Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Trust GXT 658 Tytan, 5.1, 180W

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
gabu91

gabu91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 28.11.2009
M-as interesa sa fac un upgrade la sistemul audio. Am un Genius 5.1 5005 la 125W si l-as vinde pe 2 milioane dupa care mi-as lua sistemul din titlu. Din cate am citit despre modelul 2.1 este ca e un super sistem dar stiti cum sunt oamenii care nu prea au urechi fine.. se aude tare deci e bun.

Sistemul il voi folosi la PC pentru muzica(35%) si filme (65%)

Am citit la un comentari pe emag ca "zic decent si nu bine deoarece bass-ul la un volum mai ridicat incepe sa distorsioneze destul de tare mai ales daca il conectezi la la o placa audio de 24 bit" asta in conditiile in care detin un audigy care-i tot pe 24-bit.

Puteti sa-mi spuneti si alternative dar va rog, fara 2.1 ca n-am ce sa fac cu el.

#2
gabu91

gabu91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 28.11.2009
.

Edited by gabu91, 17 May 2017 - 17:51.


#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si de ce vrei sa renunti la Genius, care e un sistem reusit, cu 150W rms, luand un noname, cu 180W varf, adica practic 90W, dar nu spune de ce wati e vorba??? Rms, muzical, sau pmpo???

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Upgrade inseamna trecerea la un sistem cu boxe de mare litraj si amplificator sau la receiver plus boxe nu la trecerea la un sistem similar.
Watti aia fie ei rms ,pmpo ,muzicali sau nemuzicali nu spun absolut nimic despre calitatea audio si in primul rand nici macar despre nivelul acustic(aka cat de tare se aude) daca nu e luata in calcul si senzitivitatea boxelor. Daca e vorba, sa zicem, de vreo 85dB ,pot fi trecuti acolo pe hartie si 200W ca tot nu se aud suficient de tare.

Edited by edigee, 17 May 2017 - 18:36.


#5
gabu91

gabu91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 28.11.2009
Deci o investitie de prisos cu alte cuvinte. Vroiam un sistem mai bun ca al meu si nu prea stiam ce

#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Amp stereo cat mai puternic sh si o pereche de boxe de podea noi cu spl mare.
Cheltuiesti mai mult dar e alta mancare de peste.
Daca nu ai suficienti banuti mai stai o perioda cu geniusul si cand strangi 2-3mii investesti in ce ti-am spus.
Heco victa sau mms 2002 si un amp serios e reteta pentru inceput.
Dupa ce te prinde microbul te gandesti la Nad +klipsh +Dac si/sau scule PA pentru chindii.

Edited by geo123, 17 May 2017 - 21:30.


#7
gabu91

gabu91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 28.11.2009
Acelea sunt intr-adevar cele mai bune solutii dar stau la apartament si chiar n-am cum folosi la putere mare + ca imi ocupa mult loc. Tot ceva 5.1 basic calitativ la 100-200W ar fi ideal. Ma gandeam la un sistem bun 5.1 + o placa audio performanta.

#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Tot n-ai inteles ,nu conteaza dimensiunea camerei si nici watii. Cu doar 2x50W si niste boxe cu SPL mare nici nu poti sta in camera. Nu exista" 5.1 basic calitativ" la acele sisteme de pc ,nici chiar la celebrul Z5500. Nu au nici macar un sunet corect daramite pretentii de calitate.

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca te-ai fi gandit, nu mai deschideai aiurea acest topic. Ai vrut un sistem de rahat, doar pt ca in descriere ar fi avut mai multi wati decat sistemul tau, desi nu ai habar cum si cu ce se mananca. Ba mai vrei si 5.1, de parca ai avea 6 urechi. Pt ce??? Muzica e stereo, adica pe doua canale, eventual 2.1. Cate filme ai gasit tu pe torenti, cu 5.1? Le numeri pe degetele de la o mana, deci chiar stii ce vrei???

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Nu-i asta ,filme sunt si majoritatea sunt 5.1. Eu rar mai gasesc unul stereo. Problema e la calitatea audio oferita de un astfel de sistem ,pe stereo sau chiar pe multicanal.

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Recovery???Posted Image

#12
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Probabil upgrade

#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pentru filme 5.1 e must have.Nici nu prea mai gasesti acum filme cu, coloana stereo.
Deja e pe val de multisor 7.1, atmos,dts-x;garaie torentele de asa ceva la filmele noi si unii se plang ca nu e material multicanal.
La muzica in schimb e pe dos.Stereo e baza si asa va fi si pe viitor.Sunt rare BD-urile cu, concerte masterizate multicanal.
Ideal este receiver multicanal pentru filme si amp stereo pentru muzica.
Nu are treaba camera sau faptul ca stai la bloc cu ascultatul la pocnitori de PC!
Am puternic iei in primul rand ca sa-ti conduca boxele bine atat la volum cat si la volum ridicat.Nu pentru galagie si terorizat vecinii faci achizitia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate