiar unii dintre dezvoltatorii imobiliari adauga etaje noi cladirilor pe parcurs (in faza de constructie). Iar mansarda este o alta gaselnita ce nu poate fi atacata in instanta. Mansarda aia e de fapt un etaj la fel ca toate celelalte, doar ca acoperisul e facut in asa fel in cat sa para ca fiind o mansarda.
Deci, in mod normal, pe aceste terenuri aflate intre blocuri, un zone super aglomerate, ar fi trebuit sa se construiasca cladiri nu mai inalte de 2 etaje (P+2). Dar cu mansarda si cu inca un etaj adaugat la proiect pe neve, mai toate blocurile ajung sa aiba in final 4 etaje.

Edited by borhot, 19 May 2017 - 16:21.


#11
catal1n2000

catal1n2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 22.06.2009

View Postborhot, on 19 mai 2017 - 16:09, said:

Aruncati un ochi si pe topicul Azurului 25, la ultima pagina,  https://forum.softpe...536-Azurului-25 , sa vedeti acolo marlanie imobiliara.
Problema e ca atat timp cat locuitorii din zona nu protesteaza in niciun fel, astia isi vad de treaba ca si cum totul ar fi ok. Ba chiar unii dintre dezvoltatorii imobiliari adauga etaje noi cladirilor pe parcurs (in faza de constructie). Iar mansarda este o alta gaselnita ce nu poate fi atacata in instanta. Mansarda aia e de fapt un etaj la fel ca toate celelalte, doar ca acoperisul e facut in asa fel in cat sa para ca fiind o mansarda.
Deci, in mod normal, pe aceste terenuri aflate intre blocuri, un zone super aglomerate, ar fi trebuit sa se construiasca cladiri nu mai inalte de 2 etaje (P+2). Dar cu mansarda si cu inca un etaj adaugat la proiect pe neve, mai toate blocurile ajung sa aiba in final 4 etaje.

Daca te uiti atent acest bloc are suprafata mai mare la mansarda decat la parter sau etajul 1 de exemplu. Sunt prin Militari si blocuri cu 3 nivele de masarda.

#12
catal1n2000

catal1n2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 22.06.2009
Cateva poze. Muncitorii nu au niciun fel de echipament de protectie.

Attached Files



#13
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Inca din faza sapaturilor mi-a atras atentia in mod deosebit adancimea/inaltimea fundatiei. Mai ales pentru un bloc de 4 etaje... Mi-e ca pana la finalul lucrarilor cladirea o sa ajunga la vreo 6 etaje in total. Ceva de genul, P+4+2M. De fapt as putea chiar sa pariez ca asa o sa se intample. Strategia asta cu suplimentarea etajelor in faza de constructie a fost aplicata la toate blocurile construite in zona, in ultimii ani. Inclusiv la blocul C2 din complexul Gran Via Lujerului, bloc care in proiectul initial avea 10 etaje mari si late dar la care s-au mai adaugat pe parcurs inca doua etaje, asa, din condei. Tac-pac. Ma intreb oare cat o fi spagile pentru construirea unui etaj in plus?

Edited by borhot, 24 May 2017 - 23:42.


#14
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.06.2006
Acolo va fi parcare subterană si la parter Mega Image. Am sunat sa ii intreb de acte si au zis ca au un notar in zona. I-am zis ca vreau niște clauze in contract sa stiu pe ce dau banii si cica sunt primul care cer acest lucru, restul se duceau si semnau dar nu știau pe ce :).
Blocul asta e parfum pe lângă cel care se construiește la 50m de el si care e la 2m de o casa si la 3-4 m de celălalt bloc. :)

#15
roitza

roitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.12.2008
Dau si eu de cineva pe aici care a cumparat in acest bloc sau are informatii? M-ar interesa si pe mine, si am intelesc ca mai sunt doar cateva apartamente disponibile.

#16
GeorgeCaz

GeorgeCaz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.11.2017
Salut, am cumparat eu un apartament aici.Spune-mi ce informatii vrei sa afli, intr-adevar, mai sunt doar cateva libere, sau cel putin mai erau cand am semnat eu actele.

#17
roitza

roitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.12.2008
Salut. Poti sa-mi spui prima data care a fost feeling tau general in legatura blocul asta(calitate,oamenii de legatura,pret,etc)?

Intrebari:
1) In ce stadiu se preda apartamentul?
2) Ai avut pe cineva specializat in constructii care sa analizeze putin blocul? Structura de rezistenta, calitatea materialelor, etc.
3) Are parcare?
4) Cum ti s-a parut omul de legatura? Am fost si eu la o vizionare si mi s-a parut putin cam shady.

#18
GeorgeCaz

GeorgeCaz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.11.2017
Primul feeling a fost unul okay, pentru ca dupa 2-3 luni de cautari in sfarsit am gasit ceva care satisface toate cerintele mele, sau aproape toate.Are avantaje si dezavantaje, dar eu consider ca avantajele castiga.In primul rand, am cautat ceva aproape de metrou ( blocul este la 3 minute de mers lejer fara de Gorjului si 6-7 minute de Lujerului), am cautat bloc nou si pret decent.Avand in vedere ca am mai vizualizat apartamente, precum unele in Sector 3(marginea sectorului 3), care erau efectiv in camp, cu suprafata asemanatoare si predare in aceleasi conditii, dar la un pret cu cel putin 5 mii de euro mai mare, am decis ca aceasta este cea mai buna varianta.Din ce am vazut, ca si calitate pare okay, nu pot sa ma pronunt prea tare in legatura cu asta pentru ca nu am  experienta.Oamenii de legatura sunt cu bun simt, nu  am intrat in discutii personale cu ei, doar scurt si la obiect despre apartament.Singurul inconvenient, suprafata, care este un pic sub asteptarile mele, dar cum spuneam, tinand cont ca am vazut apartamente intr-o zona mai proasta, mai scumpe, cu suprafata asemanatoare, mi-am dat seama ca asta e 'piata', sa zic asa.

1) Apartamentul se preda exact cum scrie aici : http://militarirasaritului.ro/
2) Nu am avut pe cineva specializat
3) Nu are parcare, asta-i alta problema, dar care pe mine nu ma priveste momentan
4) Cum spuneam, n-am intrat in discutii foarte amanuntite cu el, intr-adevar e un pic cam rece, dar are bun simt

Din cate am inteles la parter o sa fie mega-image, iar la subsol posibil sala de gimnastica.Pretul apartamentelor se  poate negocia.Per total eu sunt multumit de alegere.

Edited by GeorgeCaz, 19 January 2018 - 17:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate