Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Configuratie PC editare foto

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Pentru ca actualul computer (I5 - 2500) e pe cale de deces, trebuie sa fac un altul. O parte din componente le am (periferice, ssd-uri, placa video) iar pentru restul am un buget de 2000 de lei (modificabil in cazuri exceptionale). Ce mi-a trecut mie prin cap sa iau e mai jos iar acum am zis sa cer opinia unora care stiu mai multe.

p.s. Ca idee, cel vechi nu ma limita la lucru - pentru Photoshop nu ai nevoie de foarte multe resurse. Il schimb pentru ca da semne ca se pregateste sa crape placa de baza.

Attached File  config_computer.jpg   238.34K   72 downloads

#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Daca pastrezi carcasa de la cel vechi si iei cpu+mobo+memorii de pe bazarul ComputerGames te scoti cu un core i7 si 16GB ram in banii aia. Gasesti si combo-uri intregi.
Doar sursa merita luata noua.

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,380
  • Înscris: 08.02.2011
Nu lua placa de baza cu chipset din ala impreuna cu KabyLake ca trebuie update de bios ca sa mearga, mergi pe B250 sau alt chipset compatibil direct.

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
Altex

Attached Files


Edited by STARTREK1, 18 May 2017 - 08:27.


#5
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Salut,

Vezi atasament.

Attached Files

  • Attached File  cos.JPG   134.68K   18 downloads


#6
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010

View Postmodoran, on 18 mai 2017 - 05:42, said:

Nu lua placa de baza cu chipset din ala impreuna cu KabyLake ca trebuie update de bios ca sa mearga, mergi pe B250 sau alt chipset compatibil direct.
Sunt magazine care fac update de bios ;) Altfel placa este ok, il am si eu dar cu Skylake.

#7
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Am schimbat placa de baza cu un Z170 pro

#8
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Pai si ala are nevoie de update de bios. De ce nu cumperi atunci placa de baza B250 sau Z270? Asa scapi de update de bios.

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmiromulus, on 18 mai 2017 - 12:09, said:

Am schimbat placa de baza cu un Z170 pro
Daca iti iei placa de baza Z, ia si un procesor K, altfel o iei degeaba. Z-ul la placi de baza (Z170 pentru skylake cu support de kaby daca faci update de bios sau Z270 pentru seria kaby direct) au in plus fgara de B (150/250) posibilitatea de a face management de overclock la procesoarele K.
O placa Z cu un procesor non-K are exact aceleasi performante ca o placa B cu acelasi procesor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate