Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Amenda? Mandat de aducere

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
biancawild

biancawild

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.04.2017
Buna ziua!

Sunt martor intr-un proces si mi-au venit decat vreo 2 instiintari acasa dar nu m-am putut prezenta. Paratul a incercat sa ia legatura cu mine insa nu a reusit si astfel le-a spus rudelor mele ca in data de X va trebui sa ma prezint si s-a eliberat si mandat de aducere. Eu oricum aveam de gand sa ma prezint caci este deja perioada concediilor. Sunt si studenta di am si un job si mi-era tare greu sa lipsesc si stiu ca am gresit ca nu am anuntat instanta.

In concluzie: Imi poate spune vineva in ce consta un mandat de aducere si daca voi fi amendata chiar daca eu ma voi prezenta de buna voie? Ce presupune acest mandat? Va intreb ptr ca e prima oara cand patesv asta si sper sa fid primul di sa ramana ultimul proces din viata mea. E groaznic

Multumesc mult tuturor si o zi frumoasa!

#2
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Intr-o buna dimineata o sa sune la usa 2 jandarmi si te vor invita sa mergi cu ei la judecatorie.
Eventual poti sa le spui ca esti o persoana ocupata, cu job, sunt sigur ca vor intelege. Probabil o sa-ti vina si amenda acasa.
In functie de numarul dosarului, vezi cand este termenul. Daca nu vrei sa te prezinti, pleci de acasa sau nu deschizi usa. Dar o sa-ti traga o amenda de nu te vezi.

Edited by yesyesyesyo, 18 May 2017 - 13:38.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Mandatul cu aducere are doua componente de regula.Una,componenta financiara care se rezuma la o amenda destul de consistenta si a doua componenta,zornaitul catuselor.

#4
biancawild

biancawild

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.04.2017

View Postyesyesyesyo, on 18 mai 2017 - 13:37, said:

Intr-o buna dimineata o sa sune la usa 2 jandarmi si te vor invita sa mergi cu ei la judecatorie.
Eventual poti sa le spui ca esti o persoana ocupata, cu job, sunt sigur ca vor intelege. Probabil o sa-ti vina si amenda acasa.
In functie de numarul dosarului, vezi cand este termenul. Daca nu vrei sa te prezinti, pleci de acasa sau nu deschizi usa. Dar o sa-ti traga o amenda de nu te vezi.

Va trebui sa ma prezint la sfarsitul lunii. Procesul va avea loc in Curtea de Arges iar eu sunt din Bucuresti. Daca eu merg de buna voie, ada cum intentionez, tot o sa mai fiu supusa la plati?

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Chestia cu persoana ocupata,cu job,etc,.etc,.in termeni judiciari se numeste sfidarea instantei si se lasa cu amenda suplimentara.

#6
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Poti cere amanarea termenului printr-o recomandata. Dar, cu motive intemeiate. Eu am cerut amanarea intr-un proces de 2 ori, tot ca martor, dar cu justificarea ca de fiecare data am plecat de pe continent, am trimis copii dupa biletele de avion.
Oricum, nu cred ca ar mai tine acum, mai ales ca nu te-ai prezentat la 2 termene.

Edited by yesyesyesyo, 18 May 2017 - 13:45.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbiancawild, on 18 mai 2017 - 13:41, said:

Daca eu merg de buna voie, ada cum intentionez, tot o sa mai fiu supusa la plati?

De ce ai plati daca te conformezi conditiilor din citatie?
Mandatul cu aducere intra in functiune atunci cand nu se da curs citatiei.Tu in ca situatie esti?
Apropo,paratul n-are ce sa ia legatura cu tina sau sa-ti transmita ceva legat de caz.

#8
biancawild

biancawild

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.04.2017

View Postadisz, on 18 mai 2017 - 13:45, said:



De ce ai plati daca te conformezi conditiilor din citatie?
Mandatul cu aducere intra in functiune atunci cand nu se da curs citatiei.Tu in ca situatie esti?
Apropo,paratul n-are ce sa ia legatura cu tina sau sa-ti transmita ceva legat de caz.

Paratul este fostul meu prieten. Atat de idiot este. A vrut sa ia legatura cu mine si sa imi spuna dar nu a putut. :) mai bine asa

#9
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013

View Postbiancawild, on 18 mai 2017 - 13:52, said:

Paratul este fostul meu prieten. Atat de idiot este. A vrut sa ia legatura cu mine si sa imi spuna dar nu a putut. Posted Image mai bine asa

offtopic: imi vine sa imi fac cruce cand vad specimene ca tine
On topic: Dacă învinuitul, inculpatul sau martorul refuză să se supună mandatului de aducere sau încearcă să fugă, va fi adus prin constrângere în faţa organelor de urmărire penală sau a instanţei de judecată.
Prin urmare, te duci frumos acolo, vei fi audiata si cu asta basta. Situatia nu-i tocmai roz pentru tine daca nu te-ai prezentat de doua ori, domnisoara draga, un proces ii un lucru mai serios decat motivele tale de mai sus.

#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
pentru astfel de situatii exista zile de concediu fara plata. in functie de situatie, poti solicita despagubiri in instanta, inclusiv pentru costurile de deplasare si pentru ziua de munca pierduta. sa ignori pur si simplu instiintarile de la tribunal este cea mai proasta optiune posibila.

Edited by born2lose, 18 May 2017 - 14:20.


#11
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
poti sa ii ignori in continuare.
sper ca nu esti o persoana publica.
spui ca nu ai primit citatie.

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostBogzaG, on 18 mai 2017 - 14:29, said:

poti sa ii ignori in continuare.
Nu e un sfat bun.

#13
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Probabil ca nu scapi fara amenda. Ai dreptul sa ceri despagubire pentru cheltuielile de deplasare si probabil si ptr ziua de munca.

#14
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,687
  • Înscris: 22.11.2007
in general cand se apeleaza la mandat de aducere e posibil ca amenda sa fi fost deja scrisa, doar urmeaza sa o primesti.
amenda vine ca o consecinta la celelalte termene de care ai fost anuntata si nu te-ai prezentat, nu vine pentru ca s-a apelat la mandat.

amenda nu e imensa oricum (cateva milioane, dar nu stiu sigur suma).

Edited by bossake, 18 May 2017 - 15:12.


#15
biancawild

biancawild

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.04.2017

View Postbossake, on 18 mai 2017 - 15:06, said:

in general cand se apeleaza la mandat de aducere e posibil ca amenda sa fi fost deja scrisa, doar urmeaza sa o primesti.
amenda vine ca o consecinta la celelalte termene de care ai fost anuntata si nu te-ai prezentat, nu vine pentru ca s-a apelat la mandat.

amenda nu e imensa oricum (cateva milioane, dar nu stiu sigur suma).

Iti multumesc mult pentru raspuns! M-am lamurit.

#16
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Initiator, nu trebuie sa crezi ce ti-a transmis fostul...prieten care inteleg ca este parte in proces! Mandatul de aducere in instanta nu se elibereaza cu usurinta si nu se aduce la cunostiinta partilor din proces atunci cind este  emis! Sfatul meu este sa te prezinti din proprie initiativa la urmatorul termen si sa expui cinstit si corect situatia ta(studenta +job) si probabil completul de judecata v-a intelege si o sa scapi mai usor! Dar nu mai face gresala sa nu te prezinti daca ai primit(si ai semnat de primire) citatie pentru ca s-ar putea sa ajungi sa muncesti o buna perioada doar ca sa-ti platesti amenda!

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbiancawild, on 18 mai 2017 - 13:34, said:

Sunt martor intr-un proces si mi-au venit decat vreo 2 instiintari acasa dar nu m-am putut prezenta. Paratul a incercat sa ia legatura cu mine insa nu a reusit si astfel le-a spus rudelor mele ca in data de X va trebui sa ma prezint si s-a eliberat si mandat de aducere. Eu oricum aveam de gand sa ma prezint caci este deja perioada concediilor. Sunt si studenta di am si un job si mi-era tare greu sa lipsesc si stiu ca am gresit ca nu am anuntat instanta.

Esti foarte naiva. Trebuia sa-ti iei o zi libera de la job si sa te duci, in ziua in care erai citata.  Sper, spre binele tau, ca nu ai alte motive pentru care nu te-ai dus (ex: sa incerci sa-l incuri pe fostul).
Un mandat de aducere nu-ti face bine la imagine in primul rand. Vine Politia acasa, cu jandarmul alaturi si te urca intr-o duba, ca pe infractorii de rand. Iar la instanta te alegi cu amenda. E mai ok asa, pentru tine?

Edited by rosix, 18 May 2017 - 17:50.


#18
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View Postiuliean50, on 18 mai 2017 - 17:34, said:

Mandatul de aducere in instanta nu se elibereaza cu usurinta si nu se aduce la cunostiinta partilor din proces atunci cind este  emis!

Nuuu, se da asa... in secret.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate