Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum se calculeaza corect cantitatea de calorii dintr-un aliment anume?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Nu va mai bateti capul cu calculul caloriilor, e un subiect  desuet...

#20
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
A fost desuet ieri, de astazi e din nou la moda.
Posted Image

#21
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010
Cautand o informatie am dat peste acest topic si citind: " Nu va mai bateti capul cu calculul caloriilor, e un subiect  desuet..."   m-am grabit sa mai caut prin
biblioteca(proprie) de resort. Printre alti autori l-am (re)gasit pe dr. Helmut Oberritter, om de stiinta in domeniul alimentatiei(asa scrie pe coperta 4 si confirmat de Google).
Si am (re)vazut ca peste 80% din carte este cu tabele ce contin numarul de calorii al foarte multe alimente. Cartea a aparut in 1998 si tradusa la noi in
acelasi an.

Desuet sau nu, subiectul este, totusi, in atentia germanilor, americanilor...si ar fi suficient pentru a continua. Apoi, de la ultima postare in acest topic au trecut 3 ani.
Poate nu mai este...desuet!

Revenind la cautarea mea, negasind in cartea neamtului, intreb: cate calorii are nautul?
In sursele la care am avut acces valorile sunt extrem de variate(72 vs 386) si problema ma intereseaza mult.
Multumesc!

#22
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Fii si tu mai atent, poate era vorba de naut fiert intr-o parte si uscat in alta.
72 nu are cum sa aiba fiindca doar 20g carbo deja au 80 de kcal dar nautul arein jur de 60g la suta.

Are 19g proteine, 60 carbo si vreo 6g grasimi la suta, deci in jur de 370 kilocalorii la suta de grame.

Eu nu imi calculez caloriile ci ma focusez pe macronutrienti. Tintesc spre 200g proteine, 300g carbo si 120g lipide. Tintele variaza in functie de scop. E mai bine asa decat sa te gandesti la un total de calorii. Daca ti-ai luat 80% din totalul caloric din carbo si grasimi nesanatoase nu ai facut mare lucru, chiar daca respecti norma de calorii la virgula.

Tabelele pot varia lejer fiindca si alimentele variaza. Una e cand mananci un mar dulce ca mierea si alta cand e acru de-ti sar ochii.

In general, daca nu vrei batai mari de cap, e cam asa:

Toate boboasele uscate au in jur de 19-26 g proteine, 50-60 carbo si 2-6 grasimi.

Toate cerealele au in jur de 10-13g proteine, 50-65g carbo si 2-6 grasimi.

Carnea si branzeturile in dependenta de  cat de grase si uscate sunt au de la 15 la 30g proteine, 2-40g grasimi si neglijabil carbo.

Frctele dulci in jur de 6-25g carbo si neglijabil proteine/grasimi.

Restul mai cauti prin tabele dar sa stii ca mereu e cu aproximatie.

Edited by vinciun, 21 June 2020 - 00:05.


#23
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Ca sa afli cate Kcal are un produs si sa pui Kcal pe pachet, se da foc, se pune oxigen lichid pe o mostra, se da foc si se masoara cu cate grade incalzeste anumita cantitate de apa aflata la o temperatura anume. Si acolo unde baga ei putina mostra, si aparatul ala tot asa face.
De ex daca vrei la pizza sa masori, amesteci totul sa fie omogen si apoi se ia mostra, ca altfel ai blatu undeva, ai salamu altundeva si nu stii sigur. Sau la dulceata cu fructe in ea, ori la orice produs neomogen.

Edited by MinettoMatoi, 01 September 2020 - 10:45.


#24
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View PostTurnatoriu_de_orza, on 28 mai 2020 - 21:42, said:

...
Revenind la cautarea mea, negasind in cartea neamtului, intreb: cate calorii are nautul?
In sursele la care am avut acces valorile sunt extrem de variate(72 vs 386) si problema ma intereseaza mult.
Multumesc!
100g năut fiert și cântărit după fierbere poate avea 160 - 180 calorii. Depinde de câtă apă este asimilată în timpul înmuierii/fierberii.
100g năut uscat (nefiert) are în medie 364 calorii.
Valorile pot diferi pentru că informațiile care ajung prin diverse baze de date nu provin de la același soi de năut.

Caloriile se calculează în funcție de cantitățile de grăsime, carbohidrați și proteine pe care le au alimentele. Că în cazul macronutrimentelor numărul de calorii este destul de bine știut: 1 gram de proteine are 4 calorii, 1 gram de carbohidrați are 4 calorii, 1 gram de grăsime are 9 calorii.

#25
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View PostMinettoMatoi, on 01 septembrie 2020 - 10:44, said:

Ca sa afli cate Kcal are un produs si sa pui Kcal pe pachet, se da foc, se pune oxigen lichid pe o mostra, se da foc si se masoara cu cate grade incalzeste anumita cantitate de apa aflata la o temperatura anume. Si acolo unde baga ei putina mostra, si aparatul ala tot asa face.
De ex daca vrei la pizza sa masori, amesteci totul sa fie omogen si apoi se ia mostra, ca altfel ai blatu undeva, ai salamu altundeva si nu stii sigur. Sau la dulceata cu fructe in ea, ori la orice produs neomogen.

De ce? E greu sa faci un calcul dupa ingredientele folosite?

#26
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Omu a intrebat altceva, cum se calculeaza Kcal cand vrei sa afli cate are, asa cred, de ex cum afli ingredientele cate kcal au !
Dar am raspuns si la faza cum calculezi kcal cum zici tu dupa ingrediente.
Asa se face, se calculeaza ingredientele dupa cantitate, se face mancarea, se cantareste si scoti la 100 g mancare cate Kcal ai, apoi daca mananci 375 g, faci 3,75 x cat ti-a dat ptr 100 g.

De ex faci o pizza, calculezi kcal la toate ingredientele, pizza cruda are 600 g sa zicem, pui la copt, evident ca-si va mai pierde din greutate, pui pizza facuta pe cantar si ai sa zicem 500 g. Imparti toate kcal alea la 5.
Si iti iese ca ai x kcal la 100 g pizza.
Si apoi mananci cat vrei din ea si iti calculezi, daca ai 80 g faci 0,8 ori x ala de la 100 g, daca ai 120 g, faci 1,2 * x ala la 100g.

E simplu dar trebe sa-ti si placa, nu doar sa fi nevoit.
De ex la cartofi prajiti fac asa:
1 - cantaresc cratita cu ulei cu tot
2 - cantaresc cartofii cruzi curatati
3 - pun la prajit
4 - scot cartofii si ii pui in ceva
5 - pun iar cratita cu ulei pe cantar sa vad diferenta sa alfu cat ulei au tras cartofii.
6 - adun Kcal de la uleiu tras cu alea de la cartofii cruzi.
7 - cantaresc sa aflu cati cartofi prajiti am.
8 - impart Kcal de la punctul 6 la cate sute de g de cartofi prajiti am
9 - asa am aflat cate Kcal am la 100 g cartofi prajiti

10 - cat mananc vad, si calculez.

Pai care face asa ?! Nu e asa simplu dar asa se face, trebe sa scoti kcal la produsul finit la 100 g.
Ptr mine e simplu, merge de la sine f repede si misto.
Si apropo cartofii prajiti facuti in casa nu au mai mult de 250 K/100 g, nu 300 si ceva cum mint astia. Deci nu aia de la Mc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate