Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Lentile ochelari

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
dirt01

dirt01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.12.2016
Am comandat aceasta pereche de ochelarii de pe internet si as dori sa ii pun niste lentile heliomate. Am miopie 1.5. La ce pret m-ar ajunge cu lentile heliomate ?
Voi ce parare aveti, care ar fi cele mai bune lentile de pus pe aceasta pereche de rame.

Cu perechea de ochelari actuala(lentile normale) nu pot sa conduc noaptea si ma cam streseaza statul la calculator.
Rama de ochelari am comandat-o de pe un site specializat(www.zennioptical.com), dar imi pare prea din plastic, prea "made in china". Asa sunt toate de genu ?
Procedeul prin care se pun lentilele pe aceasta rama este mai complicat ?

Attached Files



#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Mergi la un medic oftalmolog, faci un control, îți spune dacă ți se potrivesc lentile fotocromatice/ heliomate, ce tip de lentile îți recomandă (sticlă sau plastic, heliomate sau normale, culoarea heliomatelor dacă este cazul), cât te costă (de obicei au legături cu un atelier, au catalog de rame și lentile cu prețuri)

#3
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Pe mine m-au costat 1200 de lei doar lentilele (progresive, heliomate, antireflex, pentru calculator).
Daca sunt pentru miopie nu sunt sigur ca ai nevoie de heliomate. In plus, alea nu te ajuta deloc noaptea (la condus), din cate stiu. Un oftalmolog te lamureste cu siguranta.

#4
dirt01

dirt01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.12.2016
Am miopie -1.50, voiam doar sa stiu daca este mai complex procedeul pentru montarea lentilelor pe aceasta rama de ochelar.
Ce parere aveti despre rama ? Pare cam mare si cam subreda.

Attached Files


Edited by dirt01, 16 May 2017 - 18:56.


#5
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Procedeul de montare este simplu, nu-ți bate capul. La cat de mare este rama vei avea nevoie de lentile foarte mari, deci mai scumpi. Poți opta pentru lentile heliomate din plastic (cele mai ieftine) ; ajunge si un strat de antireflex că oricum la monitor nu-i vei folosi,  vei vedea mai bine fara ochelari. Miopii folosesc ochelari de distanță şi aproape nu vezi bine cu ei. La condus sunt buni.

Edited by nesupus, 16 May 2017 - 21:50.


#6
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Pentru ochelari de vedere,ramele nu se aleg ...la intamplare.E posibil,ca la rama aleasa/cumparata,sa nu se incadreze nici lentilele mari,datorita distantei pupilare,care...difera de la un om la altul.La ochelarii de soare nu conteaza,dar la cei de vedere e foarte important.Numai un tehnician bun,dupa ce masoara rama si vede reteta,iti poate spune daca se pot monta sau nu lentilele tale pe acea rama...sau,mai e varianta "merge si-asa" in care tehnicianul iti monteaza lentilele oricum,doar sa fie clientul "multumit" si el sa-i ia banii (daca asta vrea clientul...asta facem).

#7
seso00

seso00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2017
In mod normal, intai se aleg ramele si apoi lentilele. Asta pentru ca diametrul lentilei brute se stabileste in functie de unele dimensiuni ale ramei, precum si de distanta interpupilara a purtatorului. Lentilele fotocromatice (heliomate) pot costa intre 200- 1000RON. Poti verifica pe www.ochelari.com niste preturi. Acolo bagi datele din reteta si afli cam cat ar costa ...

#8
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Ca miop, iti recomand o alta varianta. Si anume: pentru uz zilnic o pereche de ochelari cu lentile clare, cu tratament antireflex, pentru condus, mers in soare etc o pereche de ochelari de soare cu dioptrie.
Si iti spun si de ce: Lentila heliomata se inchide in raport de lumina solara directa pe care o primeste, si are un timp (variabil de la producator la producator) in care se inchide/deschide. In masina, la volan, lentila heliomata nu se va inchide niciodata, indiferent cat de puternic este soarele, pentru ca razele ultraviolete nu trec prin geamurile masinii intr-o proportie suficienta cat sa actioneze asupra lentilei. Cand treci dintr-o zona cu soare in alta fara (gen scara de bloc intunecata de exemplu) lentila heliomata va ramane inchisa timpi de ordinul minutelor, ceea ce este naspa (mi s-a intamplat sa calc in strachini la propriu pe scari...).
Nu in ultimul rand, pretul. In cazul meu, o pereche de lentile bune heliomate, cu tratament antireflex s-a dus in 2010 la @900 ron. La acesti bani s-au adaugat ramele. Anul acesta, o pereche de ochelari de vedere + una de soare cu dioptrie, cu tot cu rame, s-au dus la 850 ron. Producatorul lentilelor este acelasi in ambele cazuri.

Nu in ultimul rand mai ai varianta unor rame cu add on magnetic sau cu clips, practic peste lentilele de vedere adaugi cand vrei si ai nevoie o pereche de lentile de soare polarizate. Am avut asa ceva de la POLICE

#9
seso00

seso00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2017
Eu as zice ca exista si lentile fotocromatice care se inchid in masina - in jur de 50% - si e vorba de Transition Xtractive de la Rhein Vision, Essilor, Hoya - iar pretul pentru 2 lentile ajunge la 500RON. Dar aici ma refer strict la lentilele pentru condus. Timpul de ajustare al culorii fotocromaticelor a scazut foarte mult si nu cred ca ar mai fi cazul sa va impiedicati usor.
Eu sunt un fan al acestui tip de lentile si le-as recomanda oricand. Unele au si tratamente impotriva luminii albastru violet ..., ceea ce le face perfecte!
Altfel, ca sa fie ok pentru condus+diverse ecrane, solutia clip on mi se pare cea mai OK.
Numai bine,

#10
dirt01

dirt01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.12.2016

View PostMirceaDWC, on 17 iulie 2017 - 13:03, said:

Ca miop, iti recomand o alta varianta. Si anume: pentru uz zilnic o pereche de ochelari cu lentile clare, cu tratament antireflex, pentru condus, mers in soare etc o pereche de ochelari de soare cu dioptrie.
Si iti spun si de ce: Lentila heliomata se inchide in raport de lumina solara directa pe care o primeste, si are un timp (variabil de la producator la producator) in care se inchide/deschide. In masina, la volan, lentila heliomata nu se va inchide niciodata, indiferent cat de puternic este soarele, pentru ca razele ultraviolete nu trec prin geamurile masinii intr-o proportie suficienta cat sa actioneze asupra lentilei. Cand treci dintr-o zona cu soare in alta fara (gen scara de bloc intunecata de exemplu) lentila heliomata va ramane inchisa timpi de ordinul minutelor, ceea ce este naspa (mi s-a intamplat sa calc in strachini la propriu pe scari...).
Nu in ultimul rand, pretul. In cazul meu, o pereche de lentile bune heliomate, cu tratament antireflex s-a dus in 2010 la @900 ron. La acesti bani s-au adaugat ramele. Anul acesta, o pereche de ochelari de vedere + una de soare cu dioptrie, cu tot cu rame, s-au dus la 850 ron. Producatorul lentilelor este acelasi in ambele cazuri.

Nu in ultimul rand mai ai varianta unor rame cu add on magnetic sau cu clips, practic peste lentilele de vedere adaugi cand vrei si ai nevoie o pereche de lentile de soare polarizate. Am avut asa ceva de la POLICE
Poti sa pui o poza cu ochelarii de soare cu dioptrii ai tai ? Ce miopiei ai ?

#11
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Greu cu poza, aia stau in masina mai tot timpul. Am -1,5, pe ambii ochi, pe stangul am si o lentila cilindru de +0.75 (lentila combinata)
Sunt in genul asta: http://www.interopti...ock_soare15.jpg

#12
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Am citit despre ochelari de soare cu dioptrii pe
http://www.mihaelaan...re-cu-dioptrii/

si lentile pe http://www.essilor.r...ini/Xperio.aspx

si eu caut o varianta buna pentru condus dar la heliomatele pe care le am in prezent MirceaDWC@ are dreptate.

Edited by codesmm, 30 July 2017 - 08:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate