Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Contestare Proces Verbal intocmit de Politia Locala pentru neprezentare la Sediu

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 marius_fenchea, on 17 mai 2017 - 09:35, said:

Aveau termen 2 luni de la intocmirea PV-uluio sa il comunice:......
esti tu sigur ca nu l-au trimis si nu sa pierdut pe la posta?

p.s. contestarea si judecatile te vor/ va vor costa mai mult de 200lei pus ca in final tot o sa platiti amenda de 200lei.

Edited by arg, 17 May 2017 - 09:46.


#20
cenzunet

cenzunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.06.2007

 marius_fenchea, on 17 mai 2017 - 09:37, said:

Problema este ca ei nu au spus mamei mele despre ce este vorba in acel Proces Verbal - ei aveau 2 luni sa comunice PV-ul si nu au facut-o

Vezi ca esti in eroare grava!
Ei nu aveau ce date din PV sa iti comunice la telefon pentru ca PV-ul de contraventie pentru oprire/stationare/whatever nu il puteau completa pana nu stiau cu siguranta cine a condus masina si a parcat in acel loc. De aceea au invitat proprietarul masinii (mama ta) sa le comunice cui i-a incredintat masina in perioada respectiva.
Dupa ce mama ta le comunica datele tale, politia locala intocmea PV-ul pentru oprire/stationare/whatever pe numele tau.

Btw, amenda pentru oprire/stationare este mai mica decat amenda pentru neprezentare la solicitarea lor.

LE: Daca mergeai cu mama ta si dadeati curs invitatiei lor puteai chiar sa scapi si cu un avertisment daca este vorba de oprire/stationare in zona interzisa. De obicei la prima abatere dau avertisment. Am primit si eu astfel de cereri de 2-3 ori si mereu am dat curs invitatiei lor, iar de 2 ori am scapat doar cu avertisment din partea politistului de la ghiseu. Posted Image

Edited by cenzunet, 17 May 2017 - 09:53.


#21
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008

 marius_fenchea, on 17 mai 2017 - 09:37, said:


Problema este ca ei nu au spus mamei mele despre ce este vorba in acel Proces Verbal - ei aveau 2 luni sa comunice PV-ul si nu au facut-o
Ai calculat gresit, abia a fost întocmit, cum ti-a mai spus cineva mai sus. Cum nu ti l-au comunicat? Cele doua luni se scurg de la data intocmirii PV (aplicarii sanctiunii) nu de la data constatarii contraventiei.

Edited by caiuscorneliu, 17 May 2017 - 10:16.


#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
@marius_fenchea
tu pe strada aia ai reusit sa iei amenda pentru oprire neregulamenta? pai e in mijlocul campului, puteai sa parchezi oriunde,
mai mult ca sigur ai blocat un acces si aia au chemat politia....

#23
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 07.07.2008

 arg, on 17 mai 2017 - 10:15, said:

@marius_fenchea
tu pe strada aia ai reusit sa iei amenda pentru oprire neregulamenta? pai e in mijlocul campului, puteai sa parchezi oriunde,
mai mult ca sigur ai blocat un acces si aia au chemat politia....
Nu am blocat niciun acces am parcat probabil paralel cu bordura dar la distanta mai mica de coltul parcarilor decat cei 50 m - cred

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
si nu era mai simplu sa te duci la politie cu coada intre picioare si sa rezolvi in 5minute fara nici o amenda?

#25
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 07.07.2008

 arg, on 17 mai 2017 - 10:24, said:

si nu era mai simplu sa te duci la politie cu coada intre picioare si sa rezolvi in 5minute fara nici o amenda?
Cand? Daca nu am primit decat chifla asta in Aprilie?

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 marius_fenchea, on 17 mai 2017 - 08:55, said:

Na invitatia la Politia Locala Timisoara a fost trimisa in data de 14.04.2017 fara ca sa se ataseze PV de la stationarea interzisa
deci in aprilie trebuia sa te duci si intrebi ce si cum

Edited by arg, 17 May 2017 - 10:55.


#27
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Din legea polutiei locale:
m) cooperează cu unitățile/structurile teritoriale ale Poliției Române pentru identificarea deținătorului/utilizatorului autovehiculului ridicat ca urmare a staționării neregulamentare sau al autovehiculelor abandonate pe domeniul public.

Cu alte cuvinte, te prezinti la "invitatia" lor pentru a evita amenda insa nu ai nicio obligatie sa declari cine a condus masina.

#28
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 07.07.2008

 caiuscorneliu, on 17 mai 2017 - 09:59, said:

Ai calculat gresit, abia a fost întocmit, cum ti-a mai spus cineva mai sus. Cum nu ti l-au comunicat? Cele doua luni se scurg de la data intocmirii PV (aplicarii sanctiunii) nu de la data constatarii contraventiei.

Eu vorbeam PV-ul pe care l-ar fi putut intocmi cu privire la oprirea neregulamentara pe strada Siemens - conform :
https://www.avocatne.../avocatnet.html
ei trebuiau sa faca PV-ul in 6 luni maxim de la momentul "opririi neregulamentare" iar PV-ul se trimite in maxim 2 luni de la intocmirea sa.

#29
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Păi și sunt în termen. E posibil ca PV să fie la ei. Mai rămân să ți-l comunice.



 matrwe, on 17 mai 2017 - 11:20, said:

Cu alte cuvinte, te prezinti la "invitatia" lor pentru a evita amenda insa nu ai nicio obligatie sa declari cine a condus masina.

Evident. Asta e valabil și la PV emise de poliția rutiera sau cele de la CNADNR. Nu te pot obliga să comunici dar dacă nu o faci PV se va întocmi pe numele proprietarului.





#30
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016

 marius_fenchea, on 17 mai 2017 - 11:25, said:


Eu vorbeam PV-ul pe care l-ar fi putut intocmi cu privire la oprirea neregulamentara pe strada Siemens - conform :
https://www.avocatne.../avocatnet.html
ei trebuiau sa faca PV-ul in 6 luni maxim de la momentul "opririi neregulamentare" iar PV-ul se trimite in maxim 2 luni de la intocmirea sa.


Destul de sigur ca amenda pentru neprezentare va fi mai mare decat potentiala amenda pentru parcare sau cine stie ce .


E mai bine asa ?  

Merita ?

#31
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
Vorbeste cu un avocat/jurist si contesta amenda. Din cate stiu eu despre Politia Locala, ai 90% sanse de castig.

#32
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Am scris in mai toate topicele mele referitoare al acest subiect cu Politia Locala... daca primiti...AMENZI, PROCESE VERBALE DE CONSTATARE... NU VA PIERDETI TIMPUL CU CEI de la locala  SI ACTIONATI-LE ACTELE EMISE DE EI IN INSTANTA. Mare parte din ei nu stiu legea, sunt 2 linii paralele cu legislatia.... se cred boss de boss cu hainele statului si este floare la ureche sa le anulati actele lor in instanta

In cazul tau.. solutia simpla... locala nu se ocupa cu ce ai primit... daca au vazut ca ai incalcat legea... trebuiau sa ia legatura cu cei de la politia rutiera si aia sa-ti trimita procesele verbale sau eventualele amenzi

 matrwe, on 17 mai 2017 - 11:20, said:

Din legea polutiei locale:
m) cooperează cu unitățile/structurile teritoriale ale Poliției Române pentru identificarea deținătorului/utilizatorului autovehiculului ridicat ca urmare a staționării neregulamentare sau al autovehiculelor abandonate pe domeniul public.

Cu alte cuvinte, te prezinti la "invitatia" lor pentru a evita amenda insa nu ai nicio obligatie sa declari cine a condus masina.
au incalcat legea... asta au facut cei de la locala daca au trimis ei acte acasa la initiatorul topicului

Edited by bogdan181180, 17 May 2017 - 14:06.


#33
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,257
  • Înscris: 27.10.2007

 bogdan181180, on 17 mai 2017 - 14:07, said:


In cazul tau.. solutia simpla... locala nu se ocupa cu ce ai primit... daca au vazut ca ai incalcat legea... trebuiau sa ia legatura cu cei de la politia rutiera si aia sa-ti trimita procesele verbale sau eventualele amenzii
ESTI SIGUR ?
Conform LEGII nr. 155 din 12 iulie 2010 a poliţiei locale - REPUBLICATE*) poliţia locală are următoarele atribuţii:
Art. 6. - În domeniul ordinii și liniștii publice, precum și al pazei bunurilor, poliția locală are următoarele atribuții:
h)constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor legale privind oprirea, staţionarea, parcarea autovehiculelor şi accesul interzis, având dreptul de a dispune măsuri de ridicare a autovehiculelor staţionate neregulamentar;

#34
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008


 bogdan181180, on 17 mai 2017 - 14:07, said:


In cazul tau.. solutia simpla... locala nu se ocupa cu ce ai primit... daca au vazut ca ai incalcat legea... trebuiau sa ia legatura cu cei de la politia rutiera si aia sa-ti trimita procesele verbale sau eventualele amenzi
au incalcat legea... asta au facut cei de la locala daca au trimis ei acte acasa la initiatorul topicului

Îi dai inițiatorului sfaturi greșite și el îți da like ca-i place ce aude :)
Poliția locală are dreptul să :
" constate contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind oprirea, stationarea, parcarea autovehiculelor si accesul interzis, avand dreptul de a dispune masuri de ridicare a autovehiculelor stationate neregulamentar"

Citat din lege.



#35
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Procesul verbal a fost intocmit pentru nerespectarea art.3 pct.31 din Legea 61
31. refuzul unei persoane de a da relatii pentru stabilirea identitatii sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul politiei, la cererea ori la invitatia justificata a organelor de urmarire penala sau de mentinere a ordinii publice, aflate in exercitarea atributiilor de serviciu;
Si nicidecum pentru oprire/stationare

#36
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
De aici a inceput totul:

 marius_fenchea, on 17 mai 2017 - 08:55, said:

Pe scurt i-au trimis Mamei mele sa dea relatii despre 17.Nov 2016 cine a condus masina si unde a parcat-o pe strada Siemens
la noi la lucru - practic am fost eu

(evident ca eu) dar nu stiu ce dracu am incalcat ( poate eram stationat prea aproape de coltul strazii)

Na invitatia la Politia Locala Timisoara a fost trimisa in data de 14.04.2017 fara ca sa se ataseze PV de la stationarea interzisa

- Mama a vorbit cu ei la telefon si le-a spus ca nu mai stie exact despre ce este vorba
in Noiembrie si ca sa le trimita o copie dupa procesul verbal facut atunci.


si reiese clar ca este vorba de rea-vointa si aroganta.
Biata mama a fost influentata de fiul ei care la randul lui (sau nu) a fost influentat de "inteligenti" de genul care posteaza pe acest forum si indeamna lumea sa dea cu tifla "suboamenilor" de la Politia Locala.
Cazul este foarte simplu.
Amenda respectiva trebuie platita.
Contestata?Orice are posibilitatea de a fi contestat.Dar nu in toate cazurile rezultatul va fi favorabil contestatarului.

Edited by adisz, 18 May 2017 - 07:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate