Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Incident scooter cu sofer indisciplinat 17 Mai Valea Cascadelor

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Astazi pe Valea Cascadelor pana in rondul de dinaintea autogarii Militari, am vazut o scena.
Un domn cu par alb in cap si mentalitate de primata, la volanul unui Tico, a agasat in cateva randuri un conducator de scooter.

Schema a fost astfel:
-Scooter-ul mergand pe langa bordura pe dreapta, paralel cu coloana ce se deplasa foarte lent/stationa cedand prioritate in giratoriu, intra in coloana in fata masinii respective fara a deranja; Initial, toata lumea multumita, spatiu suficient, nu as spune ca a fortat cumva intrarea, ca la momentul la care a plecat coloana, primata, vine langa scooter si literalmente incepe sa-l impinga in bordura cu ragalia lui. Conducatorul scooter-ului are un moment de "wtf, mi se pare sau da peste mine?!" ca apoi cand se contureaza din ce in ce mai clar ca asta este intentia, sa isi iasa nitel din pepeni si sa il atentioneze lovind in usa sau geam din ce am vazut.

-Soferul, pardon primata, se uita pe deasupra ochelarilor de soare la modu: bosulica, ce cauti pe doua roti pe strada mea?! si cand conducatorul scooter-ului incearca sa patrunda prin spate-stanga de data asta, il inghesuie iar, moment la care omu pe doua roti cedeaza si o ia pe stanga total ocolind si banda doi, prin axul central al drumului ce desparte cele doua sensuri.

Mie cel putin imi e sila de genu asta de maimute care au ajuns la o varsta fara sa stie de ce si care nu sunt in stare sa realizeze ca drumul este inclusiv al cicistilor indiferent de motorizare. De genu asta de specimene sunt agasati si biciclistii ...

Mi se pare firesc sa iau atitudine; m-as bucura daca as putea sa contribui cumva iar printr-o minune conducatorul scooter-ului sa vada acest mesaj si sa-i foloseasca poza cu numarul de inmatriculare.

Habar nu am, ar putea fi sanctionat printr-o amenda chiar si asa in cutia postala? m-as bucura din tot sufletul
https://i.imgur.com/qxdjHzS.jpg

Sara

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
O poza nu inseamna nimic, mai ales cea pe care ai pus-o.

#3
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu comentez ce s-a intimplat deoarece nu am filmul ...
O intrebare am eu : frecatul cu scuterul printre masini , este legal ? Asta nu poate fi considerata agresiune ?

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Poate ca mai in spate au mai avut o altercatie. Cine stie? Poate sunt dujmani de mici.
Poate ca a fost doar aia. Tico isi merita doar niste morti si atat. Nu cred ca avea prea mare viteza ca sa se puna problema de oase rupte sau ceva mai grav. Asta e! Esti in trafic, dai de prosti... invariabil.

Attached Files



#5
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
daca aveam film il postam Posted Image
Cand se baga un scooter/ciclist precum musca si taie fata din mers, poate fi interpretata ca fiind o agresiune indeed; altfel, nu vad de ce nu as intelege soferita fiind, ca avem de ajuns pe drumul acela spre locul unde avem treaba fiecare ... @86-APP zici ca trebuia sa dau peste el si sa-i iau placerea celui din fata ? Posted Image

@sorin147, putin probabil, lucrurile erau foarte ok pana a plecat coloana, scooterul fiind deja ajuns in fata masinii ...
ma rog, nu am sa incerc sa fac din asta un proces public si sa vin in apararea celui cu scooter dar mi se pare de mare ..porc; iar maine daca las masina si merg pe scooter s-ar putea sa am parte de acelasi scenariu pe motiv ca ... strada "e de mers masinile pe ea"

Edited by Sara_28, 17 May 2017 - 19:58.


#6
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Ala cu tico e un imb3cil probabil...

DAR,e si o moda acum, toti bicilistii , astia cu scutere sau motoare, sa tipe ca sunt "agresati" si "nu ne vad soferii de autoturisme, se fac ca nu ne vad suntem in pericol boohoo". DAR, defapt, e coada la semafor, da? sunt 5 masini in fata, un scuter in spate si inca 3 masini in spatele scuterului,ce face nesimtitul cu scuter?se strecoara cu viteza printre masini foarte aproape sau uneori chiar atingand masinile cu sarme sau alte parti ale scuterului. E normal ca atunci cand stai la semafor , sa te zgarie asta pe usa cu sarme si alte fiare de ii ies de la scuter/motor? sau sa se stearga de usa ta biciclistii , care de multe ori lovesc si oglinda? e normal?! daca sunt in mijlocul unei coloane, sa ramana dracu' acolo, nu sa se bage ca nesimtiti, si nici macar nu isi fac simtita prezenta, sunt foarte imprevizibili, stau la coada si deodata o taie printre masini.

spuneti si voi...e normal?!

#7
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
De obicei , eu respect biciclistii , motociclistii , etc , in trafic . Uneori nu e normal , cum se comporta , dar de dai peste careva din ei cu masina , e vina ta mereu , nu a lui . Asa ca ....lasa-i sa-si faca de cap . Chiar si cand sunt in afara localitatii , prin curbe , si un grup de motociclisti vor sa ma depaseasca , ma trag usor pe dreapta si le fac loc . Unii multumesc , altii isi vad de drumul lor .

Edited by gladiatore, 17 May 2017 - 20:18.


#8
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 gladiatore, on 17 mai 2017 - 20:18, said:

De obicei , eu respect biciclistii , motociclistii , etc , in trafic . Uneori nu e normal , cum se comporta , dar de dai peste careva din ei cu masina , e vina ta mereu , nu a lui . Asa ca ....lasa-i sa-si faca de cap . Chiar si cand sunt in afara localitatii , prin curbe , si un grup de motociclisti vor sa ma depaseasca , ma trag usor pe dreapta si le fac loc . Unii multumesc , altii isi vad de drumul lor .


buna tactica! :) oricum asa e legal, chiar daca cineva depaseste ilegal, tu trebuie sa ii faci posibila manevra sau sa revina in siguranta pe sensul sau.

#9
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Sara_28, on 17 mai 2017 - 19:52, said:

........ @86-APP zici ca trebuia sa dau peste el si sa-i iau placerea celui din fata ? Posted Image

Vezi ? Cred ca problema este la tine , nu la aia . Daca tu ai vazut ca am scris eu ceva despre violenta ....

#10
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008

 alexandrualexww2, on 17 mai 2017 - 20:09, said:

Ala cu tico e un imb3cil probabil...

DAR,e si o moda acum, toti bicilistii , astia cu scutere sau motoare, sa tipe ca sunt "agresati" si "nu ne vad soferii de autoturisme, se fac ca nu ne vad suntem in pericol boohoo". DAR, defapt, e coada la semafor, da? sunt 5 masini in fata, un scuter in spate si inca 3 masini in spatele scuterului,ce face nesimtitul cu scuter?se strecoara cu viteza printre masini foarte aproape sau uneori chiar atingand masinile cu sarme sau alte parti ale scuterului. E normal ca atunci cand stai la semafor , sa te zgarie asta pe usa cu sarme si alte fiare de ii ies de la scuter/motor? sau sa se stearga de usa ta biciclistii , care de multe ori lovesc si oglinda? e normal?! daca sunt in mijlocul unei coloane, sa ramana dracu' acolo, nu sa se bage ca nesimtiti, si nici macar nu isi fac simtita prezenta, sunt foarte imprevizibili, stau la coada si deodata o taie printre masini.

spuneti si voi...e normal?!

De e compari tu mere cu pere?
Ăla cu scuterul sau motocicleta poate poate ține 30 Km/h constant, în timp ce un biciclist nu poate, apoi îl claxonezi de-ți rupi claxonul. Dacă nu știi să-i respecți pe ceilalți, predă-ți permisul, te rog eu!

#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Daca e rosu si am loc, ma bag prin drepata pana la primu' din coloana. Daca da semnal dreapta, stau in spate in coltul lui si astept sa faca maneva. Daca nu da semnal, stau in fata lui si, ma astept (in functie de culoare Posted Image ) sa faca dreapta fara semnal.
Pana acum... sunt viu! Mai am timp...

Edited by sorin147, 17 May 2017 - 21:46.


#12
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012
L-am vazut pe acel maimutoi de sofer de tico :))).
Astazi, am vrut sa traversez strada, astept sa primesc prioritate ( nu ma arunc pe treceri ) si se opreste asta si incepe sa ma injure de morti si sa claxoneze ca un disperat.
I-am explicat ca nu e normal sa reactioneze asa, putea sa nu imi dea prioritate. A inceput sa injure non stop si i-am facut semn sa traga pe dreapta si m-am dus spre el. A plecat cu scartait de roti si cu semnul pacii inainte. Am vrut sa discut cu el sa ii inteleg apucaturile, dar poate un om la 1.80 si 100 kg a reusit sa il faca sa se sperie :). Nu sunt genul sa ma bat, pur si simplu eram curios sa stiu daca am gresit cu ceva, poate sunt eu nebun...

#13
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 KyKyKyKy, on 17 mai 2017 - 20:50, said:

De e compari tu mere cu pere?
Ăla cu scuterul sau motocicleta poate poate ține 30 Km/h constant, în timp ce un biciclist nu poate, apoi îl claxonezi de-ți rupi claxonul. Dacă nu știi să-i respecți pe ceilalți, predă-ți permisul, te rog eu!


am zis eu ca nu-i respect? eu nu respect un anume grup ,respect toti participantii la trafic ,chiar si pietonii. am zis doar ca e o moda,sa se planga ca fetitele cand sunt destul de enervanti in trafic , prin manevrele lor imprevizibile.

Edited by alexandrualexww2, 17 May 2017 - 22:54.


#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Sunt șofer de acum 21 de ani și biciclist în trafic de acum un an. Cu bicicleta merg cu 20-30 la oră. Dacă experimentezi ambele situații e mai ușor să fii înțelegător în ambele ipostaze.
Nu am avut incidente notabile până acum. Un idiot cu mașina m-a depășit odată pe banda întâi, a făcut dreapta la 2 m în în fața mea, eu fiind pe bicicletă și am intrat în roata lui din spate cu roata mea, deși am apucat să frânez brusc. Nu am căzut, am rămas în echilibru, dar m-am speriat un pic. Cred că nu a simțit, că nici nu a schițat vreun gest de oprire.

#15
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Eu am permis de 2 ani, dar biciclist de vreo 10 ani și știu ce înseamnă semnele alea de pe stâlpi și de pe jos. Sunt și indisciplinați în toate taberele, dar nu generalizăm. Ca biciclist atât timp cât îți arăți intenția cu mâinile nu cred că încurci pe nimeni, ci chiar îi ajuți pe ăia din spate să înțeleagă ce vrei să faci.

#16
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am si eu o intrebare, bineinteles ca e retorica: Vi se pare normal ca cei cu motociclete/scutere sa se strecoare facand slalom printre autoturismele aflate in mers sau oprite la semafor fara sa respecte regulile de circulatie? Cand am pomenit de reguli m-am gandit la semnalizarea cu xx metri inainte de a face manevra de depasire?Stai si astepti la semafor, se face verde, te uiti in retrovizoare si vezi ca e liber, dai sa pleci, apare de niciunde un scuter.... Pe de alta parte, conditiile in care se circula in Bucuresti (sau mai precis lipsa lor) poate justifica aceste manevre?
Personal, consider ca adevarul e pe la mijloc, orice lege/regulament se poate interpreta dar cu bun simt. Recunosc ca mesajul este scris de soferul din mine, posibil sa fiu subiectiv.

#17
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Asta e si ideea....daca ai scuter sau bicla nu stai in coloana, te strecori. Altfel de ce sa-ti bati capul ai sta in masina in ritmul coloanei, nu? Incerc pe cat posibil sa fiu atent la motoare, biciclete etc si sa ii inteleg si cand pot sa le fac loc.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Sara_28, on 17 mai 2017 - 19:29, said:

Habar nu am, ar putea fi sanctionat printr-o amenda chiar si asa in cutia postala? m-as bucura din tot sufletul
https://i.imgur.com/qxdjHzS.jpg
Sara

La o necordare de prioritate in cazul unui pieton care traversa pe langa trecere s-a lasat cu suspendarea permisului. Prezentat ulterior dovada de pe camera de trafic din masina, pe site-ul politiei , dovada in care se vedea foarte clar ca pietonul NU era pe trecere, politia a afirmat: nu putem sa confirmam daca conducatorul auto este sau nu vinovat deoarece nu am fost acolo. Deci....o poza nu face nici cat o ceapa degerata.  Poate in justitie sa aiba ceva valoare....la o contestatie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate