Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bridge intre 2 routere

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
Poate stie cineva sa ma ajute cum ar trebui sa-mi setez reteaua in casa. Am un router linksys e900, cu fiberlink 100 de la rcs-rds, ppoe, etc. Pentru desktopu din dormitor am pus un tp-link tl-wr841n sa faca bridge cu linksys-ul. adica activez pe tp-link wds bridging, dau survey, gasesc ssid retelei dorite (25db o vede ca "putere"), ii dau connect, save. am dezactivat dhcp, security (pe tp-link), aceeasi parola pe ambele, acelasi canal 7. problema e ca nu merge tot timpul cum trebuie, cateodata trage pe torrente cu 2 mb/s (din ce in ce mai rar) si dupa aceeea cade la 30 kb/s or less. se incarca f greu si 192.168.1.1 (adresa linksys), cea a tp-link e instant (192.168.1.2). linksys are subnet mask 255.255.255.0, adresele dhcp incep de la 192.168.1.2, max nr users 200. sunt niste imagini atasate.
cateodata win 8.1 zice ca nu mai e legatura internet, ii dau de obicei diagnose, da reset la ceva pe-acolo si zice ca gateway nu-stiu-ce nu e setata cum trebuie sau ca nu e deloc. cateodata ma enervez dau hard reset la tp-link si o iau de la capat cu setarile dar nu reusesc nimic ok. poate trebuie vreun forwarding, vreun rezervare de mac. la care mac sa fac rezervare - mac-ul tp-linkului sau mac-ul placii desktopului? am facut niste rezervari (vezi imaginea atasata), dar degeaba..
imi cer scuze daca exprimarea mea e gresita in unele locuri, asta e nivelul de exprimare...Posted Image

Attached Files



#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
WDS-ul e o porcarie, asa functioneaza el, daca vrei viteze folosesti pe tp-link firmware gargoyle 1.9.1 si il setezi in wireless client mode, iar PC-ul il conectezi de tp-link prin cablu

Nu stiu ce putere ai tu acolo, puterea de emisie se masoara in dBm si are valoare negativa.
Daca e semnalul slab, obstacole, antene pozitionate aiurea, poti sa faci si setarea setarilor, ca tot nu o sa ai viteza si stabilitate.

Edited by gumball3000, 16 May 2017 - 21:17.


#3
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
pun gargoyle pe tp-link dar linksys ramane routerul de la care iau internet.. am inteles bine? pc-ul e legat cu cablu la tp-link. acum caut gargoyle..

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
da, in linksys intra RDS-ul

vezi cum il pui sa nu-i dai buleala, bagi firmware pt revizia ta hardware, si bagi cel cu denumirea factory , v 1.9.1, nu 1.9.2 ca pe aia au stricat-o

Edited by gumball3000, 16 May 2017 - 21:23.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E prea complicat ce scrii acolo. Din linksys e900 tragi un cablu in tp-link pe LAN si folosesti tp-link-ul ca AP sau SW.
Tot cablul ramane la putere. Wireless-ul e cam praf. Mai ales cu atatea interferente.

Edited by bumpocbum, 17 May 2017 - 07:54.


#6
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 bumpocbum, on 17 mai 2017 - 07:50, said:

E prea complicat ce scrii acolo. Din linksys e900 tragi un cablu in tp-link pe LAN si folosesti tp-link-ul ca AP sau SW.
Tot cablul ramane la putere. Wireless-ul e cam praf. Mai ales cu atatea interferente.
Nu sunt interferente, doar ca e un mediu shared. Si banda scade odata cu numarul de utilizatori, indiferent de SSID.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Banda scade oricum la jumate si in momentul in care face bridge....

Cablul e sfant. S-a spus mai sus - dezactiveaza DHCP-ul la TP-Link - mergi cu un cablu dintr-un port de LAN de la Linksys, itr-un port de LAN de la TP-Link ( atentie din nou - LAN nu WAN ) si va merge ca AP local - la viteza maxima.

#8
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Daca setezi TP-Link ca WDS bridge in mod normal ar trebui ca si pe Lincksys sa ai wds-ul setat.
Alfel vezi daca in tp-link ai o setare de station  sau station bridge.  Daca nu, poate doar gargoyle il mai ajuta .

@ sonnydellmarco , de unde stii ca nu sunt interferente acolo. Ai fost in locul respectiv si ai facut ceva masuratori ?
Ce-i ala mediu shared ? Shared cu ce ...sau cu cine ? Banuiesc ca stii ce inseamna shared .

In bridge banda nu are nici un motiv sa scada la jumate pentru ca de fapt acolo se poate considera o conexiune PtP
Preia din wireless si iese prin portul LAN  Asta e bridge.
Calculatorul din spatele tp-link-ului se poate considera legat direct in Lincksys . TP-Link-ul nu face rutare .
Acolo mai degraba pare a fi o problema de compatibilitate intre device-uri. De aia e bine sa renunte la WDS care este un protocol nestandardizat .
In plus , nici cu valoarea aia de semnal nu sunt prea lamurit . 25 ...ce?  dBm , ...procente...?

Edited by ndor, 17 May 2017 - 09:37.


#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
La un semnal de -25 dbm îmi imaginez că a sudat ap-ul de router.

#10
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
ca sa va zic ce a iesit. am pus gargoyle factory.bin si asta n-avea chestii mai advanced. cu ce avea avea n-a mers sa fac o legatura wifi intre cele 2 routere. nu mai aveam legatura net si am incercat  sa iau cu telefonul sys-upgrade de gargoyle. si cu super-legatura de rcs si deoarece androidul arata ca si cum downloadu s-a terminat am pus un fisier de upgrade prost, incomplet (dupa aia am vazut ca avea doar un 2.5mb fata de factory.bin care avea 3.5mb, aici macar trebuia sa fiu atent) si rezultatul a fost ca am brickuit routerul. am incercat metode de de-brick, ce am gasit si eu pe net, dar nu au mers. cand am timp o sa mai incerc.
am cumparat un tp-link TL-WN722N si acum totul pare ok. e legatura usb 2 , dar pare mai bine decat bridge-ul de router dinainte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate