Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Placa video pentru upgrade PC antic

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Doar de la Windows 7 in sus era upgrade-ul gratis la 10. XP si Vista nu, plus ca ma indoiesc ca s-ar putea upgrada tehnic.
Chiar si asa nu mai este gratis. Mai era upgrade (tot de la 7 in sus) gratis pentru handicapati dar nu stiu daca mai merge sau a mers vreodata cu adevarat.
Pe de alta parte 10 nu expira, iti pune doar pe desktop un "activate windows".

#20
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

View PostTipiric, on 18 mai 2017 - 11:08, said:

Am instalat Lubuntu si face la ..........
Dai sa vezi un video si apare ca Flash Player e prea vechi, dai sa il upgradezi, canci!

Si pe Linux ar merge tot ce vrei tu, flashuri si alte programe si upgrade-uri ?!
Ma rog, mai puitin drivere, inteleg ca aucm ai probleme si cu driverele de Linux.

#21
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
Aceleaşi probleme că nu merge yutubul pe vechituri. Băi frate, televizor smart, telefon smart,  tableta, pc mai nou chiar nu se poate? Lasa naibii de pentium 4, foloseste-l la dactilografiat sau citit stiri pe net feibuc, mesenger, ascultat muzica etc

Se poate rula zutubul si pe ala foarte bine si chiar la 1080p dar trebuie sa ai softuri dedicate si s ate pricepi, sa fi pasionat sa le cauti sa le adaptezi, optimizezi, modifici uneori

Edited by john1980, 19 May 2017 - 15:40.


#22
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,875
  • Înscris: 10.02.2011

View Postjohn1980, on 19 mai 2017 - 15:38, said:

Aceleaşi probleme că nu merge yutubul pe vechituri. Lasa naibii de pentium 4, foloseste-l la dactilografiat sau citit stiri pe net feibuc, mesenger, ascultat muzica etc
Cum adica nu  merge youtubu cu Pentium 4 la 3 Ghz si 4 Gb de RAM ? pe un windows xp si 7 pe 32 biti ruleaza inca foarte bine youtube-ul si fara laguri. Problema apare cand deschizi 20 de taburi cu opera, ai un milion de programe instalate cu antivirus cu tot si putin ram. Pentru chestii simple inca e destul de eficient. Problema nu-i intotdeauna procesorul ci faptul ca e prost folosit. Hiba poate fi si de la temperatura ridicata a procesorului - coolerul prost aplicat, pasta intarita, chestii care incetinesc sau chiar blocheaza un proc in unele situatii. Am intalnit situatii cu dual core si mai mult ram mai lent ca p4 cu mai putin ram din cauza temperaturii. Apoi ar mai fi si hdd-urile care pot incetini destul mult un sistem, pot exista diferente mari de viteza a unui sistem si in functie de hard sau problemele pe care le are un hard. Uneori nici macar n-are legatura cu tipul de mufe, sata sau molex.

View Postjohn1980, on 18 mai 2017 - 15:32, said:

Se poate folosi si athlon xp pentru internet cu stiri de catre un pensionar doar ca trebuie un browser fara reclame si linkuri care plutesc si destula rabdare cu incarcatul paginilor ca si atunci e solicitat cpu.
Cu astea problema e ca nu au SSE 2 si nu mai merg deloc browserele, poate doar unele versiuni mai vechi de la Firefox. Oricum pe langa athlon xp si semproane foarte vechi pentium 4 pare un ferrari. E depasit da problema e ca omu e nemultumit cu 4 Gb de ram ddr2 si P4 de 3 Ghz doar la navigat pe internet si atit, cand problema poate fi de fapt alta. Cu placa video o sa aibe evident imagine mai buna pe monitor decit cu aia integrata da nu inteleg ce legatura are placa video cu faptul ca i se blocheaza tot sistemul sau ca e total nemultumit - pana acuma a mers bine cu xp si acuma nu mai merge. Ar trebui sa verifice si restu componentelor( hdd mai ales ) inclusiv tot ce are instalat. Asa isi poate schimba tot calculatoru, sa investeasca niste bani in plus si sa-i mearga tot prost din alte cauze decit procu sau ramii. Placa de baza e buna ca suporta si core2quad, are 4 Gb de ram, ce sa mai schimbe tot calculatorul antic cu unu "actual" poate mai slab cand poate schimba doar un procesor cu 20-30 de lei si gata balciu. Placi video Sh se gasesc destul de ieftine si inca destul de bune. Calculatoare din astea se vand si azi pe la magazinele de pc-uri SH, poate chiar mai slabe ( vorbind de placa de baza, sursa, ram, cooler, poate si carcasa, majoritatea nici n-au placi video ) atita ca-i schimbat procesorul. Nu gasesti P4 pe placile de baza 775 ci dual-core, core2duo, core2quad. Unele dintre ele se pot pune pe placa si cu banii de un suc. Si gata, nu mai are calculator antic.Posted Image

Edited by Motanu13, 19 May 2017 - 22:43.


#23
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Hai sa nu mai despicam firu-n 14 ci sa spunem concret ce e de spus !

Persoana in varsta ce "detine un PC cu placa de baza Asus P5N-MX cu procesor Pentium 4 3.0 Ghz, 4 GB DDR2 cu placa video integrata" trebuie sa:
1] cumpere la PC-ul Pentium IV:
SSD, procesor dual sau quad core si o placa video compatibila cu Linux sau foloseste windows 7;
2] cumpara un PC complet Second Hand/Refurbish (socket 1155 Sandy sau Ivy Bridge) cu 250-300 Lei.

Intrebarile sunt:
ce diferenta de bani e intre 1 si 2 ?
cat e dispusa persoana in varsta sa cheltuie ?

#24
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
Serios? ssd la asa utilizare?

Deci daca motanul zice ca merge bine pentium 4 care ar mai fi problema?
Placa video ce sa ia un nvidia 8400 gs poate sau si mai veche, desi nu ajuta cu nimic decat sa deruleze mai rapid paginile ca inacractul tot cu cpu se face deci e tot degeaba ca va consuma curent in plus

Oricum decat un pc cu core i3 mai degraba o tableta

#25
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postjohn1980, on 20 mai 2017 - 20:49, said:

Oricum decat un pc cu core i3 mai degraba o tableta
Posted Image

Imi permiti sa te intreb de unde vine aceasta convingere? Nu de alta dar este foarte clar ca nu din experienta.

#26
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
Pai serios, nu-i mai simplu si mai economicos si mai modern cu tabletu?

Ce sens au prostiile astea cu placi video si configurari fara sfarsit si actualizari si munci ptr citit niste stiri de catre un pensionar?
Si mai ales ca cel ce doreste configurarea este novice de-a binelea, el nu stie ca radeoanele merg rau cu linux, nvidia integrata era perfect ptr linux. Am si eu pe undeva un nvidia integrat si i-am pus si driver dedicat in linux si este f buna accelereaza 3d si merge si cinnamon si mergea si cu driver generic cu cel dedicat merge mai bine. Cu radeoanele nu le-am dat de cap in linux nici cu versiunile hd adica nu accelerau deloc.

Ptr citit stiri e bun pc-ul ala asa cum e problema este cel care l-a configurat. Eu stiu pe cineva care citeste stiri si se uita pe harti pe google cu pentium 3, asa ca merge

Edited by john1980, 20 May 2017 - 22:27.


#27
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postjohn1980, on 20 mai 2017 - 22:16, said:

Pai serios, nu-i mai simplu si mai economicos si mai modern cu tabletu?
Pai ti-ai raspuns singur:

View Postjohn1980, on 20 mai 2017 - 22:16, said:

... ptr citit niste stiri de catre un pensionar?

E greu sa faci un caine batran sa invete trucuri noi. Daca el a butonat la computer toata viata, cu asta a crescut, asa i s-au calcifiat sinapsele ... nu o sa accepte altceva. Am vazut asta si nu o data. In plus, tabelöetele au murit de priza ce au avut la public :) ... acum sunt telefoane sau laptopuri (eventual convertibile) din ce vad..

#28
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
La linux mai sunt problemele ca descarca si ala sute de mb si face actualizari si umple hardul apoi merge greu si face probleme, ar trebui pus unul il actualizezi tu si inchizi updaturile. Inveti pensionarul sa isi mai curete browserul uneori adica cacheul. Si la windows tot asa

PC-ul ala poate sa mearga cu XP sp3 si opera daca e doar ptr citit stiri

Daca vrea yutub e mai greu, yutubul face probleme si-n sisteme mai noi, dar sunt solutii cu playere non flash

#29
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 02.12.2007
S-a rezolvat, era de la placa video. Mi-am adus aminte ca aveam parasita pe undeva o Nvidia Geforce 7300GT, am montat-o si merge brici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate