Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Amenda? Mandat de aducere

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
daca la dosar nu exista dovada ca ti s-a comunicat citatia, poti sa ii ignori in continuare linistita.

#20
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

 iuliean50, on 18 mai 2017 - 17:34, said:

Initiator, nu trebuie sa crezi ce ti-a transmis fostul...prieten care inteleg ca este parte in proces! Mandatul de aducere in instanta nu se elibereaza cu usurinta si nu se aduce la cunostiinta partilor din proces atunci cind este  emis!
In cuprinsul citatiei ti se comunica faptul ca in caz de neprezentare poti fi amendat si adus cu mandat de aducere.
In momentul in care esti adus cu mandat de aducere (de catre politisti sau jandarmi), ti se inmaneaza o copie dupa acesta, fiind intocmit un proces-verbal in acest sens.

biancawild, sfatul meu este sa te prezinti la urmatorul termen.

Edited by Dau, 18 May 2017 - 21:14.


#21
biancawild

biancawild

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.04.2017

 Dau, on 18 mai 2017 - 21:10, said:


In cuprinsul citatiei ti se comunica faptul ca in caz de neprezentare poti fi amendat si adus cu mandat de aducere.
In momentul in care esti adus cu mandat de aducere (de catre politisti sau jandarmi), ti se inmaneaza o copie dupa acesta, fiind intocmit un proces-verbal in acest sens.

biancawild, sfatul meu este sa te prezinti la urmatorul termen.

Iti multumesc tare mult pentru raspuns. Tuturor le multumesc.

Cu siguranta ma voi prezenta, sub nici o forma nu voi lipsi. Nu e vorba de nici o incercare de a-l incurca pe tip. Este pentru prima data cand mi se intampla asa ceva. Am incercat sa anunt la judecatorie faptul ca ma voi prezenta, mi s-a spus intr-adevar ca s-a emis respectivul mandat, am vrut sa aflu ce presupune acest lucru insa tipa mi-a spus ca nu ofera consiliere juridica... of! Merg, si chiar daca nu as fi avut in gand sa merg, tot ar fi fost obligatoriu. Oricum, eu inteleg ca voi fi amendata indiferent daca am de gamd sa ma prezint de bunavoie sau nu. O sa vad ce va fi.

Multumesc!

#22
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
da, amenda poate veni (sau nu, nu e neaparat obligatoriu) pentru faptul ca ai ignorat precedentele 2 citatii.

daca s-a emis mandat de aducere sa stii ca e f posibil sa vina in dimineata acelei zile niste domni sa te conduca ei catre instanta de judecata. aia e, scoti drumul plus ca poate e aglomeratie astia au prioritate ajungi mai repede.

#23
adrianmc1912

adrianmc1912

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 13.03.2017

 BogzaG, on 18 mai 2017 - 20:15, said:

daca la dosar nu exista dovada ca ti s-a comunicat citatia, poti sa ii ignori in continuare linistita.

Citatiile alea au niste proceduri de inmanare,inclusiv prin afisare asa ca nu o mai invata sa ignore.

#24
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
afisarea este egala cu zero, cata vreme nu i s-a dat citatia in mana si nu a semnat pe recipisa pentru citatie.
doamna putea fi plecata doua luni in spania, iar citatia s-o fi pus postasul pe usa si s-o fi luat vantul.
nu mai prosti lumea.

#25
biancawild

biancawild

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.04.2017

 BogzaG, on 25 mai 2017 - 19:10, said:

afisarea este egala cu zero, cata vreme nu i s-a dat citatia in mana si nu a semnat pe recipisa pentru citatie.
doamna putea fi plecata doua luni in spania, iar citatia s-o fi pus postasul pe usa si s-o fi luat vantul.
nu mai prosti lumea.

Nu am semnat niciodata pentru nimic, m-am trezit cu ele in cutia postala, atat. Multumesc :)

#26
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
@bianca . amenda daca ti-a dat-o , la momentul prezentarii iti va fi anulata de instanta. cel mai probabil inca nu ti-a dat amenda ca daca iti dadea deja iti venea acasa. legat de mandatul de aducere, trebuie sa te pregatesti psihic cu o seara inainte de proces ca la 06.00 AM iti bat jandarmii la usa si te invita sa mergi cu ei. nu iti pune nimeni catuse, nu te bruscheaza, atat doar ca daca nu esti setata ca a doua zi te trezesc jandarmii o sa te panichezi:)

#27
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
pai si nu ai zis cand este termenul de judecata.

#28
adrianmc1912

adrianmc1912

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 13.03.2017

 BogzaG, on 25 mai 2017 - 19:10, said:

afisarea este egala cu zero, cata vreme nu i s-a dat citatia in mana si nu a semnat pe recipisa pentru citatie.
doamna putea fi plecata doua luni in spania, iar citatia s-o fi pus postasul pe usa si s-o fi luat vantul.
nu mai prosti lumea.

Auzi,arunci tu un ochi pe procedura înainte sa spui ca prostesc eu lumea ?
Ne tot dam cu părerea pe aici si apoi întrebam cum facem contestatie împotriva pv,ca am primit amenda abuziv...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate