Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Autori sau poeti de dialect in limba romana

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GW-7nq1xPtE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Pe youtube comparat in romana si aromana:

Cine canta oare la fereastra mea?
Eu sunt Marioara, Ionele draga ...

#21
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008

View PostProtiX, on 16 mai 2017 - 22:18, said:

Dialectele limbii române sunt variante ale românei comune care au evoluat diferit, din cauza unor condiţii istorice diferite, vecinătăţii cu alte popoare. Româna comună are patru dialecte:
a)      Dialectul dacoromân a evoluat ĂŽn limba română actuală şi s-a vorbit neĂŽntrerupt până ĂŽn zilele noastre, la nordul Dunării, ĂŽn spaţiul carpato-danubiano-pontic. Cuprinde şi Basarabia (astăzi republică separată de România), precum şi nordul Bucovinei (cu centrul la Cernăuţi – astăzi aparţinând Ucrainei).
B)      Dialectul aromân (macedoromân) folosit ĂŽn câteva zone din Macedonia, Grecia, Albania.
c)      Dialectul meglenoromân – regiunea Meglen din Bulgaria.
d)     Dialectul istroromân – peninsula Istria, astăzi dispărută.

imi trebuie cate un autor ptr fiecare dialect in parte. cu o poezie scrisa ( as prefera poezie/cantec)

As corecta....limba romana cuprinde cele patru dialecte,iar cel daco-roman se vorbeste azi in Romania,R.Moldova si ca limba materna in diaspora sau tarile limitrofe.

Dialectul istro-roman inca n-a murit!!!!!Da sa moara e adevarat,dar inca sunt in jur de 500-1000 de vorbitori in
satele Jeiani ,Susnevita,in Rijeka si prin SUA ,Italia si Australia...evident acestia  fiind imigranti istro-romani plecati din zona Istriei croate.

Bura seara.


#22
ProtiX

ProtiX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.07.2010
Multumesc de informatii.

insa am tot cautat alti autori care au scris in celelalte dialecte si ce poezii au scris si nu am gasit nimic :(

#23
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008
http://www.orizontur...u-interviu.html

Vezi la contact,poate te indruma cineva...
In aromana sigur gasesti pe net.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate