Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Reparatie barca gonflabila Bestway Scout Marine 400, cu 3 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Printre colegii de forum, exista cineva care sa aibe vreun business in domeniu care m-ar putea si ajuta (in afara de sfaturi)? Adica unde sa se si poata efecuta operatia.

Se da o barca gonflabila Bestway Scout Marine 400, cu 3 camere.

Nu mai conteaza (ca nici acum un imi dau seama unde, cand, cum si in ce), dar cert este ca am o taietura pe balon, la partea superioara, stanga fata (noroc ca era penultima zi de concediu la mare). Este o taietura dreapta (linie dreapta), cam de aproximativ 2 cm (poate spre 3 ca nu mai stiu).

Nu mai retin daca a avut si kit de reparatie (petec) sau un (inca am cutia originala, in care pastrez bancunta pe care n-a folosit-o nicidata).

Ca material, nu imi dau seama exact ce este. Vad ca unii vorbesc de PVC (moale), altii de cauciuc (cert este ca nu e plastic in ala ca la Colace sau saltele de apa, ci mai degraba pare un material mai grosut, ca la saltele de dormit, gonflabile, de interior (ca grosime, nu catifelat)).

Vad ca mai sunt care au facut lipituri cu tot felul de solutii minunte etc, dar avand in vedere ca va fi folosita in apa sarata, in bataia soarelui (fiind si la partea superioara), cu copii care vor sari in ea si din ea si se vor zbengui... as vrea o reparatie de calitate.
(solutia de achizitie a uneia noi iese din discutie)

Ma gandeam la un procedeu la rece sau la cald ca un fel de vulcanizare? Credeti ca e ok? Sau alte solutii?
Si daca merge asa, revin la intrebarea pusa la inceputul topicului.

Multumesc.

PS. Mai exista un topic similar, dar acela e destul de vechi, si ma gandesc ca poate intre timp au mai iesit tot felul de alte solutii sau au mai fost altii recent patiti.

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Folie de PVC transparent , ca să fie cât mai puţin vizibilă lipitura, de minim 0,5mm grosime  Adeziv pt. PVC aplicat subţire pe ambele suprafeţe, iar după 2-3 minute când materialul începe să se înmoaie se aplică petecul, peste care se mai aplică o folie de plastic (de ex. o pungă) peste care pui o greutate plată. Laşi 30 minute aşa apoi îndepărtezi greutatea şi punga şi laşi 24 ore să se usuce, la aer.
Materialul din barcă e ori PVC simplu tratat anti-UV, ori sandwich PVC-plasă sintetică-PVC, care nu se întinde aşa mult la căldură ca PVC-ul simplu.
Petecul trebuie să fie cu minim 2 cm mai lung ca tăietura iar perpendicular pe ea cu 5-6 cm mai lung pe fiecare parte, acolo se transmite tensiunea în material când barca e umflată. Nu uita să rotunjeşti colţurile petecului, altfel se va coji după un timp.

Edited by mihaicozac, 16 May 2017 - 16:05.


#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca e panza cauciucata, un petec tiptop te rezolva. http://products.rema...utomotive.html/
Eventual, te duci la o vulcanizare mai de doamne-ajuta, ei folosesc asemenea petece la anvelope auto, si rezista cu brio, acolo isi dau ei seama daca e pvc sau cauciuc.

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Pânză cauciucată nu se mai foloseşte de multişor la bărci...  nu a apucat Bestway zilele alea. Acuma e la modă folia PVC mesh, genul folosit şi la prelate de camion sau bannere publicitare.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Alea se lipesc la cald, folosind un fel de uscator de par, dar mult mai puternic, si o rola de cauciuc, cu care se tamponeaza zona, deci tot la un atelier de confectionat, reparat prelate, copertine, aia precis gasesc si un petec de culoarea barcii.

#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Sunt oameni si oameni. Adica unii chiar faca treaba ca lumea (si stiu ce au de facut si chiar fac, chiar daca nu esti acolo langa ei) , si altii (majoritatea) de mantuiala...

Iti dai seama ca daca ma duc la unii si le zic ca vreau asa si asa, dar sa aibe grija de dimeninsiunile peticului (stiam si eu ceva, legat de ce-a spus mihaicozac), risc sa se uite aia la mine si fie sa mi-o faca in bataie de joc, fie sa zica ca daca sunt asa de priceput si atoate-stiutor, sa mi-l fac singur. De aceea am cerut ajutor aici si am intrebat daca e cineva care lucreaza in bransa...

Voi vedea incotro am sa apuc, acum ca a dat vremea buna, si vor incepe si iesirile cu barcuta, trebuie sa fac ceva sa o repar.

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Din pozele de pe internet barca aia e din PVC obişnuit, sudat la curent de înaltă frecvenţă. Poţi folosi metoda prpusă de mine, chiar cu folie mai subţire, de ex de la o saltea. Dacă e prea subţire pui un strat iar după ce s-a uscat mai lipeşti unul peste. Eu am reparat acum vreo 20 de ani una muşcată de un câine, am avut ambiţia să nu se vadă mai nimic şi am băgat petecul cu o pensetă pe interior. Trebuia să te uiţi atent ca să vezi dunga rămasă.

#8
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Da, correct, este vinil. De 0.55 mm..
Wow, cu in interior? Si apoi altul si pe exterior?

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pe interior, e munca de ginecolog, mai ales ca e vorba de 2cm. Trebuie curatata bine suprafata, altfel risti sa nu se lipeasca. Era util si marca adezivului, sunt o gramada si nu toate isi fac treaba.

#10
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Bine punctat. Corect si acest aspect.

Alte date:
- dimensiuni (exterior): 240x140 cm;
- dimensiuni (interior): 140x65 cm;
- capacitate max: 225 kg;
- greutate totala: 8,40 kg;
- valve de siguranta si valve pentru umflare/dezumflare rapida;
- sfoara de remorcare si manere rezistente;
- baza gonflabila pentru confort sporit;
- suporturi rezistente pentru vasle (am si vasle);
- suporturi pentru undite incorporate (dar nu le-am folosit niciodata pentru ca nu sunt pasionat).

Edited by colombo2003, 17 May 2017 - 13:35.


#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Pe vremea aia, după Revoluţie, nu găseai prea multe prin magazine, nu apăreuseră îcă nici cele de bricolaj. Atunci am folosit un adeziv confecţionat de mine din "tăiţei" din folie PVC transparentă dizolvată în ciclohexanonă, într-un borcănel cu capac metalic. E adezivul perfect pt. asemenea situaţii. Folia nu trebuie şmirgheluită înainte de lipre, pt. că dacă adezivul e foarte lichid umple toţi porii din material iar la apăsarea greutăţii fuge peste tot.
Acuma se găsesc variante cu grămada, potrivite sunt de ex. UHU Plastic moale sau Pattex Universal transparent, trebuie specificat pe ambalaj că e şi pt. PVC moale, nu numai rigid. Pe unele scrie clar că nu merg la PVC moale.
Cât priveşte barca aia germană, pe care după o vreme mi-au furat-o din beci, o lipisem doar pe interior, cu folie PVC de aceeaşi culoare portocalie ca şi barca, şi doar dacă treceai cu mâna peste locul acela se simţeau mici denivelări de la colţii câinelui.

Edited by mihaicozac, 17 May 2017 - 14:01.


#12
ADI A6

ADI A6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 06.05.2006
Buna ziua, ma gandesc sa-mi cumpar barca, o gonflabila Navigator 4,20m podina din aluminiu, comercializata de o firma din Timisoara. Ce parere aveti despre Navigator ?
Motorul va fi in 2 timpi de 20 - 25 cp. O sa pot iesi cu ea pe mare ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate