Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Inca un topic despre un SH de 5-6000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
PeTeren

PeTeren

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.08.2012
Ziua buna!
As dori sa ma ajutati cu sfaturi,pareri,ideii cu privire la achizitionarea unui sh pana in 6000 euro.Am vazut multe topicuri pe tema asta dar fiind afon total in materie de masini nu prea m-au lamurit.
Lucrurile pe care le stiu:
-vreau un benzinar intrucat nu depasesc 15-20k pe an iar rulajul va fi in proportie de 70% intr'un oras mic din provincie
-un motor de 1.6 ar fi perfect dupa calculele mele.Poate sa fie si peste dar nu vreau sub :)
-pretul de achizitie nu poate depasi 6000 euro
-din motive inca nestiute nu vreau Logan sau sanderos cu toate ca in banii astia gasesc la anii cei mai buni.
-incerc sa evit masinile din clasa premium la vremea lor.Ex:audi a4,vw Passat si bmw'urile
-la dotari un nivel mediu de echipare este suficient.
Date fiind cele de mai sus am gasit pe piata foarte multe masini care se incadreaza cerintelor.M'am gandit ca cel mai bine ar fi sa imi aleg 3 variante si sa merg pe ele decat sa le caut pe toate :)
Din ce am vazut si mi-au atras atentia mai mult ar fi un Jetta/Focus mk2,2.5/Golf 5(am avut g3 cativa ani,acum am g4 si probabil din dorinta de a pastra traditia vreau un g5)
Cum am spus aria de selectie e mare iar problema mea e ca nu stiu ce sa caut si de aceea va rog pe voi sa ma sfatuiti.
O prima nelamurire:este diferenta mare intre hatch si sedan in ceea ce priveste portbagajul??
Multumesc.

#2
Abbathar

Abbathar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.05.2013

 PeTeren, on 18 mai 2017 - 09:11, said:

Ziua buna!
As dori sa ma ajutati cu sfaturi,pareri,ideii cu privire la achizitionarea unui sh pana in 6000 euro.Am vazut multe topicuri pe tema asta dar fiind afon total in materie de masini nu prea m-au lamurit.
Lucrurile pe care le stiu:
-vreau un benzinar intrucat nu depasesc 15-20k pe an iar rulajul va fi in proportie de 70% intr'un oras mic din provincie
-un motor de 1.6 ar fi perfect dupa calculele mele.Poate sa fie si peste dar nu vreau sub Posted Image
-pretul de achizitie nu poate depasi 6000 euro
-din motive inca nestiute nu vreau Logan sau sanderos cu toate ca in banii astia gasesc la anii cei mai buni.
-incerc sa evit masinile din clasa premium la vremea lor.Ex:audi a4,vw Passat si bmw'urile
-la dotari un nivel mediu de echipare este suficient.
Date fiind cele de mai sus am gasit pe piata foarte multe masini care se incadreaza cerintelor.M'am gandit ca cel mai bine ar fi sa imi aleg 3 variante si sa merg pe ele decat sa le caut pe toate Posted Image
Din ce am vazut si mi-au atras atentia mai mult ar fi un Jetta/Focus mk2,2.5/Golf 5(am avut g3 cativa ani,acum am g4 si probabil din dorinta de a pastra traditia vreau un g5)
Cum am spus aria de selectie e mare iar problema mea e ca nu stiu ce sa caut si de aceea va rog pe voi sa ma sfatuiti.
O prima nelamurire:este diferenta mare intre hatch si sedan in ceea ce priveste portbagajul??
Multumesc.

Salut,
In aceiasi situatie ma aflu si eu. Am vazut cam 10 masini pana acum, dintre care doar vreo 3 meritau cumparate, dar proprietarii stiau ca vand masini ok asa ca cereau mai multi bani. Ce sfaturi iti pot da:
- Cauta masina de la primul proprietar cu carte de service.
- Golf 5 nu ai sa gasesti decat adusa din Germania(samsari). Daca vrei sa te risti, treaba ta.
- La Focus 2.5 ai cele mai multe sanse sa gasesti unul ok in aceasta suma.
- Jetta pe benzina foarte rar.
- Orice ai alege, mergi cu ea la tester/service. Nu am gasit absolut nici o masina fara o mica buba(caroserie, tren de rulare, suspensie, electric). E oarecum normal la masini de peste 8 ani

Daca nu te deranjeaza ai mai multe optiuni la clasa mica: Polo, Fiesta, Ibiza.

Edited by Abbathar, 18 May 2017 - 09:20.


#3
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005

 PeTeren, on 18 mai 2017 - 09:11, said:

As dori sa ma ajutati cu sfaturi,pareri,ideii cu privire la achizitionarea unui sh pana in 6000 euro.Am vazut multe topicuri pe tema asta dar fiind afon total in materie de masini nu prea m-au lamurit.
-vreau un benzinar intrucat nu depasesc 15-20k pe an iar rulajul va fi in proportie de 70% intr'un oras mic din provincie
-un motor de 1.6 ar fi perfect dupa calculele mele.Poate sa fie si peste dar nu vreau sub Posted Image
-pretul de achizitie nu poate depasi 6000 euro
-din motive inca nestiute nu vreau Logan sau sanderos cu toate ca in banii astia gasesc la anii cei mai buni.
-incerc sa evit masinile din clasa premium la vremea lor.Ex:audi a4,vw Passat si bmw'urile
-la dotari un nivel mediu de echipare este suficient.

Din ce am vazut si mi-au atras atentia mai mult ar fi un Jetta/Focus mk2,2.5/Golf 5(am avut g3 cativa ani,acum am g4 si probabil din dorinta de a pastra traditia vreau un g5)

O prima nelamurire:este diferenta mare intre hatch si sedan in ceea ce priveste portbagajul??
Uite un tip realist care nu vrea masina premium la 6.000 euro.

Ai sanse sa gasesti o compacta buna in bugetul asta mai ales ca vrei benzina. Golf 5, Jetta, Octavia, Focus, Astra, poate si un Megane, o Kia Ceed, un Hyundai i30.

Este diferenta la portagaj intre sedan si hb dar la hb ai avantajul ca poti incarca si obiecte mai voluminoase. Daca ai nevoie de mai mult spatiu as alege un break.

Edited by Mr. Incredible, 18 May 2017 - 09:31.


#4
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
chevrolet cruze, modelul de 1.6 113 cp e o masina buna.
  e construita pe platforma Opel astra  si de obicei la aceeasi suma gasesti mai bine echipate,mai noi si mai putin rulate decat astta.
  eu am avut unul din 2010 si in 2014 an luat pe el 7400. cred ca acum are pana in 100.000 km si valoreaza maxim 5000. eu am fost multumit de masina doar ca nu era ce aveam eu nevoie atunci

#5
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
Ai destule variante ok, cu motor simplu, dar relativ gurmand.
Golf 5, Golf Plus, Touran, Seat Leon, Seat Altea, Sokda Octavia 2, toate cu 1.6.
Poti lua si un Ceed, o Toyota Auris sau Corolla, Suzuki SX4, Focus, Civic, etc.

Ideea e sa nu cumperi de la samsar si sa gasesti un proprietar care a avut grija de masina.
Uite una care mi se pare ok-ish https://www.olx.ro/o...html#2772dba279

#6
PeTeren

PeTeren

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.08.2012
Mr.Incredibe
-break ar fi cel mai bun dar din ce am vazut oferta e mai limitata.Si da am sa caut hatch sau break.
Abbathar
-eu sunt de parere ca la sh'uri in mare parte norocul conteaza,indiferent de unde e luata.Si da iau in calcul si faptul ca poate sa imi cada ceva de pe ea in primele 2 saptamani dar ma simt norocos.La golf3 din 97 luat prin 2005 nu am bagat in ea altele decat consumabile in primii 3 ani iar la actualul g4 din 2002 luat in 2014 am bagat cred ca 1500 euro in primele 6luni:) La banii astia nu visez cai verzi pe pereti.
-nu vreau clasa mica intrucat intentiinez sa o tin 4-5-6 ani si daca in familie o sa fim 3 in loc de 2 o sa fie o problema :)
-clar le duc la tester si chiar sunt dispus sa platest si un 100-150 ron pentru o verificare la reprezentanta.
-am noroc ca nu ma deranjeaza micile defecte estetice interioare sau exterioare,accept mici julituri sau zgarieturi.Mecanica sa fie cat de cat ok

#7
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
https://www.olx.ro/o...na-ID8tnQL.html
  sau asta, si automata. intamplator stiu proprietarul..masina e corect.

#8
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
era un băiat cu un altea cu 20.000 de km pe forum care vroia să o vândă. mașină nefolosită. merită să iei legătura cu el și să vezi dacă te „coafează”.

https://forum.softpe...eat-altea-2007/


doar că e diesel

la sh cumpărată de la samsar nu ține de noroc. ai 1% șanse de mașină bună la samsar și îți explic de ce:
- samsarul cumpără mașina de la cineva. nu o scoate din joben
- cineva dacă are o mașină bună nu o vinde la  prețul pe care îl oferă samsarul ci așteaptă un client dispus să plătească suma
- samsarul caută mașini care pot să fie „aranjate” ca să scoată un preț bun.
- un samsar nu are cum să vândă la un preț bun o mașină pentru că pe lângă prețul plătit, el vrea un profit (care de obicei nu e mic)

Caută doar mașini de la proprietar și verifică mașina la sânge. mașinile bune se vând într-o zi maxim (sau câteva ore)

Edited by bobalex18, 18 May 2017 - 09:59.


#9
PeTeren

PeTeren

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.08.2012

 fightClub25, on 18 mai 2017 - 09:50, said:

https://www.olx.ro/o...na-ID8tnQL.html
  sau asta, si automata. intamplator stiu proprietarul..masina e corect.
Masina se incadreaza si chiar e peste asteptari dar din pacate e sedan iar eu caut fie un break fie un hatch. O sa am nevoie de un portbagaj mai mare daca in viior o sa apara un al 3-lea mebru de familie.

#10
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
@pe teren. du-te vezi un cruze, realizeaza ca poti dormi in portbagaj si ia-l :)
  am avut si du copil mic cu masina aia, de-aia am luat-o.
  am realizat apoi ca inclusiv la doi copii mai mult portbagaj ca la un matiz nu ai nevoie :)))

#11
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Focus 2 sau Astra H de prin 2009-2010, cu motoare de 1.6, pe la 5000-5500 de euro. Sunt sanse sa se incadreze in cerintele tale si sa fie si de la proprietar. Tot ce inseamna VW il gasesti ori mult mai rulat, ori la suprapret, comparativ cu recomandarile de mai sus.
Am un prieten care are Cruze. E multumit de masina, in cei 5 ani (parca) de cand o are. Nu a schimbat mare lucru la ea si masina are undeva pe la 110000 km.

Edited by LauCalin, 18 May 2017 - 10:17.


#12
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005

 fightClub25, on 18 mai 2017 - 10:16, said:

am realizat apoi ca inclusiv la doi copii mai mult portbagaj ca la un matiz nu ai nevoie Posted Image))
Dai sfaturi bune in general dar mai dai si eroare din cand in cand. Posted Image
Ce naiba sa faci cu nevasta, 2 copii si portabagajul de 145l la Matiz? Cand ai copii ai nevoie sa pui in el carucior, bicicleta/biciclete, trotinete, jucarii tot felul de bagaje cand pleci in vacanta sau la drumuri lungi.
Nu am mai avut de foarte multi ani portbagaj mai mic de 500l, acum am de 600l si tot sunt momente cand as mai avea nevoie de unul mai mare.

Edited by Mr. Incredible, 18 May 2017 - 10:29.


#13
PeTeren

PeTeren

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.08.2012

 bobalex18, on 18 mai 2017 - 09:59, said:

era un băiat cu un altea cu 20.000 de km pe forum care vroia să o vândă. mașină nefolosită. merită să iei legătura cu el și să vezi dacă te „coafează”.

https://forum.softpe...eat-altea-2007/


doar că e diesel

la sh cumpărată de la samsar nu ține de noroc. ai 1% șanse de mașină bună la samsar și Ă®ți explic de ce:
- samsarul cumpără mașina de la cineva. nu o scoate din joben
- cineva dacă are o mașină bună nu o vinde la  prețul pe care Ă®l oferă samsarul ci așteaptă un client dispus să plătească suma
- samsarul caută mașini care pot să fie „aranjate” ca să scoată un preț bun.
- un samsar nu are cum să vândă la un preț bun o mașină pentru că pe lângă prețul plătit, el vrea un profit (care de obicei nu e mic)

Caută doar mașini de la proprietar și verifică mașina la sânge. mașinile bune se vând Ă®ntr-o zi maxim (sau câteva ore)
Din pacate la nr de km pe care ii fac(15max20k majoritatea oras nu cred ca se justifica un diesel.
Multumesc pentru sfaturile legate de samsari.Problema mea e ca nu am vazut asa multe cu unic proprietar in banii si cerintele mele.

#14
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Trebuie sa ai rabdare, sa cauti intensiv, tine banii la indemna si verifica atent fiecare masina inainte sa dai banii pe ea.

#15
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
@asta a fost smecheria cu chevrolet. cruze era astra, traxx era Mokka si captiva era Antara.
  fiind poztionata mai jos pe piata canibaliza Opel si GM au decis sa o retraga in europa. diferentele fata de opel erau prea mici.
  cand am luat eu cruze, un astra cu acelasi motor si dotari era cu 5000 de euro mai mult.
  de-asta zic ca e o gaselnita. practic iti iei astra mai noua, mai ingrijita si mult mai ieftina!

@peteren. orienteaza-te spre marci mai exotice. evita VW. samsarii nu vor sa stea mult cu o masina chevrolet si benzina. nu ar gasi client la ea fiindca romanii vor 90% diesel si VW la SH.
  ai toate sansele sa iei o masina buna de la proprietar daca eviti VW (si orice din grupul VAG)

#16
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
GM a plasat prost pe piata Chevrolet, care defapt era o alta varianta a lui Daewoo.
VW nu este canibalizat de Skoda, desi de multe ori asemanarile sunt evidente. Iar aceste asemanari nu sunt putine. Asta este diferenta dintre un marketing bun si unul prost. Asa GM a fost in rahat in timpul crizei si a si pierdul Opel nu demult. In timp ce pe VW nici macar Dieselgate-ul nu i-a doborat. Iar vanzarile din timpul crizei au fost bune.

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,896
  • Înscris: 25.06.2007

 Mr. Incredible, on 18 mai 2017 - 10:25, said:

Ce naiba sa faci cu nevasta, 2 copii si portabagajul de 145l la Matiz? Cand ai copii ai nevoie sa pui in el carucior, bicicleta/biciclete, trotinete, jucarii tot felul de bagaje cand pleci in vacanta sau la drumuri lungi.
Matizul nu-l iei ca masina de familie sau plecat vacante/ drumuri lungi. E masina de oras pt nefamilisti sau tineri fara copii. Daca-i vorba de familie cu copii, merge eventual ca a doua masina.

#18
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
@Karhu, nevoia te invata, daca nu ai incotro. stiu familii care s-au descurcat onorabil cu trabantul (aveau portbagaj pe plafon si era si Kombi) cu 3 copii si mergeau in vacanta doar la camping. luau si oale, cratite, saci de cartofi...

@laucalin. chevrolet a fost o tampenie. aveo,epica,lacetti si spark erau Daewoo.
cruze, orlando, traxx si captiva erau Opel. calitate, fiabilitate mult superioare.
si-au batut joc de brand. daca pastrau daewoo si intrau cu Chevrolet de la modelele noi, erau si acum pe piata.
  am avut 3 modele de la ei, am fost foarte multumit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate