Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Deconectare aleatoare de la retea.

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Salut. Imi cer scuze anticipat daca mai exista un topic similar.

Am un laptop HP EliteBook 2560p cu placa de retea wireless Broadcom 43224AG si un router TP-LINK TL-WR841ND. Laptopul a venit cu licenta de Windows 7 PRO. Folosesc combinatia asta din martie 2014 fara sa intampin probleme cu conexiunea. Cand a aparut Windows 10 si s-a putut face upgrade, l-am facut, insa am revenit la windows 7 datorita intreruperilor foarte dese ale conexiunii Wireless. Anul acesta, prin februarie, am decis sa pun iar Windows 10, avand in vedere ca a aparut AU care, teoretic, trebuia sa rezolve din probleme. Nu a fost asa. Chiar si dupa CU, problema cu conexiunea WiFi este aceeasi.

Ca sa nu aglomeram topicul fac urmatoarele precizari:
- Driverul placii de retea este ultimul aparut. Am incercat si cu versiunea cu care vine Windowsul si cu versiuni intermediare. Nu s-a rezolvat nimic
- Nu am firewall pe laptop
- Am dezactivat pentru o perioada antivirusul.
- Am schimbat DNS-ul, incercand variantele de la Google sau cele de la RDS
- Am dezactivat optiunea de power-saving a placii de retea
- Am schimbat toate canalele posibile, latimea de banda si standardul (a/b/g/n)
- Am dezactivat Hibernarea si Hybrid Sleep (asa cum am gasit niste sfaturi)
- Am alocat IP-ul manual
- Am dezactivat tot ce tinea de power-saving in profilul curent
- Am dezactivat QoS
- Am incercat flushdns
- Am ultima versiune de firmware la router - oricum nu a functionat cu nicio versiune
- Toate celelalte dispozitive din retea merg fara probleme (un NAS, vreo doua telefoane, un Chromecast si o tableta).
- Pe Windows 7 nu intampin astfel de probleme.

Mai am o pereche de adaptoare Power LAN pentru a conecta laptopul prin cablu (am un Hackintosh instalat pe alt HDD care nu are suport pentru WiFi). Cand conectez laptopul prin cablu, chiar si dupa dezactivarea Wi-Fi, problema este aceeasi, ceea ce ma face sa cred ca nu are legatura placa de retea. Primesc un mesaj de eroare legat de DNS iar indicatorul conexiunii imi arata ca nu am conexiune la internet. Daca il las in pace, dupa cateva minute se reconecteaza singur. Daca nu, singura solutie este activarea/dezactivarea AirplaneMode. Deconectarile nu au nicio frecventa anume, sunt pur si simplu aleatoare. Cateodata mi se deconecteaza de cateva ori in 10 minute, alta data nu se deconecteaza deloc pe parcursul unei zile. Aveti idee ce as putea sa-i mai fac?

Multumesc anticipat.

#2
h3llspawn

h3llspawn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 01.08.2010
Direct cable :

1:  Creaza un fisier pe care il denumesti  autodial.bat
2: Click dreapta , edit  
3: Pui in interior rasdial connectionname username password  , salvezi

  Exemplu :  rasdial RDS IS354076247 123456

connectionname  e numele conexiunii net
username si password sunt user si pass cu care te autentifici cand stabilesti conexiunea net

4: Pui acest fisier creat ( autodial.bat ) aici:
C:\Users\UserulTau\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup

appdata e fisier ascuns, sper ca stii cum il gasesti  ( Windows search , cauti %appdata%  sau, in explorer, bifezi "show hidden files",)  

Asta e tot. La urmatorul restart  va rula acest  .bat  , te va autentifica si nu te va mai deconecta

Edited by h3llspawn, 16 May 2017 - 16:54.


#3
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Asta nu e pentru conexiunea PPPoE sau VPN? Pe mine ma intereseaza sa se reconecteze la router, unde nu am username.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Asta ca sa verifice daca ii merge pe direct. Macar poate vedea daca problema nu e la router.

Initiator, mai incearca ceva - intra in meniul Routerului - acolo la Status atunci cand esti conectat iti apare un IP, un gateway si 2 DNS-uri.

Noteaza cele doua DNS-uri apoi la placa de retea a PC-ului in setarile ptr IPv4 treci din preluare DNS automata in DNS-uri manuale I bagi cele 2 DNS-uri preluate din router.

Si... vezi sa nu folosesti uTorrent....

#5
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 eiffel, on 16 mai 2017 - 16:55, said:

Noteaza cele doua DNS-uri apoi la placa de retea a PC-ului in setarile ptr IPv4 treci din preluare DNS automata in DNS-uri manuale I bagi cele 2 DNS-uri preluate din router.

Ma autocitez :)

 Extinct, on 16 mai 2017 - 16:27, said:

- Am schimbat DNS-ul, incercand variantele de la Google sau cele de la RDS

Utorrent nu folosesc. Routerul ramane conectat in permanenta atat la RDS cat si la celelalte dispozitive din retea. Am verificat cu ping-uri repetate, iar in momentul cand pica pe laptop, nu pica pe niciun alt dispozitiv. Daca bootez in Windows 7, problema nu apare, la fel cum nu apare nici pe hackintosh (desi ala e doar pe cablu, dar, dupa cum spuneam, si reteaua pe cablu pica la fel).

uTorrent nu folosesc. De curiozitate, care e problema cu el? Ca ma gandesc sa nu fie o problema legata de porturi sau ceva similar.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Incearca pe direct atunci si vezi daca se mai intampla. Poate e routerul imbatranit....

utorrent are obiceiul de a bloca routerele cand viteza de download sau upload e aproape de !MB/s sau peste.

#7
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Nu routerul se blocheaza iar laptopul face asta doar pe Windows 10. E un bug constant si repetat. Daca ii pun W7 o sa mearga OK, numai ca nu vreau sa revin la W7.

Daca dau ping spre router de pe alt dispozitiv din retea se vede clar ca routerul e "in picioare" atunci cand pica conexiunea pe laptop. Din ce am vazut, nu sunt singurul cu problema asta, dar n-am reusit sa gasesc nicaieri vreo rezolvare.

Edited by Extinct, 16 May 2017 - 17:11.


#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
Fa un MTU mai mic ....
nu face enable la Jumbo packets

#9
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
1. Salvati log-urile de la windows (event viewer) si de la router. Vedeti simultaneitatile in acestea.
2. Dezactivati IPV6 din Windows si testati.
3. Scadeti timpul de lease de la 24 de ore la 1 ora si observati comportamentul la reconectare.
4. Mentineti conexiunea activa cu ceva real time gen radio sau tv online.
Pe baterie face la fel ca alimentat de la retea?
5. Fortare instalare drivere de placa de retea de windows 8?

#10
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Revin cu un update. Am modificat niste parametri in setarile wireless ale routerului. de o saptamana nu am mai avut nicio deconectare. Inainte de a modifica acesti parametri, am folosit un telefon cu Android in mod USB tethering, pe post de adaptor wireless. Nici acela nu s-a deconectat, insa, datorita configurarii Androidului, aveam o adresa de genul 192.168.42.x in loc de 192.168.0.x cum e setat routerul. Aparent, isi face singur un subnet. Mai jos atasez imaginea cu parametrii modificati. Valorile implicite erau 100, respectiv 1. Poate foloseste cuiva.
[ https://i.imgur.com/BHeTdL2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate