Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Contestare Proces Verbal intocmit de Politia Locala pentru neprezentare la Sediu

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 marius_fenchea, on 17 mai 2017 - 08:55, said:

Ei acum au dat amenda pentru neprezentarea la sediul lor, aici e atasata copia procesului verbal.

Cum pot sa contest amenda?
Asta e regula.

Mai bine nu. Plateste amenda si gata.  Procesul nu il vei castiga.

#38
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Ba o sa o contest si am sa castig pentru ca este excesiva si contestarea costa 20 de lei.....

#39
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Mult succes Posted Image

#40
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Merci!

#41
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Să ne spui și nouă la final, dar să fii sincer :)

#42
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
am sa fiu ca nu am ce pierde....

#43
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
marius_fenchea
Ceva vesti ? Ai contestat excesivitatea celor de la Politie?

#44
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 marius_fenchea, on 17 mai 2017 - 08:55, said:

Exista o procedura oficiala de urmat care stipuleaza cate invitatii trebuie trimise pana la amenda?
Cum pot sa contest amenda?

 marius_fenchea, on 17 mai 2017 - 09:37, said:

Problema este ca ei nu au spus mamei mele despre ce este vorba in acel Proces Verbal - ei aveau 2 luni sa comunice PV-ul si nu au facut-o

 marius_fenchea, on 17 mai 2017 - 10:22, said:

Nu am blocat niciun acces am parcat probabil paralel cu bordura dar la distanta mai mica de coltul parcarilor decat cei 50 m - cred

 marius_fenchea, on 17 mai 2017 - 11:25, said:

Eu vorbeam PV-ul pe care l-ar fi putut intocmi cu privire la oprirea neregulamentara pe strada Siemens - conform :
https://www.avocatne.../avocatnet.html
ei trebuiau sa faca PV-ul in 6 luni maxim de la momentul "opririi neregulamentare" iar PV-ul se trimite in maxim 2 luni de la intocmirea sa.

 marius_fenchea, on 19 mai 2017 - 10:27, said:

Ba o sa o contest si am sa castig pentru ca este excesiva si contestarea costa 20 de lei.....

Sa fim blanzi, inca un AF pe sosele, care se trezeste ca filmele americane nu au treaba cu realitatea romaneasca. El s-a zbatut, s-a informat, poate a si inteles pana la urma ca nu a existat nici un PV in 2016, a fost si sincer, dar ce a facut cu contestatia este un mare mister.

#45
henrique

henrique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 11.08.2017
Contesti orice amenda iti dau slujbasii statului. Nu ai incredere in nimeni si ai ochi la spate. Asa am ajuns noi cetatenii in doomiisapspe.

#46
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
in concluzie, cred ca "eroul" nostru a platit si gata!

#47
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Intre timp a aparut Hotararea ICCJ nr. 11/2017, care a stabilit jurisprudenta in asa spete.

Înalta Curte de Casație și Justiție a soluționat un recurs fiind pronunțată următoarea soluție:
Admite recursul în interesul legii formulat de Avocatul Poporului și, în consecință, stabilește următoarele:
În interpretarea și aplicarea dispozițiilor art. 39, art. 102 alin. (1) pct. 14 și art. 105 pct. 10 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, prin raportare la dispozițiile art. 7 lit. h) din Legea poliției locale nr. 155/2010, republicată, cu modificările și completările ulterioare, doar agentul constatator din cadrul poliției rutiere are competența de a solicita proprietarului sau deținătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identității persoanei căreia i-a încredințat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum și de a aplica sancțiunile contravenționale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relațiilor solicitate. Obligatorie, potrivit dispozițiilor art. 517 alin. (4) din Codul de procedură civilă.


#48
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008

 cristalqw, on 26 august 2017 - 01:12, said:

in concluzie, cred ca "eroul" nostru a platit si gata!

Intre timp am primit rezolutia ca nu erau in masura sa dea amenda conform ICCJ, mai trebuie sa scot foaia cu hotararea si sa le-o dau cadou Primariei.
Asa ca nu am platit nicio amenda din asta aberanta.

Aici captura cu Hotararea:

Attached Files



#49
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008

 althea, on 19 mai 2017 - 10:47, said:

Să ne spui și nouă la final, dar să fii sincer Posted Image

Deci s-a terminat bine...si in general se termina bine pentru cetatean in cazul in care institutii ale Primariei fac mai mult decat cadrul legal, multumesc tuturor de sfaturile date aici mi-au fost de ajutor, de fiecare data chiar si cand unii dintre voi ati fost critici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate