Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Placa video pentru upgrade PC antic

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 02.12.2007
1. Cand se va face achizitia
Maine, poimaine
2. La ce va fi folosit PC-ul
Internet
3. Bugetul maxim
Cam 250 lei
4. Rezolutia si diagonala monitorului (existent sau cel de achizitionat)
Monitor LG de 22"
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
Nu conteaza magazinul.

O persoana in varsta detine un PC cu placa de baza Asus P5N-MX cu procesor Pentium 4 3.0 Ghz, 4 GB DDR2 cu placa video integrata.
Pana acum PC-ul a mers foarte bine cu Windows XP, dar cum nimeni nu mai ofera nici un suport pentru XP, trebuie sa schimbe SO. A avut cateva zile Windows 10 care a mers bine pe net numai ca facea figuri la inchiderea PC-ului si butonul Start. Oricum e pe bani, prea multi ca sa merite pe un astfel de PC. Asa ca se va trece la un SO gratuit, Linux Mint.
PC-ul a rulat ok LiveDVD, a instalat Linuxul pe hard bine. Problema a aparut la reboot dupa instalare. Nu booteaza, se blocheaza cu un monitor negru sau multi purici multicolori.
M-am documentat si am aflat ca cel mai probabil de din cauza placii video integrate cu chipset Nvidia care nu ofera nici un fel de suport pentru drivere pentru Linux.
Asa ca acum se doreste achizitia unei placi video dedicate care sa nu fie Nvidia si care sa mai tina sistemul functional o vreme. M-am uitat si m-am cam hotarat la un Radeon R7 240 128bit. Imi e frica sa nu apara ceva probleme de compatibilitate, caz in care ar trebui achizitionat un PC nou, ceea ce nu se prea doreste.
Nu vrea sa auda de SH.
Pareri?

(Imaginea LiveDVD nu e procesata de placa video? Ca nu ma prin d ce ce LiveDVD functioneaza, instalarea functioneaza dar bootarea de pe hard nu. Hardul e ok, am testat cu mai multe harduri).

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Mai bine cumpara un PC complet Second Hand/Refurbish (socket 1155 Sandy sau Ivy Bridge) cu 250-300 Lei !
Cat despre

Quote

M-am documentat si am aflat ca cel mai probabil de din cauza placii video integrate cu chipset Nvidia care nu ofera nici un fel de suport pentru drivere pentru Linux.
Asa ca acum se doreste achizitia unei placi video dedicate care sa nu fie Nvidia
e total fals !
Tocmai placile nVidia au cel mai bun suport in Linux; brandul ATI Radeon e arhicunoscut ca rar comaptibil cu distributiile Linux.
Cei ce folosesc Linux stiu asta Posted Image

Deci, daca ramai la ideea cumpararii unei placi video pt. un computer vechi de peste 12 ani, atunci mergi pe nVidia + Linux Mint Xfce.

#3
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Stiu ca ai intrebat de placa video dar prima data ia in calcul procesorul.
http://www.cpu-upgra...SUS/P5N-MX.html
https://www.asus.com...X/HelpDesk_CPU/
E8400 gasesti la 25lei sau 30lei pe olx https://www.olx.ro/e...float_price:asc

Edited by costeld69, 16 May 2017 - 22:29.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Iti trimit un e 6750 (sau 6850,nu mai stiu ce e) daca imi iei un pachet de tigari.Nu investi in acel pc pe partea de video,nu e necesar pt o persoana in varsta,cum au zis si colegii,ia un procesor mai capabil.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
De ce nu mai merge cu XP ?

SO-urile mai noi nu ofera nici ele suport (drivere) pt hardware mai vechi, valabil si pt win 7 si urmatoarele.
Au cel mult drivere generice cu care functionarea nu este optima sau e chiar o mizerie inacceptabila.
E valabil inclusiv pt monitoare (refresh, rezolutii, etc.)
E valabil si pt driverele placii grafice, daca producatorul nu a dezvoltat variante dedicate pt SO-urile noi.
Cele generice sunt de multe ori inacceptabile.

Edited by loock, 17 May 2017 - 00:13.


#6
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
pune un win 8.1, gratuit (daca se poate).

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Exista update-uri pina in 2019 pentru XP, cu un simplu key in registry: https://forum.softpe...ie-pana-in-2019
Pentru problema aia de securitate de saptamina trecuta Microsoft din cite inteleg a facut oricum un update care iti vine si fara smecheria de mai sus (oricum daca e conectat direct la net trebuie scos bindingul la "file and printer sharing" pe interfata cu netul, altfel nu supravietuia nici pina acum...).
E probabil OSul care ruleaza cel mai bine pe asa ceva. Placa video ar avea sens doar pentru jocuri, ceea ce nu e cazul din cite inteleg.

Windowsurile mai noi au suport suficient de bun pentru hardware vechi. E de fapt mai tare, W7 si 8 nu mai primesc update-uri daca ai procesor prea nou.

#8
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
Mai bine cumperi macar asa ceva:
http://www.itmar.ro/...60gb-dvd-rw-430
Sau:
https://www.interlin...a-dvd-rw-p19110

#9
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Placa are AGP sau PCI express?

#10
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
In afara de "nimeni nu mai ofera suport XP", practic si concret, are si alta problema ???
Prin ce se manifesta, practic si concret, acest "nimeni nu mai ofera suport XP" ???
Crede-ma, daca nu are si alte probleme, poate sa stea foarte foarte bine cu actualizarile dezactivate la Windows, browser, flash, java si orice altceva mai foloseste el pe net.
Si nu se va intimpla absolut nimic.
Sau se va intimpla exact ce s-ar putea intimpla pe oricare alt windows mai nou.

Cit despre achizitie, daca insista, orice placa video noua, care se potriveste fizic in slot (mi-e lene sa caut acum specificatiile placii de baza).
99% va avea driver si de XP, avind in vedere ca o placa video noua la acest pret este model vechi sau foarte vechi.

#11
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007
Nu fac decat sa repet ce au zis colegii de mai sus: daca ai banii si vrei sa ii cheltui : interlink si samwise au preturi bune pentru sh (daca esti din bucuresti e si mai bine) sisteme cu ddr3 eventual. Parerea mea e ca nu mai merita sa iti bati capul cu upgrade-uri la calculatoare asa de vechi + SO care sa nu mai suporte x si y.
Just my 2c.
LE: si daca optezi pentru SO Linux, Ubuntu Mate si Lubuntu parca erau mi ligth decat Mint si Ubuntu.

Edited by Werewolfc, 17 May 2017 - 11:18.


#12
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
dar să folosească tabletă sau telefon pt rinternet, ce pc

Ce pentium 4 la 3 ghz, ăla e de râsul curcilor că se îneacă şi cu opera când se deschide

#13
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,877
  • Înscris: 10.02.2011
Eu zic ca nu merita investit prea mult, mai bine schimba procesorul ca placa lui de baza suporta si core2 Quad, i-ar ajunge si un core2duo cu 30 de lei si ii mai pune o placa video SH pe PCIe ( merge oricare daca e pe PCIe ) daca oricum nu vrea jocuri. Mai ales ca calculatorul va fi folosit exclusiv la

 Tipiric, on 16 mai 2017 - 22:04, said:

Internet
Cat despre XP asta zic si eu, nu prea inteleg de ce vrea sa-l schimbe in afara de faptul ca nu mai are suport, cand zicea ca

 Tipiric, on 16 mai 2017 - 22:04, said:

Pana acum PC-ul a mers foarte bine cu Windows XP

 john1980, on 17 mai 2017 - 19:27, said:

Ce pentium 4 la 3 ghz, ăla e de râsul curcilor că se îneacă și cu opera când se deschide
Pentium 4 la 3 ghz pe placa 775 care suporta si Hyper-Threading si cu 4 gb de ram DDR2 nu are de ce sa se inece cu opera sau chrome pe windows xp, in conditii normale ar trebui sa zboare la propriu. Zboara si pe placa 478 la 2,66 Ghz cu 1,5 sau 2 Gb ram. Se poate ineca din alte motive, virusi, prea multe programe instalate aiurea, program antivirus, tot felu de chestii care solicita procesorul. Sau din cauza hdd-ului prost intretinut, cu baduri sau alte motive. Pentium 4 e foarte bun la chestii simple, cum ar fi navigatul pe internet si facut pentru windows XP. Cu prea multe programe instalate si deschise da, se blocheaza. El si-ar putea pune un proc mai bun, ceva dual core si eventual o placa video SH si cam atit. Ar avea ceva performanta in plus da daca chiar vrea investitie atunci da, ar merita sa treaca la o platforma mai noua si sa mai bage mana in buzunar dupa niste banuti in plus. Cu 400 de lei gasesti core2quad cu un an garantie pe la magazinele de pc-uri SH, sau cu 1000 de lei I5 mai vechi da el nu vrea decit un simplu navigat pe net si deocamdata nu are nevoie de ozn-uri.

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Din pacate Chrome nu mai are suport pe XP (se gaseste pe undeva sigur ultima versiune dar mai bine totusi un Firefox, cit mai supravietuieste si ala).
Apropo si pe linux nu mai e suportat Chrome pe 32-bit si cum procesorul nu stie 64...
Cum s-a zis trebuie testat hdd-ul (de exemplu un test complet cu HD Tune).

 Motanu13, on 17 mai 2017 - 20:09, said:

trebui sa zboare la propriu

"la propriu" inseamna exact opusul a ceea ce crezi tu ca inseamna.

#15
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 02.12.2007
Am instalat Lubuntu si face la fel (la primul reboot se blocheaza intr-un ecran negru cu purici multicolori). Deci e clar, cel mai probabil placa video e incompatibila. Procesorul duce, la naiba, ducea si W10 dar nu duce Lubuntu?
Scandalul dintre Nvidia si Linux e celebru, s-a discutat si megadiscutat, nu mai intru in detalii. Linus le-a aratat si degetul intr-o conferinta si a spus ca e cel mai slab colaborator intalnit de el vreodata. Cica de prin 2014 au inceput sa ofere suport dar nu stiu cat si clar ca pentru placile noi si nu alea vechi.
XP-ul nu mai primeste update pentru aproape nimic. Dai sa vezi un video si apare ca Flash Player e prea vechi, dai sa il upgradezi, canci! Dai sa instalezi un rahat de program, zice ca sistemul dvs de operare e prea vechi. Cu ODc/StrongDC aceeasi poveste, etc, etc.
Momentan i-am instalat W10. Poate oi reusi altceva zilele urmatoare cu crack-ul de mai sus pentru XP, altfel un alt calculator.

Edited by Tipiric, 18 May 2017 - 11:09.


#16
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 Tipiric, on 18 mai 2017 - 11:08, said:

Am instalat Lubuntu si face la fel (la primul reboot se blocheaza intr-un ecran negru cu purici multicolori)..
Verifica ce versiune de bios ai.
Attached File  asus.JPG   118.78K   14 downloads

#17
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
pentium 4 la 3Ghz este foarte slab ptr orice browser care se umple cu reclame flashuite si linkuri care consuma cpu

Placa video nu-i nevoie la ala, integratul ajunge ca doar afiseaza niste pagini, oricum placa nu ar accelera reclamele sau alte chestii

Se poate folosi si athlon xp pentru internet cu stiri de catre un pensionar doar ca trebuie un browser fara reclame si linkuri care plutesc si destula rabdare cu incarcatul paginilor ca si atunci e solicitat cpu. In rest cpu se poate odihni

#18
itgenmar

itgenmar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.01.2008
Eu zic sa verifici placa de baza, sursa si ram-ul. Si sa incerci o versiune mai veche de linux. Dar daca se blocheza cu multi purici as da vina pe condesatori electrolitici... In plus PE windows 10 are aceiasi problema.
Dada are licenta originala pentru windows xp il poti reinstall si face upgrade gratuit la windows 10. Pentru ca licenta de xp si hardware ul sunt binduite pe serverele Microsoft astfel putand obtine windows 10 din nou. Sper ca m-am facut inteles.

Edited by itgenmar, 18 May 2017 - 21:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate