Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Baterie externa Anker PowerCore 15600 mAh

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
eduard_edutzu

eduard_edutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.12.2014
Mi-am cumparat acum cateva zile o baterie externa Anker PowerCore 15600 mAh si vreau sa imi exprim parerea pentru cei interesati. Are o constructie foarte solida, nu scartaie plasticul pe ea, bine inchegata. Un plastic de o buna calitate, un negru mat care nu retine amprentele. Cand tii device-ul in mana se vad niste urme care dispar dupa cateva secunde. Deci, calitatea materialului este foarte buna. Masiv. Mufele USB sunt solide. Cablul intra foarte fest si nu se misca. Butonul de pe lateral, are un feedback bun. Odata apasat ne indica nivelul incarcarii cu ajutorul a 4 leduri albastre.

Este compacta si destul de usoara. Sta foarte bine in buzunarul blugilor.

In timp ce bateria externa se incarca am observat ca aceasta se incalzeste in zona superioara (unde se afla mufele USB respectiv cipurile de incarcare). Temperatura nu este foarte ridicata insa este resimtita in momentul cand punem mana pe device. Cablul oferit in pachet este de calitate, dar putin cam scurt. Insa, ma impac usor cu asta deoarece am o multime de cabluri Micro USB prin casa.

Atentie mare la ce incarcator utilizati. Aceast device se incarca la peste 2A. Initial am incarcat bateria cu un alimentator de 2A care dupa o ora de incarcare s-a incins atat de rau incat nu mai puteai tine mana pe el. Asa ca l-am scos si am incarcat bateria cu un incarcator original Huawei ce suporta un curent maxim de 4.5A cu care nu am avut probleme de supra incalzire.

Incarcarea de la 0 pana la 100% a durat fix 9 ore si 3 minute. Am sa pun mai multe poze conclusive.

In pachet se gaseste o husa din poliester, cam de slaba calitate, bateria aluneca foarte usor din acea husa. Nu o voi folosi!

Atentie! Tehnologia fast charging (IQ cum o numesc cei de la Anker) nu este compatibila cu Huawei P10. Un mare minus al acestui acumulator extern. Telefonul se incarca la maxim 1.8A. Am sa postez cateva teste de incarcare cu Huawei-ul si cati mAh are aceasta pe iesire (reali). Dar si numarul incarcarilor ce se pot realiza cu un Huawei P10.

In acest articol am sa postez doar cati mAh a absorbit aceasta din priza. Cati mAh furnizeaza o sa postez peste cateva zile. In articol veti putea gasi poze cu acumulatorul extern in sine, ambalajul, alimentatorul de 5V si 2A care s-a supra incalzit dar si alimentatorul de 4.5A de la Huawei. Timpul de incarcare, capacitatea absorbita dar si curentul de incarcare au fost masurate cu ajutorul unui USB Doctor. Puteti observa si o poza comparativa cu vechiul meu Power Bank realizat din celule 18650 recuperate.

Attached Files


Edited by eduard_edutzu, 17 May 2017 - 23:34.


#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Anker sint ok, din producatorii de top.

Fiecare producator mai spalat de powerbank-uri are vreun fel de fast charging care de fapt nu inseamna mare lucru, doar ca iti incarca "binisor" desi tot pe standardul USB vechi.

Sint si cu quickcharge (QC,2,3,etc) si probabil echivalentul lui de pe USB-C (care e destul de flexibil la oferit power) dar costa evident mai mult de obicei (si trebuie sa ai standardul pe care il suporta telefonul tau). Un lucru bun de asemenea e cind se pot incarca pe vreun standard mai bun (presupunind ca ai si incarcatorul potrivit).

Cred ca Makita aia e 3Ah (din poza) la 14.4V, adica aproape triplu pe 5V (minus pierderi).

#3
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Salut,

Si eu am o baterie externa de la Anker , modelul PowerCore 20100 mah. Sunt extrem de multumit de ea!

#4
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 ursu_zapacit, on 18 mai 2017 - 05:42, said:

am si io o intrebare.
daca am o baterie makita de 18v si 4ah si adaptor din asta
[ https://kajitsuna.tools/images/topics/2016/0515/adp05_01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

pe el scrie
input 14.4v sau 18v
output 5V - 2.1A

atunci ce capacitate am disponibila pt incarcat tel?
ma gandesc ca mai mult de 4ah din moment ce incarca la 5V si nu la 18V. nu?
14400 mAh, la 5V
insa, pentru ca bateriile externe sunt calculate pentru valoarea celulelor li ion de 3.6, folosind regula de 3 simpla, valoarea este de 20000 mAh, adica 20Ah la 3.6V

#5
eduard_edutzu

eduard_edutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.12.2014
Saptamana viitoare am sa postez capacitatea reala pe care o poate oferii pe porturi, timpul de incarcare de la 0 pana la 100% al unui P10 dar si de cate ori il putem incarca.

#6
eduard_edutzu

eduard_edutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.12.2014
Salut. Cum am promis voi reveni cu detalii asupra numarului de incarcari pentru un P10. Mai intai de toate trebuie sa rectific un lucru. Este vorba de tehnologia IQ a celor de la Anker. In topicul initial am zis ca nu este compatibila cu P10, insa aceasta este compatibila cu P10 doar ca functioneaza diferit. Hai sa va explic.

Cu incarcatorul oficial Huawei telefonul se incarca 70% in 45 minute iar restul de pana la aproape 2 ore se incarca 100%. Anker functioneaza alt fel. Am sa dau exemplu de 3 incarcari

Incarcare 1:
Start: 2%
Dupa 40 min: 48%
Dupa 1 Ora: 70%
Dupa 1 Ora si 20 min: 90%
Dupa 1 Ora si 30 min: 95%
Dupa 1 Ora si 45 min: 100%

Incarcare 2:
Start: 2%
Dupa 10 min: 13%
Dupa 30 min: 35%   
Dupa 40 min: 47%
Dupa 1 Ora:  69%
Dupa 1 Ora si 10 min: 80%
Dupa 1 Ora si 20 min: 90%
Dupa 1 Ora si 30 min: 95%
Dupa 1 Ora si 43 min: 100%

Incarcare 3:  (detaliata)
Start:  2%
Dupa 10 min:  13%
Dupa 20 min: 24%
Dupa 30 min: 35%
Dupa 40 min: 45%
Dupa 50 min: 56%
Dupa 1 Ora:   67%
Dupa 1 Ora si 10 min: 76%
Dupa 1 Ora si 20 min: 85%
Dupa 1 Ora si 30 min: 92%
Dupa 1 Ora si 46 min: 100%

Incarcare 4  
Start:  2%
Dupa 1 Ora si 45 min: 100%

Incarcare 5:
Start:  20%
Descarare completa powerbank:   28%


Dupa cum puteti vedea incarcarea este constanta. Diferenta fata de incarcatorul oficial este ca incarcarea se face cursiv nu brusc. Alimentatorul original incarca foarte rapid pana la 70% (45 minute) dar pana la 100% mai dureaza inca o ora, deci tot 1 Ora si 45 minute aprox. Powerbank-ul tot in 1 Ora si 45 minute doar ca salturile de putere sunt mai mici, incarcarea se face liniar.

Numarul de incarcari complete al unui Huawei P10  este de 4. Dupa cele 4 incarcari complete de la 2% pana la 100% Anker-ul mai furnizeaza inca 8%. Deci 4 incarcari complete.
In concluzie fast charging-ul functioneaza doar ca intr-un mod diferit. Timpul de incarcare al telefonului este egal cu cel de la incarcatorul oficial.

Am o mentiune de facut. Telefonul se incalzeste in timpul incarcarii din powerbank. Cu alimentatorul oficial sta rece. In zona cipurilor si a mufelor powerbank-ul se incalzeste usor.

Edited by eduard_edutzu, 25 May 2017 - 16:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate