Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Renault Symbol Clio sau Skoda Octavia 1

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
lasa Skoda aia in pace. Vrei sa bagi bani cu roaba in ea?

#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Precizeaza bugetul disponibil ; s-ar putea sa gasesti ceva ( altceva ) mai bun . Skoda veche = bani de bagat in plus . Clio nu comentez ca aia e buna doar in oras , de fataiala ici colo .

#21
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Nu as lua niciuna dintre ele, as cauta un Focus dar este important sa stabilesti bugetul maxim pentru achizitie.

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Eu as inclina spre Clio, mai ales ca are km putini. Daca ii documentezi bine cartea de service ai sanse mari ca la revanzare sa o vinzi repede.
Nu ai zis pretul.

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSerafim606, on 16 mai 2017 - 23:33, said:

Am avut un Symbol in familie. Te simti in el ca in conserva. La drumuri lungi te omoara spatele din punct de vedere al cofortului la volan.

Cu nimic mai mult decat orice alta marca din aceasta clasa.

#24
Dambly

Dambly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 10.10.2013

View Postergon, on 17 mai 2017 - 06:51, said:

Avand in vedere faptul ca banutii sunt limitati, mergi pe Clio. E cu 4 ani mai tanara si cu 170.000 km mai putin alergata.
Sunt de acord cu faptul ca nu este atat de confortabila ca Skoda, dar asta ar fi singurul dezavantaj.
Restul - ca nu trage, ca n-are "bizonic", ca n-are xenon - sunt mofturi pe care, din pacate, la stadiul actual nu ti le permiti.

Pe de alta parte, colegul @poeovidiu a pus punctul pe i. De ce nu te uiti la un Logan 1,6 ? Motorul ala e practic indestructibil (cu ghilimelele de rigoare), iar confortul este mult peste Clio, fara gluma.
Sincer, doar la astea ma uit. Deoarece am bugetul foarte limitat, si masinile astea sunt de incredere. Le iau de la persoane care stiu sigur ca le-au intretinut. La bugetul meu sigur am sanse mari sa nimeresc vreo treoaca.  Ambele masini sunt 2000 de euro, si din cate am vazut ambele au preturi bune fata de ce este pe piata.

Bugetul meu este de 2000 de euro, mai mult de atat nu sunt diispus sa platesc. In momentul de fata doar atat imi permit. Multumesc anticipat!

#25
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
Strict dintre cele doua, as alege Clio. E mai noua, mai putin uzata, sanse mici sa crape ceva nasol pe termen mediu.

#26
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 27.07.2006

View PostDambly, on 17 mai 2017 - 09:22, said:

Sincer, doar la astea ma uit. Deoarece am bugetul foarte limitat, si masinile astea sunt de incredere. Le iau de la persoane care stiu sigur ca le-au intretinut.
Bugetul meu este de 2000 de euro, mai mult de atat nu sunt diispus sa platesc. In momentul de fata doar atat imi permit. Multumesc anticipat!

In acest caz parerea mea ramane Clio.
Succes !

#27
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
symbol-ul e mult mai in mintile ei la 53k  de km...

#28
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Intre cele 2, Clio. Vezi daca nu gasesti un Logan in bugetul asta, este mult mai spatios la interior.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@ initiator
Eu, vad asa:
1. Masina mai noua, kilometri mai putini, mai slabuta ca putere si prestanta;
2. Masina mai veche cu 4 ani, mai puternica, mai forjata, mai dotata, mai "de firma".

Dupa ce ne uitam cu atentie la "mai-urile" alea, o afacere mai buna ar fi prima varianta. Acum, tu stii care-ti place cel mai mult din cele doua...

#30
Dambly

Dambly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 10.10.2013
Va mutumesc mult pentru raspunsuri! M-am decis sa iau Clio. Masina e mai noua si nu prea va trebui sa investesc in ea mai nimic. Nu e prima mea optiune dar la banii astia nu prea pot avea pretentii :).  Cat despre Logan mi se pare mai urat, prefer un Renault :).  Va multumesc inca o data! Sper sa nu regret :D

#31
paranoiaaaa

paranoiaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 14.05.2012
Ai ales bine. Nu ai bani pentru o vechitura de 20 de ani calarita. Clio ala 1.4 e foarte fiabil (Logan in alte haine). Pana la alte pretentii fii realist si mergi pe ceea ce e testat.

#32
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
Eu cred ca multi omiteti faptul ca initiatorul cunoaste ambele masini. Daca Octavia aia e in mintile ei, chiar asa veche si rulata mai mult, e 2 clase peste Clio.

#33
Dambly

Dambly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 10.10.2013

View Postjericho, on 17 mai 2017 - 10:48, said:

Eu cred ca multi omiteti faptul ca initiatorul cunoaste ambele masini. Daca Octavia aia e in mintile ei, chiar asa veche si rulata mai mult, e 2 clase peste Clio.
Sincer se comporta exceptional. Accelereaza foarte lin si parca zbor in comparatie cu Renault. Dar Skoda necesita investitii imediate, si nu stiu cat de rentabil va fi sa investesc in ea din moment ce voi lua alta masina intr-un an 2. Cu toate ca pe Skoda voi plati mai putin pe combustibil, dar daca se intampla ceva cu butelia de gaz, am pus-o :).

#34
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Clio pentru mai putina bataie de cap in viitorul apropiat.

#35
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005

View PostDambly, on 17 mai 2017 - 10:55, said:

Sincer se comporta exceptional. Accelereaza foarte lin si parca zbor in comparatie cu Renault. Dar Skoda necesita investitii imediate, si nu stiu cat de rentabil va fi sa investesc in ea din moment ce voi lua alta masina intr-un an 2. Cu toate ca pe Skoda voi plati mai putin pe combustibil, dar daca se intampla ceva cu butelia de gaz, am pus-o Posted Image.
daca zici ca skoda necesita interventii, nu te lega la cap cu ea atunci.

#36
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Daca ai de gand sa tii masina mai mult, eu as alege Skoda. Pentru ca, in cazul in care pica ceva, o repari. Daca o vinzi peste 2 ani nu vei lua cine stie ce bani pe ea + ca ai bagat si niste bani in reparatii. Asa ca ai iesi in pierdere.
La un Clio, daca sa se strict ceva, nu va fi o investitie prea scumpa. Diferentele cele mai mari intre cele doua le vei simti la confort, spatiu si cateva dotari. Dar nu uita ca uzura este mult mai mare la Skoda. Desi e mai cool. Cand merge.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate