Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Aragaz Beko fake?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ti-am mai zis, eu il curat cu fairy si a iese bec, de trebuie sa-i dai cu substante care topesc tot?

#38
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

 Swerige, on 17 mai 2017 - 14:12, said:

Da totuși e vorba de aragaz care fără sa vrei se mai și murdărește. Nu vreau să-l folosesc pe post de bibelou.

Am luat plita emailata alba, ca la aragaz, dar cu design mai atractiv.
Asta se curata lejer cu laveta, si nu ai nevoie de substante deosebite.
Niste pur (detergent lichid) e arhisuficient, ( FARA prafuri abrazive, fara acizi, fara cif, fara axion, tix, cilit, etc.).
Ajuta daca mai ai alb prin bucatarie, ori fronturi, ori faianta.
Altfel e nonculoare si merge oricum cu orice, ba chiar si armonizeaza eventuale dezechilibre cromatice prin contrast simultan.

Daca otelul stainless nu e extrem de bun, de calitate industriala +++, e un sadism/masochism sa iei plita din stainless ieftin.

Edited by loock, 17 May 2017 - 14:32.


#39
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
E un rahat de aragaz ce naiba iti faci atatea probleme? Important e sa nu scape gaz......Daca te deranjeaza cum arata suni la garantie cumperi un capac nou si in 5 minute il schimbi...mai mult de 50 de ron nu costa tabla aia .....Ce naiba parca ai zgariat Porsche-le din parcare.

Edited by Clovis, 17 May 2017 - 14:34.


#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 Clovis, on 17 mai 2017 - 14:33, said:

si in 5 minute il schimbi...mai mult de 50 de ron nu costa tabla aia ....
so o crezi tu ca-l schimbi in 5 minute... nu este detasabil....

#41
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

 Clovis, on 17 mai 2017 - 14:33, said:

E un rahat de aragaz ce naiba iti faci atatea probleme? Important e sa nu scape gaz......Daca te deranjeaza cum arata suni la garantie cumperi un capac nou si in 5 minute il schimbi...mai mult de 50 de ron nu costa tabla aia .....Ce naiba parca ai zgariat Porsche-le din parcare.

Nu Porsche, Aston Martin....Posted Image

#42
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 arg, on 17 mai 2017 - 14:40, said:

so o crezi tu ca-l schimbi in 5 minute... nu este detasabil....
Io vad altceva.....

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 Clovis, on 17 mai 2017 - 14:46, said:

Io vad altceva.....
zi-mi si mie ce vezi? cum scoti placa arzatoareleor?
tine cont ca balamalele capacului (cele negre) de sticla sunt prinse cu suruburi doar de placa arzatoarelor...

Edited by arg, 17 May 2017 - 14:57.


#44
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 arg, on 17 mai 2017 - 14:56, said:

zi-mi si mie ce vezi? cum scoti placa arzatoareleor?
tine cont ca balamalele capacului (cele negre) de sticla sunt prinse cu suruburi doar de placa arzatoarelor...
Daca nu ai desfacut niciodata un aragaz asta nu inseamna ca nu se poate.....doar nu crezi ca e facut de martieni.....placa de deasupra se desface foarte usor....si plitele cele cele mai sofisticate le demontezi in 5 minute....alea de sticla recunosc ca nu stiu sa le desfac dar astea le desfaci imediat....Are niste suruburi prin partea din spate....E posibil sa trebuiasca sa demontezi si partea din fata cea cu butoane.....
Ce naiba nu e tehnica NASA....e un aragaz....nu-ti trebuie doctorat ca sa-l demontezi.....

Edited by Clovis, 17 May 2017 - 15:10.


#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@Clovis
nu zic ca nu se poate demonta, sustin doar ca nu se scoate in 5minute, aici vorbim de desfacut suruburi tras cu grija sa nu se rupa ceva, e de gadilat.
chiar sunt curios cum se scoate, ca i-am dar ocol dar nu m-am incumetat sa dau placa aia jos.

Edited by arg, 17 May 2017 - 15:09.


#46
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 arg, on 17 mai 2017 - 15:08, said:

@Clovis
nu zic ca nu se poate demonta, sustin doar ca nu se scoate in 5minute, aici vorbim de desfacut suruburi tras cu grija sa nu se rupa ceva, e de gadilat.
chiar sunt curios cum se scoate, ca i-am dar ocol dar nu m-am incumetat sa dau placa aia jos.
In general suruburile se afla in zona de prindere a capacului de sticla in spate ....desfaci suruburile ridici usor de tabla si trebuie sa culiseze in fata....Acum nu am nici un aragaz pe aici sa ma uit la el......

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r-uieS9JUzU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
deci sunt vre-o 10-11 surubri, nasol raman arzatoarele in aer.... tocmai bine sa se miste ceva si sa fasie pe urma.....
oricum multumesc de filmulet.

#48
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 arg, on 17 mai 2017 - 15:36, said:

deci sunt vre-o 10-11 surubri, nasol raman arzatoarele in aer.... tocmai bine sa se miste ceva si sa fasie pe urma.....
oricum multumesc de filmulet.
Cel din film nu stiu ce aragaz e ...dar principiul e acelasi la toate .....
Nu toate au suruburi la arzatoare....al meu de exemplu nu are.....are doar 2 suruburi prin spate...Plita in schimb e plina de suruburi....Ti-am zis depinde de model ...dar mai mult de 5 minute nu-ti ia sa scoti placa..aia.....

Edited by Clovis, 17 May 2017 - 15:43.


#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
daca sti cum se desface si l-ai mai desfacut poate, dar prima data e mai delicat...

#50
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 arg, on 17 mai 2017 - 15:58, said:

daca sti cum se desface si l-ai mai desfacut poate, dar prima data e mai delicat...
Daca trebuie sa-l desfaci ..baga surubelnita in el fara mila.....nu ai ce strica decat daca tragi de el ca tractoristul .....in rest e trainic facut.....Eu am desfacut o pita pe inox (ca cea din poza) montata pe blat...si a curatat-o temeinic in interior ca era plina de lapte ,mirosea si nici aprinderea electrica nu mai functiona.....Repet nu iti trebuie studii la NASA ca s-o repari.....Trebuie un pic de atentie...rabdare (lucru pe care eu nu-l am) si tutun.

Edited by Clovis, 17 May 2017 - 16:28.


#51
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 arg, on 17 mai 2017 - 09:33, said:

asta stiu, ideea e ca a pus un mare articol in engleza copiat si atat.

@corinadaniela
folie pui cand deja aragazul e praf, dar asta e nou si ar trebui sa arate bine cel putin 5-10ani...
problema mare e ca unii nu stiu sa tasteze 2 cuvinte pe Gogu, nu ca va copii eu informatii utile.

#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Ba stiu, si nu are rost sa incepem aici filozofia otelului tip inox.
Deranjanta e ideea de copy paste si duceti-va la drq de fraieri.
Daca puteai sintetiza in 3 randuri paragrafele alea aveai like.

@Clovis
Eu am beko 62120 si arzatoarele nu sunt prinse de placa arzatoarelor.

#53
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 bila1000, on 17 mai 2017 - 11:02, said:

Deci Beko este panarama de firma, nu stiu de s-ar complica cu fake, zici Beko si tragi apa in concluzie.

 samebo, on 17 mai 2017 - 11:05, said:

e ok Beko/Arctic, doar ca unii au asteptari cam mari de la ceva ce are pretul cel mai mic de pe piata... pana si panaramele alea romanesti Albatros au preturi mai mari prin magazine si sunt sub Beko/Arctic Posted Image

Eu cred ca afirmatiile alea le faceti dupa ureche,nu din practica.
BEKO nu sunt cele mai ieftine produse.Comparati preturile.
Si nici pe departe nu sunt praf ca si calitate.Cu nimic mai praf decat alte marci.Dar ne place noua sa punem titluri alarmiste si panicarde,si apoi sa venim si sa denigram cat cuprinde in totala necunostinta de cauza.Pun pariu ca din cei care blamati BEKO,doar 1% aveti asa ceva prin gospodarii,restul insa vorbiti conform impresiilor (false)personale sau dupa ureche.
Faptul ca ai luat un produs nu ajunge.Trebuie sa-l intretii,trebuie sa stii cum sa-l intretii.In cazul de fata s-a folosit o solutie nepotrivita si s-a tras o concluzie falsa.

ps.
Asemanator cu acest caz,trebuia sa vin si io' pe forum acum cativa ani si sa urlu ca am fost furat si si-au batut joc de mine,in momentul cand am vazut bateria de la baie (care a costat ceva bani) find mat cu refleze verzui.Ce s-a intamplat?Sotia a dat cu nu stiu ce solutie.

#54
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 Swerige, on 16 mai 2017 - 20:08, said:

Buna seara!
In urma cu doua luni am achizitionat aragazul marca Beko model CSG62110DX din hipermarketul Auchan. Dupa ultima utilizare si spalare materialul din care este confectionata placa arzator a reactionat cu detergentul pentru curatare, ramanand zone de culoare albicioasa. Nu sunt sigur daca placa arzator este din inox sau alt tip de depuneri. Ce compus chimic pare ca s-a format?  Cum sa procedez in aceasta situatie? Pot chema echipa de garantie?
Orice sfat este bine venit. Va multumesc!
@Swerie: Daca oriinalul e made in Turkey, atunci ce pretentii mai ai la "fake"? Daca era vreo chinezarie copiata dupa Beko poate ca era mai buna. Asa ca... sezi d-ta binisor ca n-ai nimerit altceva mai prost.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate